REKLAMA

Rekordowo niska popularność programu "Mieszkanie dla młodych"

2016-09-06 12:57
publikacja
2016-09-06 12:57

Rekordowo niska popularność programu "Mieszkanie dla młodych". W sierpniu do Banku Gospodarstwa Krajowego trafiły wnioski na sumę ponad 15 milionów złotych. To najniższy wynik od 2014 roku, kiedy wprowadzono program.

Rekordowo niska popularność programu "Mieszkanie dla młodych" / ingimage

Analityk rynku mieszkaniowego Marcin Krasoń zwraca uwagę, że od lipca można korzystać tylko z pieniędzy przeznaczonych na 2018 rok. Pieniądze na 2016 rok skończyły się w marcu. Z kole i w lipcu wyczerpały się środki na 2017 rok, z których można było korzystać teraz. Druga połowa tych środków zostanie uruchomiona 2 stycznia przyszłego roku. Krasoń prognozuje, że wyczerpie się ona w ciągu 2-3 miesięcy.

W tej chwili z państwowych dopłat mogą korzystać tylko te osoby, które chcą kupić mieszkanie na rynku pierwotnym. Deweloperzy mają w tej chwili mieszkania z datą oddania do użytkowania na 2018 rok. Z danych firmy REAS wynika, że stanowią one 16 procent ogółu oferty. Z kolei zakup lokalu na rynku wtórnym z dopłatą, zdaniem Krasonia, nie wchodzi w tej chwili w grę. Właściciele takich lokali z reguły chcą otrzymać całą sumę w momencie zawarcia transakcji i nie chcą czekać do 2018 roku.

Program "Mieszkanie dla młodych" polega na jednorazowej dopłacie do kredytu hipotecznego. Osoby, które starają się o dofinansowanie nie mogą mieć więcej niż 35 lat. Mieszkanie musi spełniać określone parametry dotyczące ceny i wielkości.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/A. Pszoniak /pbp

Źródło:IAR
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (5)

dodaj komentarz
~Wiktor
To nie świadczy wcale źle o programie, a o ogromnym zainteresowaniu jakie wywołuje. Wciąż można będzie ubiegać się o pieniądze, na początku 2017 i w 2018 roku. O to, że stosunkowo niewiele inwestycji ma termin ukończenia na 2018 nie można obwiniać MdMu. Porawie 70 tys. osób już skorzystało z tych środków. Na https:To nie świadczy wcale źle o programie, a o ogromnym zainteresowaniu jakie wywołuje. Wciąż można będzie ubiegać się o pieniądze, na początku 2017 i w 2018 roku. O to, że stosunkowo niewiele inwestycji ma termin ukończenia na 2018 nie można obwiniać MdMu. Porawie 70 tys. osób już skorzystało z tych środków. Na https://mdmprogram.com/ analizujemy sytuację. Pośpiech wynika z tego, że osoby zainteresowane nie wiedzą czego się spodziewać po Mieszkaniu plus i wolą sami wybrać lokalizację.
~Marek
Ludzi, którzy wyrabiają sobie zdanie na jakiś temat na podstawie wydźwięku nagłówka artykułu i tak nie przekonasz.
~zez
Jest tyle uczciwszych sposobów żeby zwiększyć dostępność mieszkań, np ulgi podatkowe dla kupujących, niższy VAT na materiały budowlane itd no ale oczywiście wybrano taki, dzięki któremu kasa płynie prosto z budżetu do deweloperów...
~Nieprawda
Nieprawda! kasa nie płynie prosto z budżetu do developerów, po drodze cześć potrącaja sobie kolesie kolesi obsadzeni na urzędniczych stołkach administrujący tym budrzetem.
~UWAGA odpowiada ~Nieprawda
Po prostu coraz mniej osób kupuje mieszkania na zadupiach w których oferowane są mieszkania w MDM wolą kupić dobrze skomunikowane i bliższe Centrum nieruchomości, co zagwarantuje im stałą wartość, a nie jak obrzeżne dzielnice po korekcie ceny znów zejdą do pułapu cen z 2013 r.

Powiązane: Mieszkanie dla młodych

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki