Na AWF w tym roku bez testów sprawnościowych

Dominika Florek2020-07-12 07:30, akt.2020-07-13 10:42redaktor Bankier.pl
publikacja
2020-07-12 07:30
aktualizacja
2020-07-13 10:42
fot. stockfour / Shutterstock

Akademie Wychowanie Fizycznego rezygnują podczas tegorocznej rekrutacji z testów sprawnościowych. Z powodu epidemii koronawirusa kandydaci na kierunki takie jak sport, fizjoterapia oraz wychowanie fizyczne będą ubiegać się o przyjęcia na studia na podstawie tzw. konkursu świadectw.

Koronawirus wpłynął na praktycznie każdy aspekt życia, w tym na świat akademicki. Na początku epidemii uczelnie z sal wykładowych przeniesione zostały na platformy wideokonferencyjne umożliwiające naukę zdalną. Później przyszedł czas na obrony online m.in. na uczelniach ekonomicznych. Inne są też warunki rekrutacji na studia. Przyszli studenci uczelni sportowych w Polsce nie będą musieli przechodzić testów sprawnościowych.

Bez testów na AWF

Warszawska Akademia Wychowania Fizycznego rezygnuje z przeprowadzania testów sprawnościowych podczas rekrutacji na studia - podawano kilka dni temu w Programie Trzecim Polskiego Radia. W ubiegłych latach kandydaci wybierający się na kierunki wychowanie fizyczne, sport, turystyka i rekreacja oraz fizjoterapia musieli zdać egzamin potwierdzający ich predyspozycje fizyczne.

– Biuro rekrutacji na studia w AWF informuje, że w związku z sytuacją epidemiczną w bieżącym roku 2020 egzaminy ze sprawności fizycznej na kierunkach: fizjoterapia, turystyka i rekreacja, sport, wychowanie fizyczne nie zostaną przeprowadzone. Warunkiem ubiegania się o przyjęcie na pierwszy rok studiów pierwszego stopnia oraz jednolite studia magisterskie będzie punktacja ocen ze świadectwa dojrzałości (0-72 punkty) – czytamy w informacji opublikowanej przez AWF w Warszawie.

Jednocześnie uczelnia podkreśla, że kandydat wybierający kierunek wychowanie fizyczne, sport, turystyka i rekreacja lub fizjoterapia powinien posiadać dobrą umiejętność pływania.

AWF-y zrobią konkurs świadectw

Z przeprowadzania testów sprawnościowych podczas rekrutacji zrezygnowały również pozostałe Akademie Wychowania Fizycznego w Polsce. O przyjęciu na studia będzie decydował tzw. konkurs świadectw, czyli oceny uzyskane w szkole, wyniki matur oraz dodatkowe osiągnięcia sportowe kandydatów.

– W związku z epidemią Covid-19 w bieżącym roku nie odbędą się żadne egzaminy sprawnościowe. Kandydaci będą mieli status "zdał" z pływania oraz "zdał" - 0 punktów z egzaminów sprawnościowych – informuje Akademia Wychowania Fizycznego w Krakowie na stronie przeznaczonej dla kandydatów na studia.

W Polsce na ten moment istnieje sześć uczelni wyższych kształcących studentów w kierunkach związanych m.in. z wychowaniem fizycznym, sportem oraz fizjoterapią. Akademie Wychowania Fizycznego znajdują się w Warszawie (z filią w Białej Podlaskiej), Krakowie, Katowicach, Wrocławiu, Poznaniu (z zamiejscowym oddziałem w Gorzowie Wielkopolskim) oraz Gdańsku.

– W związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 oraz w trosce o bezpieczeństwo kandydatów i pracowników uczeni egzaminy sprawnościowe dla kandydatów na studia w roku akademickim 2020/2021 nie zostaną przeprowadzone na kierunku: wychowanie fizyczne, sport oraz fizjoterapia. Kandydaci przyjmowani zostaną jedynie na podstawie konkursu świadectw dojrzałości – czytamy w Informatorze na studia 2020/2021 na AWF-ie w Gdańsku.

Źródło:
Dominika Florek
Dominika Florek
redaktor Bankier.pl

Redaktor Bankier.pl. Zajmuje się tematyką konsumencką, śledzi także nowości w sektorze MSP. Monitoruje ofertę produktów bankowych dla firm, przygotowując rankingi kont osobistych dla przedsiębiorców. Studiuje finanse i rachunkowości na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu.

Tematy
Tanie konto osobiste z kontem oszczędnościowym.

Tanie konto osobiste z kontem oszczędnościowym.

Advertisement

Komentarze (3)

dodaj komentarz
and00
Ja się ostatnio zastanawiałem co politycy parti wrażliwych na wykluczenia społeczne, czyli PO, PSL, SLD
Czy testy sprawnościowe nie są dyskryminacją osób niepełnosprawnych a nawet sprawnych, ale w mniejszym stopniu niż ci najsprawniejsi?
Czy to że ktoś wolniej biega może go wykluczyć z możliwości studiowania,
Ja się ostatnio zastanawiałem co politycy parti wrażliwych na wykluczenia społeczne, czyli PO, PSL, SLD
Czy testy sprawnościowe nie są dyskryminacją osób niepełnosprawnych a nawet sprawnych, ale w mniejszym stopniu niż ci najsprawniejsi?
Czy to że ktoś wolniej biega może go wykluczyć z możliwości studiowania, czy to ie jest dyskryminacja?
degrengolada
to Akademia Wychowania FIZYCZNEGO. Idąc tym tokiem rozumowania to dlaczego osoby niepełnosprawne nie mogą studiować w szkołach wojskowych (przecież taki wojskowy mógłby całe życie siedzieć za biurkiem..). Ta poprawność polityczna i szafowanie słowem dyskryminacja na prawo i lewo to najgorsze co doprowadziło w hameryce to Akademia Wychowania FIZYCZNEGO. Idąc tym tokiem rozumowania to dlaczego osoby niepełnosprawne nie mogą studiować w szkołach wojskowych (przecież taki wojskowy mógłby całe życie siedzieć za biurkiem..). Ta poprawność polityczna i szafowanie słowem dyskryminacja na prawo i lewo to najgorsze co doprowadziło w hameryce do obecnego stanu. To pieszczenie się z każdym, głaskanie i pocieszanie. Poprawianie ocen byle tylko nikt nie czuł się gorzej nawet nieuk ma dostawać świadectwo z czerwonym paskiem, bo każdy ma być równy choćby na siłę. Inwalidę chcesz wysłać na front? Niepełnosprawny fizycznie ma uczyć sprawności fizycznej? absurd.
and00 odpowiada degrengolada
"Niepełnosprawny fizycznie ma uczyć sprawności fizycznej? absurd."
No a analitycy finansowi i giełdowi, wszyscy eksperci i dziennikarze ekonomiczni to multimilionerzy, sami się dorobili swoją mądrością?
Krytykiem literackim tylko noblista?
itd...
Wg gender chłopcy powinni mieć kursy zabawy lalkami,
"Niepełnosprawny fizycznie ma uczyć sprawności fizycznej? absurd."
No a analitycy finansowi i giełdowi, wszyscy eksperci i dziennikarze ekonomiczni to multimilionerzy, sami się dorobili swoją mądrością?
Krytykiem literackim tylko noblista?
itd...
Wg gender chłopcy powinni mieć kursy zabawy lalkami, a dziewczynki w mechaników
To czemu nie walczą o dopuszczenie niepełnosprawnych na AWFy?
Olimpiady już mają..
A tak na poważnie, to o to chodzi że jeżeli uważamy że prawie każdy jest dyskryminowany z jakiegoś powodu bo kobieta, bo homo, bo islamista, bo kolorowy, bo biedny i prawie każdemu damy jakieś preferencje, to tak naprawdę dyskryminowani są ci którzy tych preferencji nie mają...

Powiązane: Edukacja

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki