REKLAMA

Resort pracuje nad obniżeniem akcyzy na ten rodzaj alkoholu. Może potanieć o 10 proc.

2023-12-07 14:22
publikacja
2023-12-07 14:22

Stawka podatku akcyzowego na cydr i perry o zawartości alkoholu nieprzekraczającej 5 proc. miałaby wynieść 0 zł - wynika z przepisów, nad którymi pracuje resort rolnictwa. Autorzy projektu wskazują, że mogłoby to przełożyć się na spadek cen detalicznych tych wyrobów o ok. 10 proc.

Resort pracuje nad obniżeniem akcyzy na ten rodzaj alkoholu. Może potanieć o 10 proc.
Resort pracuje nad obniżeniem akcyzy na ten rodzaj alkoholu. Może potanieć o 10 proc.
fot. industryviews / / Shutterstock

W czwartek w wykazie prac legislacyjnych rządu poinformowano o pracach nad projektem noweli ustawy o podatku akcyzowym. Odpowiedzialnym za jego opracowanie jest resort rolnictwa.

"Zmiana polega na obniżeniu stawki podatku akcyzowego na cydr i perry o zawartości alkoholu nieprzekraczającej 5 proc. objętości do wysokości 0 zł. Obecnie (...) ta grupa wyrobów jest objęta stawką 97 zł od 1 hektolitra gotowego wyrobu" - przekazano w opisie projektowanych zmian.

Dodano, że projektowane rozwiązanie ma "na celu wzmocnienie konkurencyjności na rynku alkoholi o niskiej zawartości alkoholu oraz stworzenie oferty do spożywania fermentowanych napojów winiarskich o niższej zawartości alkoholu, które zostały wytworzone na bazie jabłek i gruszek".

"Proponowana zmiana zwiększy konkurencyjność cydru i perry o zawartości alkoholu do 5 proc. objętości alkoholu w stosunku do piwa oraz mieszanek piwa z napojami bezalkoholowymi. Zmiana pozytywnie wpłynie również na rozwój rynku cydru i perry, które są wytwarzane z owoców krajowych, głównie jabłek" - dodano.

Według autorów projektu nowe przepisy mogłyby spowodować obniżenie cen detalicznych cydru i perry o ok. 10 proc. (PAP)

autor: Michał Boroń

mick/ pad/

Źródło:PAP
Tematy
Sprawdź kredyt hipoteczny w Citi Handlowy!

Sprawdź kredyt hipoteczny w Citi Handlowy!

Komentarze (3)

dodaj komentarz
mantykora
od nie wiadomo kiedy jesteśmy potęgą w produkcji jabłek w Europie i na świecie ,a tymczasem w naszym kraju cydr to słowo, które mało kto zna, banderola na cydrze co ma 5% alkoholu, a piwa po 7% na półce obok bez...

no ale w tym mlekiem i miodem płynącym kraju wszystko jest możliwe.
lovepis
Alkohol to trucizna w każdej postaci. Nie ma czegoś takiego jak zdrowy alkohol. !
prawnuk
A niedobory uzupełnimy składką zdrowotną od rolników?
Albo alkohol jest szkodliwy i ma akcyzę - albo zdrowy - i jej nie ma.

Powiązane: Alkohol

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki