Resort gospodarki wycofuje się z jednolitego patentu

Na razie Ministerstwo Gospodarki powiedziało „nie” jednolitemu patentowi europejskiemu. Niedawny „sukces” polskiej prezydencji stał się celem ataku wielu środowisk, zwłaszcza przedsiębiorców. Przestrzegali oni rząd, że wejście do jednolitego systemu patentowego negatywnie odbije się na polskiej innowacyjności, ponieważ zwiększy koszty uzyskania ochrony patentowej. Według wyliczeń Deloitte do 2050 roku moglibyśmy stracić nawet 50 mld zł.

Resort gospodarki wycofuje się z jednolitego patentu
Źródło: Thinkstock

Minister gospodarki i wicepremier Janusz Piechociński stwierdził, że na razie nie przedłoży rządowi wniosku o podpisanie umowy o jednolitym europejskim patencie. Jednocześnie zaznaczył, że prawdopodobnie nie uda nam się uciec od wejścia do systemu w przyszłości. Oprócz Hiszpanii umowy nie ratyfikowała tylko Polska. Powodem decyzji wicepremiera był ostry sprzeciw wielu środowisk – biznesowych, naukowych i samych rzeczników patentowych. Niestety, nie oznacza to, że nie będziemy musieli przestrzegać unijnego prawa. Odłożyliśmy tylko termin, w którym zacznie ono w Polsce obowiązywać.

Kontrowersje językowe

Jednolity patent europejski od początku wzbudzał wiele kontrowersji, o czym w Bankier.pl informowaliśmy na bieżąco. Prace nad jego wdrożeniem trwały ok. 30 lat. Zakończenie prac przypadło akurat w czasie polskiej prezydencji w UE, co stało się pretekstem do ogłoszenia sukcesu naszych umiejętności dyplomatycznych. Pod koniec 2011 roku ministerstwo gospodarki ogłosiło zakończenie kluczowych etapów projektu. Pozostał tylko wybór siedziby sądu patentowego oraz ratyfikowanie umów pomiędzy krajami i wtedy pojawił się problem z wyborem kraju siedziby. Swoje kandydatury wysunęły Francja, Anglia i Niemcy. Dla nas było to bez różnicy, bo niezależnie od siedziby urzędu polski przedsiębiorca i tak narażony byłby na wielkie koszty.

Sprawa jest poważna. Obecnie uzyskanie ochrony patentowej na terenie całej UE to koszt dochodzący nawet do 100 tys. zł. Po wprowadzeniu jednolitego patentu spadłby on do ok. 15-20 tys. zł. Problem w tym, że nie każdemu przedsiębiorcy potrzebna była aż tak kompleksowa ochrona. Co więcej, z konstrukcji systemu wynika jasno, że francuskiemu, niemieckiemu czy angielskiemu przedsiębiorcy byłoby dużo łatwiej uzyskać ochronę patentową na terenie całej UE niż jego polskiemu odpowiednikowi, między innymi z powodów językowych.

»W Polsce nigdy nie będzie patentowych trolli

Otóż głównym założeniem systemu jest przedkładanie odpowiedniej dokumentacji w języku angielskim, niemieckim lub francuskim. Poprawne przetłumaczenie dziesiątków dokumentów to koszty znacznie przewyższające możliwości wielu polskich firm. Co więcej, przedsiębiorca sam musiałby sprawdzać, czy jego rozwiązania nie naruszają cudzego patentu, który naturalnie opisany byłby w innym języku.

50 mld zł strat

Zdaniem przedsiębiorców cały projekt od początku do końca był dla nas niekorzystny. Deloitte przedstawiło raport, z którego wynikało, że koszty dla naszej gospodarki mogłyby sięgnąć nawet 50 mld zł do 2050 roku. Jedyną zaletą był fakt, że procedura uzyskania ochrony na terenie całej UE byłaby prostsza i tańsza niż obecnie. Jednak wciąż dostępna tylko dla firm, które stać na wydanie kilkudziesięciu tysięcy złotych.

W gruncie rzeczy to, co miało być wielkim sukcesem naszego przewodnictwa w UE, mogło okazać się gwoździem do trumny polskiej innowacyjności. Dobrze, że na razie wstrzymujemy się z ratyfikacją, tylko szkoda, że w czasie, gdy teoretycznie mogliśmy coś zmienić, po prostu przepuściliśmy projekt bez żadnych korzystnych dla nas zmian. Na obronę resortu gospodarki działa fakt, że Polacy i tak są w ogonie Europy pod względem liczby patentów – niecałe 4 tys. rocznie. To kilkukrotnie mniej niż w Niemczech. Jednak winne temu są przepisy – sama krajowa procedura uzyskania ochrony patentowej jest bardzo skomplikowana i bez pomocy wyspecjalizowanej kancelarii prawnej trudno się obejść. Dla wielu wynalazców jest to bariera nie do przeskoczenia.

Łukasz Piechowiak
Bankier.pl

Łukasz Piechowiak

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% XI 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,0% X 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,5% X 2019

Znajdź profil