REKLAMA

Rząd znosi akcyzę na jeden rodzaj alkoholu, co ma obniżyć jego cenę. Zmiany już wkrótce wejdą w życie

Dominika Florek2023-07-13 08:45redaktor Bankier.pl
publikacja
2023-07-13 08:45

Rząd zdecydował o zniesieniu akcyzy na cydry oraz perry. Już za kilka miesięcy podatek pośredni od alkoholi wytworzonych na bazie jabłek i gruszek o zawartości alkoholu nieprzekraczającej 5 proc. objętości wyniesie 0 zł. Zmiana ma pozytywnie wpłynąć na rozwój rynku w Polsce oraz spowodować obniżkę cen o 10 proc., oceniają autorzy projektu zmian w ustawie.

Rząd znosi akcyzę na jeden rodzaj alkoholu, co ma obniżyć jego cenę. Zmiany już wkrótce wejdą w życie
Rząd znosi akcyzę na jeden rodzaj alkoholu, co ma obniżyć jego cenę. Zmiany już wkrótce wejdą w życie
fot. industryviews / / Shutterstock

Od 1 października 2023 r. akcyza na cydr oraz inne alkohole wytworzone na bazie jabłek i gruszek o zawartości alkoholu nieprzekraczającej 5 proc. objętości będzie wynosiła 0 zł.  Obecnie, zgodnie z ustawą o podatku akcyzowym, ta grupa wyrobów objęta jest stawką 97 zł od 1 hektolitra gotowego wyrobu.

Zmiana wskazana jest w projekcie ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu ograniczenia nieprawidłowości w obrocie niektórymi towarami oraz usprawnienia funkcjonowania Krajowej Administracji Skarbowej w ust. 4 w pkt 1 wyrazy „97,00 zł od 1 hektolitra gotowego wyrobu” zastępuje się wyrazami „0 zł”. 

Cydr będzie tańszy nawet o 10 proc. 

„Wzmocni to konkurencyjność na rynku alkoholi o niskiej zawartości alkoholu oraz stworzy ofertę do spożywania fermentowanych napojów winiarskich o niższej zawartości alkoholu, które zostały wytworzone na bazie jabłek i gruszek. Proponowana zmiana zwiększy również konkurencyjność cydru i perry o zawartości alkoholu do 5 proc. objętości alkoholu w stosunku do piwa oraz mieszanek piwa z napojami bezalkoholowymi. Zmiana pozytywnie wpłynie również na rozwój rynku cydru i perry, które są wytwarzane z owoców krajowych, głównie jabłek. Szacuje się, że powyższa regulacja spowoduje obniżenie cen detalicznych cydru i perry o około 10 proc.” – czytamy w uzasadnieniu projektu.

W praktyce oznacza to, że za 0,75-litrową butelkę cydru klasycznego, który obecnie kosztuje 14,50 zł klienci zapłacą ok. 13 zł.

Własna działalność gospodarcza a podatki

Jaką formę opodatkowania wybrać?

Własna działalność gospodarcza a podatki

Założyłeś własną firmę? Kolejnym krokiem w jest wybór sposobu rozliczania się ze skarbówką z tytułu osiąganych dochodów. Odpowiednia formy opodatkowania, dopasowana do potrzeb przedsiębiorcy, niesie ze sobą korzyści finansowe. Warto o nich wiedzieć!<BR> Pobierz e-booka zostawiając zgody, albo zapłać 20 zł
Masz pytanie? Napisz na marketing@bankier.pl

Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Jeśli chcesz fakturę, to wypełnij dalszą część formularza:
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Podaj kod w formacie xx-xxx!
Pole wypełnione niepoprawnie!

Zniesienie podatku pośredniego, jakim jest akcyza, zwolni producentów cydru i perry z obowiązku banderolowania (wynika to z art. 118 ust. 2 ustawy o podatku akcyzowym). Tym samym niższe będą koszty kontroli i dystrybucji banderol. Zmiana ta jest istotna szczególnie dla najmniejszych producentów tych wyrobów. Zniesienie banderol dla takich wyrobów przyczyni się również do zbliżenia rozwiązań prawnych w stosunku do produktów substytucyjnych - tj. piw oraz mieszanin piwa z napojami bezalkoholowymi” – podkreślają autorzy projektu. 

Zbiory jabłek w Polsce najwyższe w Unii Europejskiej

Zbiory jabłek w 2022 r. w Unii Europejskiej wyniosły 11,9 mln ton, z czego 4,2 mln ton wyprodukowano w Polsce, plasując nasz kraj na pierwszym miejscu w Unii Europejskiej, wynika z danych Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej – Państwowego Instytutu Badawczego. 

Jak czytamy w uzasadnieniu projektu dotyczącym zniesienia akcyzy, wysoka produkcja jabłek nie przekłada się jednak na skalę produkcji cydru. Wielkość produkcji i konsumpcji cydru w Polsce jest znacznie mniejsza niż w wielu krajach Europy Zachodniej oraz w państwach bałtyckich. Szczegółnie jeżeli porówna się liczbę ludności i zbiorów jabłek. Według danych Głównego Urzędu Statystycznego w 2021 r. produkcja cydru wynosiła 50,7 tys. hl (5 mln litrów). Oznacza to, że przeciętny Polak wypija szklankę cydru rocznie, podczas gdy przeciętny Anglik ok. 16 litrów.

Według szacunków zawartych w uzasadnieniu projektu produkcja cydru i perry mogłaby wzrosnąć do poziomu 50–70 mln litrów w skali roku, co pozwoliłoby na zagospodarowanie 70–90 tys. ton jabłek.

Źródło:
Dominika Florek
Dominika Florek
redaktor Bankier.pl

Redaktor Bankier.pl. Doktorantka na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu. Zajmuje się tematyką konsumencką, śledzi także nowości w sektorze MSP. Monitoruje ofertę produktów bankowych dla firm, przygotowując rankingi kont dla przedsiębiorców. Tel.: +48 71 748 95 13

Tematy
Ranking kont osobistych dla młodych – listopad 2023 r.

Ranking kont osobistych dla młodych – listopad 2023 r.

Komentarze (27)

dodaj komentarz
prawnuk
pamiętam jak we Francji VAT na rzeczy dla dziecka był 19,6%, a w Polsce ZERO.
Moje dzieci miały tylko francuskie ciuchy - były 3 razy TAŃSZE.

Każdy alkohol powinien być opodatkowany akcyzą. Cydr nie ma zadnych pozytywnych skutków dla zdrowia.
Podobie słodycze powinny być objete akcyzą
dongonzales
Tu nie chodzi o zdrowie tylko o rodzimych sadowników.
prawnuk odpowiada dongonzales
? przecież polski cydr, kosztuje już więcej niż francuski we Francji. Wzrosną marże
zops
Znieśmy akcyzę na witaminę C. Precz z limitami alkoholi.
rolnikk
Tak było z Orlenem. To nic nie dało bo tylko przedłużyło inflację. Wiadomo że ceny spadną dopiero jak ludziom skończą się pieniądze i handlarze nie będą mieli wyjścia. Rząd obniżył wat na paliwo i żywność różnicę zgarnęły firmy często zagraniczne a budżet trzeba było ratować kredytem. Najlepiej żeby rząd nic nie robił a posiedzenia Tak było z Orlenem. To nic nie dało bo tylko przedłużyło inflację. Wiadomo że ceny spadną dopiero jak ludziom skończą się pieniądze i handlarze nie będą mieli wyjścia. Rząd obniżył wat na paliwo i żywność różnicę zgarnęły firmy często zagraniczne a budżet trzeba było ratować kredytem. Najlepiej żeby rząd nic nie robił a posiedzenia sejmu były raz na kwartał.
and00
Dla mnie to doskonała wiadomość bo lubię cydr
a ceny niestety spore bo np 15zł za 0,7l
lpg_plus_benzyna
To chyba kolejny prezent od "naszego"rządu dla przyjaciół (rządowych) z Ukrainy. Taras Barszczowski juz zapewne zaciera ręce...
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
and00
Dziwny post
jabłka gniją bo jest za sucho
zdziwienie że stare drzewa mniej owocują
ps
Jak zakładasz podwyżkę cen owoców i soku to sam sobie odpowiedziałeś z czego będzie pokryty spadek na akcyzie

Powiązane: Alkohol

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki