REKLAMA

Rezerwy walutowe Chin wzrosły najmocniej od 3 lat

2017-05-07 16:24
publikacja
2017-05-07 16:24

Zahamowanie odpływu kapitału z Państwa Środka oraz nieznaczne osłabienie dolara spowodowały, że wartość rezerw walutowych Chin wzrosła trzeci miesiąc z rzędu, osiągając na koniec kwietnia poziom 3,03 biliona dolarów. 

/ Bankier.pl na podstawie PBC

W czwartym miesiącu tego roku wartość chińskich rezerw walutowych zwiększyła się o 20,45 mld USD. Był to największy miesięczny wzrost od kwietnia 2014 r. Analitycy spodziewali się zmiany o 11 mld USD. Taki wzrost wartości rezerw w kwietniu pozwolił wyjść Pekinowi na plus w tym roku - w porównaniu do 31.12.2016 r. chińskie rezerwy zwiększyły się o 19 mld USD.

Poprzednie dwa lata upłynęły pod znakiem spadku wartości rezerw Państwa Środka - w 2016 r. zmniejszyły się one o 319,85 mld USD, a rok wcześniej o 512,66 mld USD. W szczytowym okresie - w czerwcu 2014 roku - Chiny miały 3,99 bln USD rezerw.

Państwo Środka pozostaje największym posiadaczem aktywów dewizowych na świecie - druga w tym zestawieniu Japonia ma 1,23 bln USD. Wartość polskich rezerw wynosi ok. 0,1 bln USD.

Kwiecień był szóstym miesiącem z rzędu, w którym Pekin nie zaraportował wzrostu rezerw złota. 1842 tony królewskiego metalu w skarbcu dają Chinom piąte miejsce na liście państw o największych zasobach złota. Złoto stanowi 2,4% chińskich aktywów rezerwowych.

Maciej Kalwasiński

Źródło:
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (15)

dodaj komentarz
~Halina
skupiacie sie tylko na obcokrajowcow zrobcie cos sami
~Dyletant
W jaki sposób osłabienie dolara wpływa na wzrost rezerw?
~J222
Rezerwy walutowe Chin w dolarach to abstrakcyjny dług.USA w samym QE wydrukowali 4,48 bln USD bez pokrycia czyli Chinoli mają nie rezerwę ale makulaturę.
W dzisiejszym czasie dolar ma pokrycie w potędze militarnej USA.Jak się komu nie podoba to podpływa lotniskowiec i Marines robią mu demokrację
~jaja
LIKWIDUJA powoli petrodolary - np. BRICS
przechodza na waluty w zlocie
bedzie sie dzialo
~zabroński
Za tą Makulaturę Chińczycy wykupują masowo firmy w USA i krajach azjatyckich
~doob
Jak to nie zaraportował wzrostu cen złota? Wprowadzacie czytelników w błąd :P
Źródło: http://www.tradingeconomics.com/china/foreign-exchange-reserves
~doob
Nie cen, a rezerw... Przepraszam za chochlika
~nie_lubię_PZPRowcó
Pamiętam jak po upadku komuny jak pracownik Sorosa i członek komunistycznej partii Balcerowicz schodził polską gospodarkę do zera używając argumentu że Chińska gospodarka przy wzroście 12% rocznie na pewno w trzy lata upadnie. Chinole urosły od tego czasu setki procent jak i prywatna kasa Balcerowicza ale Polska dalej Pamiętam jak po upadku komuny jak pracownik Sorosa i członek komunistycznej partii Balcerowicz schodził polską gospodarkę do zera używając argumentu że Chińska gospodarka przy wzroście 12% rocznie na pewno w trzy lata upadnie. Chinole urosły od tego czasu setki procent jak i prywatna kasa Balcerowicza ale Polska dalej jest w ogonie gospodarek
~mosiek_goldcyngiel
bo MUSI byc w ogonie
taka rola, ciepla woda i kaszanka
i wystarczy
~Anna_Grodzki
trza pracowac, nie biegac w gej-paradach

Powiązane: Chiny

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki