REKLAMA

Reforma OFE. W nowej ustawie zmienią się tylko terminy

2020-09-18 10:44
publikacja
2020-09-18 10:44
fot. Lumi Studio / Shutterstock

W nowym projekcie ustawy o przekształceniu OFE w IKE zmienią się tylko terminy dotyczące wdrażania nowych regulacji, pozostałe założenia reformy pozostają bez zmian w stosunku do projektu, który w marcu został odrzucony przez Senat - wynika z wypowiedzi minister funduszy i polityki regionalnej Małgorzaty Jarosińskiej - Jedynak.

"Projekt jest w zasadzie gotowy, dopracowujemy ostatnie szczegóły. W tej ustawie będziemy zmieniać tylko i wyłącznie terminy, ze względu na poprzednią ustawę, której nie udało się podjąć tak, by mogła ona wejść w życie. Myślę, że w najbliższym czasie będziemy ją mogli przedstawić" - powiedziała Jarosińska-Jedynak dziennikarzom.

Z opublikowanego na początku września wykazu prac rządu wynika, że Rada Ministrów planuje w III kw. przyjąć nowy projekt ustawy o przekształceniu OFE w IKE. Główne założenia projektu podane w wykazie były zbieżne z poprzednim projektem ustawy ws. OFE, który w marcu br. odrzucił Senat.

Reforma zakłada, że powszechne towarzystwa emerytalne (PTE) zarządzające OFE przekształcą się w towarzystwa funduszy inwestycyjnych (TFI), zaś OFE staną się specjalistycznymi funduszami inwestycyjnymi otwartymi (SFIO).

100 proc. aktywów netto OFE zostanie przekazanych na indywidualne konta emerytalne (IKE) prowadzone przez TFI, które będą dziedziczone.

Ze środków OFE przekształcanych w IKE pobrana zostanie tzw. opłata przekształceniowa na rzecz FUS w łącznej wysokości 15 proc., której płatność zostanie rozłożona na 2 lata. (PAP Biznes)

tus/ gor/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (15)

dodaj komentarz
prawnuk
czyli idąc do IKE tracisz `15%, idąc do ZUS bedzie premia - ok 25%
demeryt_69
OFE było w dużej mierze to kopia chilijskiego systemu AFP (Administradoras de Fondos de Pensiones) wprowadzonego gdy władzę w Chile sprawował Augusto Pinochet. W tym czasie dokonano również masowej prywatyzacji oraz de-regulacji sektora finansowego.

Kto i dlaczego wzorował się na przykładzie Chile, kraju, którego
OFE było w dużej mierze to kopia chilijskiego systemu AFP (Administradoras de Fondos de Pensiones) wprowadzonego gdy władzę w Chile sprawował Augusto Pinochet. W tym czasie dokonano również masowej prywatyzacji oraz de-regulacji sektora finansowego.

Kto i dlaczego wzorował się na przykładzie Chile, kraju, którego ekonomia oparta jest w dużej mierze na wydobyciu miedzi?
meryt
demeryt_69 "Kto i dlaczego wzorował się na przykładzie Chile, kraju, którego ekonomia oparta jest w dużej mierze na wydobyciu miedzi?'

"Analiza 9/2018: Chilijski system emerytalny (wstęp: Leszek Balcerowicz)"

"Z wielkim zadowoleniem oddaję w ręce czytelników opracowanie Pawła Wieprzowskiego
demeryt_69 "Kto i dlaczego wzorował się na przykładzie Chile, kraju, którego ekonomia oparta jest w dużej mierze na wydobyciu miedzi?'

"Analiza 9/2018: Chilijski system emerytalny (wstęp: Leszek Balcerowicz)"

"Z wielkim zadowoleniem oddaję w ręce czytelników opracowanie Pawła Wieprzowskiego nt. reformy systemu emerytalnego w Chile. Czynię to z dwóch głównych powodów: po pierwsze reforma ta, wprowadzona w 1980 r., była jedną z największych innowacji w sferze państwa socjalnego i gospodarki, zyskała szerokie uznanie w fachowych kryzysach i stała się wzorem dla wielu krajów."

"Po drugie – mimo to, podlegała ona, zwłaszcza w ostatnich latach, nierzetelnej, często kłamliwej krytyce, która jednakże w Chile nie zatriumfowała. Jej agresywne próbki prezentowano w Polsce przy demontażu II filaru naszej reformy emerytalnej, który stał się znany pod hasłem OFE. Dbałość o prawdę wymaga zwykle walki z nieprawdą. To - oprócz starannej analizy istoty oraz sposobu wprowadzenia chilijskiej reformy, robi w niniejszym opracowaniu Paweł Wieprzowski."


Z innego źródła:

"Wysokość świadczeń jest bowiem bardzo niska. Średnia miesięczna emerytura wynosiła w 2016 roku 315 dolarów, podczas gdy minimalne wynagrodzenie wynosiło 384 dolary. To wypadkowa kilku czynników – jednym z nich jest po prostu za niska składka odprowadzana do AFP. Wspomniane 10% wynagrodzenia brutto to dwa razy mniej na przykład w porównaniu z Polską, gdzie sięga ona 19,52% (przy czym w Chile całkowity ciężar składki spoczywa na pracownikach – pracodawca i państwo nie dokładają się do AFP). To jednak tylko część problemu. Z obowiązkowych AFP korzysta jedynie około 65% pracowników. Część pracuje w szarej strefie i ma niewielkie szanse na wyjście z niej, część maskuje swoje dochody, odprowadzając znacznie niższe składki i dzięki temu ma więcej „na rękę”, wreszcie wielu jest samozatrudnionych, a ci dopiero od 2014 roku zostali objęci obowiązkowym systemem emerytalnym. W efekcie wielu pracowników zwłaszcza z uboższej części społeczeństwa nie może liczyć na nic więcej niż głodowa emerytura."

2019
"Chilijski Senat przyjął ustawę o stopniowej podwyżce emerytur do 50 procent ich obecnej wysokości. Pierwsze podwyżki emerytur będą wprowadzone jeszcze w grudniu, a ich beneficjentami będzie w sumie ponad półtora miliona Chilijczyków. - Najbardziej dotknięci skutkami dotychczasowego systemu emerytalnego odczują wkrótce materialną poprawę - napisała na Twitterze Maria Jose Zaldivar, chilijska minister pracy i prognoz społecznych."
heldbaum odpowiada demeryt_69
Gdy Thussk przeniosl z OFE do ZUS to patrioci grzmieli, ze ukradl. To jak to jest?
demeryt_69 odpowiada heldbaum
Jacy patrioci? Od 30 lat przy korytach niemal w 100% są bajgle!
wektorwg odpowiada demeryt_69
A ja myślałem że Pączki w Maśle
demeryt_69 odpowiada wektorwg
Pączki to też ich wynalazek - szalom!

Powiązane: Reforma OFE

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki