REKLAMA

Resort rolnictwa chce owiec zamiast świń

2016-07-25 14:59
publikacja
2016-07-25 14:59

Resort rolnictwa chce zwiększyć hodowlę owiec w Polsce. Miałyby one stać się alternatywą dla hodowli świń, szczególnie tam, gdzie wystąpił afrykański pomór świń. Polską jagnięciną zainteresowane są też kraje arabskie.

Resort rolnictwa chce owiec zamiast świń / fot. Ivonnewierink / YAY Foto

Szef resortu rolnictwa Krzysztof Jurgiel zdecydował o przygotowaniu "Programu odbudowy i zrównoważonego rozwoju owczarstwa" - poinformowało w poniedziałek Ministerstwo Rolnictwa.

Zdaniem ministerstwa, hodowla owiec mogłaby być rozwijana m.in. tam, gdzie zachodzi konieczność zmniejszania chowu świń w związku z wystąpieniem afrykańskiego pomoru świń (ASF). Wirus ten nie jest groźny dla owiec.

Kolejnym argumentem za rozwojem chowu owiec jest znaczne zapotrzebowanie w krajach arabskich na jagnięta oraz mięso baranie i korzystne ceny - stwierdza resort. Polska jagnięcina jest ceniona za jakość, gdyż żywiona jest głównie paszami wytwarzanymi w gospodarstwach. Atutem do rozwoju hodowli owiec w naszym kraju jest dość duża ilość naturalnych łąk i pastwisk, w tym w Polsce Wschodniej.

W opinii ministerstwa, hodowla owiec w Polsce ze względu na swoją rolę w środowisku przyrodniczym i wiejskim, a także wartość dietetyczną i prozdrowotną mięsa, wysoką jakość wełny i skór, mogłaby odgrywać większą rolę w całej krajowej produkcji zwierzęcej.

Przygotowywany "Program odbudowy i zrównoważonego rozwoju owczarstwa w Polsce" będzie wskazywał sposoby i kierunki rozwoju chowu i hodowli owiec uwzględniając kompleksowe podejście do utworzenia pełnego łańcucha produkcyjnego: od stad hodowlanych, poprzez produkcję, ubój i przetwórstwo, aż do odbiorcy końcowego - zaznaczyło Ministerstwo Rolnictwa. (PAP)

awy/ drag/

Źródło:PAP
Tematy
Najlepsze z najtańszych kart kredytowych – styczeń 2021 [Ranking]

Najlepsze z najtańszych kart kredytowych – styczeń 2021 [Ranking]

Komentarze (26)

dodaj komentarz
~ekolog
Owca jako kosiarka to dobry pomysł.
~paragon
Owce to można strzyc, a świnie ktoś może im podłożyć. Oczywiście że owce!
~hex
Zostaly jeszcze chomiki i kangury - na zlosc Putinowi
~StanRS
Ja bym jednak chciał, żebyśmy eksportowali świnie. Zwłaszcza te z Wiejskiej.
~niepelnosprawny_org
powrot do danych dobrych praktyk? baranina droga, wełna również, pzypomina mi sie projekt pana kluski...
~Kasia
najlepsze konta dla hodowców owiec od lat prowadzi Getin Bank
~hodowca_owiec
to prawda, mam od lat konto w Getin Banku i jestem bardzo zadowolony, moje owce również
~Milczenie_owiec
Ale strzyżecie je sami,bez pośrednictwa hodowców.
~Jan
Jak tak dalej pójdzie to niedługo hodowla świń będzie w tym kalifacie zakazana. No chyba że stanie się cud i feministki zaczną rodzić dzieci a Anna G. przestanie się wydurniać i ubierze spodnie. A o lewactwie nasze dzieci będą się uczyły przy okazji wycieczki po muzeum.
~Dżejms
Poza kalifatem a cała reszta - daj Boże. Amen.

Powiązane: Rolnictwo

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki