REKLAMA
ZAPISZ SIĘ

"Oburzające". Tak Biały Dom skomentował rekordowe zyski potentata naftowego

autorzyKrzysztof KolanyAgata Wojciechowska2023-02-01 10:10
publikacja
2023-02-01 10:10

ExxonMobil osiągnął w 2022 roku rekordowy zysk w wysokości 55,7 mld dolarów. Główną przyczyną był oczywiście wzrost cen paliw. Biały Dom nie przebierał w słowach, zwracając uwagę, że gigantowi zależy jedynie na zyskach i nabijaniu kieszeni kadry kierowniczej. Brzmi znajomo?

"Oburzające". Tak Biały Dom skomentował rekordowe zyski potentata naftowego
"Oburzające". Tak Biały Dom skomentował rekordowe zyski potentata naftowego
fot. Wan Fahmy Redzuan / / Shutterstock

Zysk, jaki przedstawił gigant, okazał się dwukrotnie wyższy niż w 2021 roku. Firma zanotowała skorygowany dochód w wysokości 14 mld dolarów w IV kwartale, co oznacza spadek z 18,7 mld dolarów z III kwartału, ale i tak znacznie przewyższa wynik 8,8 mld dolarów z analogicznego okresu w 2021 roku. Wyniki są lepsze od przewidywań analityków.

Na komentarz Białego Domu nie trzeba było długo czekać. Wyniki finansowe skomentowano jako "oburzające".

"W tym samym czasie, kiedy Exxon ustanawiał nowy rekord zysków zachodnich koncernów naftowych, Amerykanie musieli płacić wysokie ceny za paliwo. Najnowsze raporty jasko wskazują, że firmy naftowe mają wszystko, czego potrzebują, by obniżyć ceny, a jednak tego nie robią. Zarabiają oraz posiadają tysiące niewykorzystanych, ale zatwierdzonych zezwoleń, by zwiększyć produkcję. Zamiast jednak ulżyć obywatelom przeznaczają te zyski na zapełnianie kieszeni kadry kierowniczej i akcjonariuszy - powiedział rzecznik Abdullah Hasan, rzecznik Białego Domu, cytowany przez BBC News

Celem spółki jest przecież maksymalizacja wartości dla akcjonariuszy, co przekłada się na maksymalizację zysków w dłuższym terminie. Zresztą administracja prezydenta zapomina, że sama przyczyniła się do wyższych cen, m.in. poprzez blokowanie dużych projektów naftowych, tj. rurociągu z Kanady. Nie dziwi więc odpowiedź giganta.

W wywiadzie dla CNBC Darren Woods, szef Exxon Mobile, ripostował, by urzędnicy prezydenta ponownie zweryfikowali dane, bo firma wciąż inwestuje w projekty gazowe i naftowe wbrew presji ze strony inwestorów, by fundusze przesunąć na energię odnawialną. "Rekordowe wyniki są potwierdzeniem strategii firmy" - dodał. Rafinerie firmy w USA osiągnęły bowiem największą wydajność w historii i mają najwyższą produkcję od 2012 roku.

"Nasze wyniki wyraźne skorzystały na sytuacji geopolitycznej. Jednak aby teraz w pełni wykorzystać niedostateczną podaż rynku, pracę rozpoczęliśmy wiele lat temu na długo przed pandemią. Pochyliliśmy się nad rozwiązaniami, które inni odrzucili" - wyjaśniał CEO Exxonu. Jego zdaniem firma ciężko pracowała, aby obniżyć koszty. 

Przez ostatnie 12 miesięcy akcje Exxona podrożały o blisko 60%. Natomiast stopa zwrotu za ostatnie dwa lata wynosi aż 185%. Ponadto naftowy gigant regularnie dzieli się zyskami z akcjonariuszami (nieprzerwanie od 1911 roku). W 2022 roku wartość dywidendy na akcję wyniosła 3,55 USD, łącznie do akcjonariuszy trafiło więc 14,9 mld USD. Drugie tyle koncern wydał na program skupu akcji własnych.

Wyniki za cały zeszły rok pokazują, że firma co sekundę zwiększała przychód o 1874 dolary. Te wyniki prawdopodobnie ponownie zwiększą presję na branżę naftową po tym, jak niektóre kraje, w tym m.in. Wielka Brytania, zdecydowały się opodatkować nadmiarowe zyski. Oczywiście sam Exxon skrytykował takie posunięcia, określając je jako "szkodliwe"

Przypomnijmy, że w 2020 roku akcje Exxonu zaliczyły lot w dół, kiedy spadł popyt na ropę. Doprowadziło to do odnotowania pierwszej od dziesięcioleci straty. Ceny akcji zaczęły rosnąć od 2021 roku, zwłaszcza gdy ropa notowała kolejne maksima związane z wojną w Ukrainie. 

Exxon Mobile w zeszłym miesiącu pozwał Unię Europejską w związku z nowym podatkiem od nadmiarowych zysków. 

Źródło:
Krzysztof Kolany
Krzysztof Kolany
główny analityk Bankier.pl

Absolwent Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu. Analityk rynków finansowych i gospodarki. Analizuje trendy makroekonomiczne i bada ich przełożenie na rynki finansowe. Specjalizuje się w rynkach metali szlachetnych oraz monitoruje politykę najważniejszych banków centralnych. Inwestor giełdowy z 20-letnim stażem. Jest trzykrotnym laureatem prestiżowego konkursu Narodowego Banku Polskiego dla dziennikarzy ekonomicznych. W 2016 roku otrzymał także tytuł Herosa Rynku Kapitałowego przyznawany przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych.

Redaktor działu newsroom w portalu Bankier.pl. Absolwentka historii, którą studiowała dłużej niż statystyczny student, ale za to przeszła przez kilka uniwersytetów, w tym uczelnię w Edynburgu. Swoje życie zawodowe rozpoczęła dziesięć lat temu z portalem Bankier.pl. Później współpracowała z licznymi redakcjami, pisząc dla "Gazety Wrocławskiej", nagrywając dla Polskiego Radia i - ku zgorszeniu niektórych - kreując rzeczywistość w "Fakcie". Na pewno nie napisze nic o WIG20, a jeśli już to tylko w kontekście plotek, pogłosek czy domysłów. Dla czytelników siedzi nocami, oglądając seriale, podliczając gaże, czytając książki, śledząc nietypowe aukcje czy podróżując palcem po mapie. Nienawidzi wyrazu “dedykowany”, przeciw któremu prowadzi osobistą krucjatę w internecie. Telefon: 71 748 9511

Tematy
Tanie konto firmowe bez ograniczeń czasowych

Tanie konto firmowe bez ograniczeń czasowych

Komentarze (20)

dodaj komentarz
lukaszslask
Tam przynajmniej Akcjonariusze=Wlasciciele=Wszyscy Polacy kase zobaczyli,a u Nas narazie mizerna 3,5 zlotowa dywidenda byla,ale mysle,ze sie Daniel w tym roku poprawi…
A co do ekstra podatkow to juz sa 19% cit,a potem 19% dywidenda,a reszta na ppk,ike,ikze,polisy na zycie,lub na konta Akcjonariuszy,ktorzy te pieniadze wydadza
Tam przynajmniej Akcjonariusze=Wlasciciele=Wszyscy Polacy kase zobaczyli,a u Nas narazie mizerna 3,5 zlotowa dywidenda byla,ale mysle,ze sie Daniel w tym roku poprawi…
A co do ekstra podatkow to juz sa 19% cit,a potem 19% dywidenda,a reszta na ppk,ike,ikze,polisy na zycie,lub na konta Akcjonariuszy,ktorzy te pieniadze wydadza i znowu podatki wpadna do budzetu…
inwestor.pl
Czy Biały Dom skomentuje rekordowe zyski FEDu, który dodrukował w ostatnich 2 latach 1/4 wszystkich dolarów, które są w obiegu?
faramir_z_gondoru
Napisałem komentarz, że w podobny sposób okradał nas Orlen i co? Komentarz usunięty. Tak cenzuruje się wolność wypowiedzi.
kjx
No tak bo pisuaru dopóki "rządzą" będą takie akcje.
jas2
Żeby tak pisać, wypadałoby mieć wyrok sadu.
konik_garbusek
Oczywiscie nikt nie bylo oburzony jak w dołku pandemii ropa byla notowana PONIZEJ zera, w porcie staly setki tankowców i nikt nie wiedział czy firmy naftowe w ogóle przetrwaja przy takim zamknieciu gospodarki. Wtedy urzędnicy jakos nie rwali się, zeby pomagac tym firmm, ktore wydają rocznie miliardy na inwestycje i utrzymanie infrastruktury.Oczywiscie nikt nie bylo oburzony jak w dołku pandemii ropa byla notowana PONIZEJ zera, w porcie staly setki tankowców i nikt nie wiedział czy firmy naftowe w ogóle przetrwaja przy takim zamknieciu gospodarki. Wtedy urzędnicy jakos nie rwali się, zeby pomagac tym firmm, ktore wydają rocznie miliardy na inwestycje i utrzymanie infrastruktury. Teraz oczywiscie krytykują i wcyiągają łapę po kasiorkę.
simonsoft8
stąd wysoka cena, którą płacą zwykli przestępcy
lipsk
Jak by były rekordowe straty to było by zachwycające. Można by dodrukować i ratować a tak to nie ma sie czym popisać . Ot taki marketing polityczny dla gawiedzi.
qart
Komuniści czy w USA czy u nas nie rozumieją wolnego rynku, cen giełdowych, podaży, popytu.
Dla Bidena czy Tuska, Millera czy Hołowni u nas to rząd odpowiada za ceny selera, benzyny, masła itd.
jas2
Obawiam się, że to raczej ty masz przestarzałe poglądy na gospodarkę.
Zwłaszcza w skali makro, bo mikro rynek działa normalnie.

Powiązane: USA: giełdy i gospodarka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki