REKLAMA

Respiratory są, obsługi brak

2020-10-12 06:56
publikacja
2020-10-12 06:56
fot. Patrik Slezak / Shutterstock

Respiratorów wystarczy – zapewnia resort zdrowia. Ale w szpitalach trwa łapanka do ich obsługi, bo brakuje personelu - informuje w poniedziałek "Rzeczpospolita".

"Rząd szykuje się na scenariusz włoski, w którym respiratorów było mniej niż pacjentów. Na razie do dyspozycji chorych na COVID-19 jest 900 respiratorów, z których zajęte są 383, a z Agencji Rezerw Materiałowych wydane zostaną kolejne 304" - pisze dziennik.

Jednak, jak zwraca uwagę, zdaniem specjalistów sytuacja może się szybko zmienić. Problemem są też kadry – nie wszyscy z 7 tys. anestezjologów pracują na oddziałach intensywnej terapii (OIT) w publicznych szpitalach. Dlatego resort zdrowia umożliwia samodzielne dyżury na OIT rezydentom IV roku po pół roku pracy na takim oddziale. "W ten sposób zwiększamy bazę anestezjologów do 400–500 osób" - zapewnia rzecznik resortu Wojciech Andrusiewicz.

Szefowie szpitali obawiają się jednak, że to nie wystarczy, i na własną rękę szukają lekarzy do dodatkowych urządzeń. "Proszę o zgłaszanie się chętnych do nauki podstawowej obsługi respiratorów" – czytamy w piśmie dyrektora stołecznego szpitala MSWiA do szefów klinik, które trafiło do sieci, a które cytuje "Rz".

Szef Związku Zawodowego Anestezjologów Jerzy Wyszumirski ostrzega, że tego nie da się nauczyć w tydzień. "To wymaga nie tylko wiedzy, ale wieloletniego doświadczenia" - powiedział gazecie. (PAP)

nmk/ itm/

Źródło:PAP
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (6)

dodaj komentarz
and-owc
Moje wnuki uczą się szybciej obsługi od "Szefa Związku Zawodowego Anestezjologów". Nie narzekam na brak "fachowców" (tylko na sprzęt).
jes
Proponuje zwrócić się do znanej firmy HR - Szumowski Investments. Oni znajdą każdego i do każdego zadania. W ciągu jednego dnia przebranżowili instruktora narciarstwa na pośrednika sprzętu medycznego czy handlarza bronią na specjalistę od respiratorów.
P.S. Jak i to nie da rady to może Sasin? On się zna na wszystkim.
ajwaj
Dla PISy no problemo

PISa wprowadzi respiratory samoobslugowe i personelu med. nie trza
Kolejny macher od "zdrowia" doda jedynie do respiratora automat
"wrzuc monete, wrzuc monete"
samsza
Czy ktoś z tych dla których zabraknie respiratora pożałuje, że upierał się przy zapewnianiu usług zdrowia przez państwo? A już chorobami zakaźnymi w szczególności? Podejrzewam, że gdyby w marcu 2020 porzucono monopol, stworzono ramy prawne i finansowanie dla medycznego opanowania covid to prywatne placówki wyrastałyby Czy ktoś z tych dla których zabraknie respiratora pożałuje, że upierał się przy zapewnianiu usług zdrowia przez państwo? A już chorobami zakaźnymi w szczególności? Podejrzewam, że gdyby w marcu 2020 porzucono monopol, stworzono ramy prawne i finansowanie dla medycznego opanowania covid to prywatne placówki wyrastałyby jak grzyby po deszczu. A wokół nich cały biznes obsługujący, bo widać jedna agencja rezerw materiałowych sobie nie radzi.
gronostaj
Przecież wg rządu lekarze ze wschodu walą do nas drzwiami i oknami. Jaki problem kilku zatrudnić na czas pandemii?
_jasko
>>Kryzys wywołany koronawirusem raz na zawsze nauczy polityków szacunku do lekarzy. Szacunku, którego przez lata brakowało, czego symbolem było słynne „Niech jadą! (za granicę – przyp. red.)”, rzucone przez posłankę PiS podczas protestu rezydentów. Dziś, gdy Polsce zagraża koronawirus, lekarze okazują się >>Kryzys wywołany koronawirusem raz na zawsze nauczy polityków szacunku do lekarzy. Szacunku, którego przez lata brakowało, czego symbolem było słynne „Niech jadą! (za granicę – przyp. red.)”, rzucone przez posłankę PiS podczas protestu rezydentów. Dziś, gdy Polsce zagraża koronawirus, lekarze okazują się ludźmi na wagę złota. I powinni takimi pozostać również po zażegnaniu epidemii.<<

Powiązane: Koronawirus w Polsce

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki