Regulacje prawne spowolnią rozwój energetyki wiatrowej w Polsce?

5 tys. MW tyle mocy dają wiatraki zainstalowane w Polsce. Według szacunków mamy warunki, by podwoić tę liczbę. Jest jednak ryzyko, że ustawa dotycząca lokalizacji elektrowni wiatrowych wyhamuje rozwój branży. Być może konieczne będzie przeniesienie się z lądu na wodę. Czy okaże się to korzystniejsze dla społeczeństwa?

Nie wykorzystaliśmy jeszcze w pełni potencjału lądowej energetyki wiatrowej i z pewnością sektor ten nadal będzie się rozwijać, choć być może wolniej - zapowiada w rozmowie z serwisem infoWire.pl Tomasz Kapała, dyrektor działu Odnawialnych Źródeł Energii w firmie Pracownia Finansowa.

Polscy podwykonawcy mają doświadczenie w budowie wiatraków na lądzie i z pewnością będą zatrudniani przy tego typu inwestycjach. Jeśli chodzi o morskie elektrownie wiatrowe, pracę w branży może znaleźć ok. 30 tys. naszych rodaków, będziemy jednak musieli w dużym stopniu korzystać z wiedzy zagranicznych ekspertów.

Potencjał energetyki wiatrowej na naszych wodach to ok. 6 GW mocy. Uruchomienie pierwszej polskiej elektrowni umiejscowionej na Bałtyku jest planowane na początek 2022 r. Miałaby ona dawać prąd przez 25 lat. Czy po tej inwestycji prędko pojawią się kolejne? Trudno powiedzieć. Takie projekty wymagają dużych nakładów finansowych przeciętnie 30-50% wyższych niż w przypadku energetyki lądowej.

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 ~Mariusz

do ~pracownia_finansowa ... nie zycze sobie żeby z moich podatkow finansować cokolwiek co jest niepolskie (np. nabijac kapsę firmom sprzajacym technologie elektrowni wiatrowych) ... nie życzę sobie żeby śmierdzące lemingi żyły w tym kraju.

! Odpowiedz
0 1 ~pracownia_finansowa

Podatnik dopłaca w większym stopniu do klasycznej energetyki, a ta powoduje śmierć tysięcy osób rocznie zanieczyszczając powietrze. Poza tym, rujnuje środowisko, uzależnia nas od dostaw kopalin z zagranicy i nie wystarcza do zaspokojenia rosnącego zapotrzebowania na energię. Zielona energia może się rozwijać bez dopłat, ale jeśli chcemy poprawić sytuację szybko, a nie za 100 lat, to potrzebne są zachęty dla inwestorów.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 0 ~zez

Niech sobie budują te wiatraki skoro to taki dobry interes... ALE bez żadnej pomocy publicznej! Bo póki co to jest "świetny interes" ale tylko wtedy gdy dopłaca do niego podatnik...

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% IX 2019
PKB rdr 4,4% II kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% VIII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 125,26 zł VIII 2019
Produkcja przemysłowa rdr 5,6% IX 2019

Znajdź profil