REKLAMA

Raul Castro przekazuje władzę w partii młodszemu pokoleniu

2021-04-16 21:21
publikacja
2021-04-16 21:21
Raul Castro przekazuje władzę w partii młodszemu pokoleniu
Raul Castro przekazuje władzę w partii młodszemu pokoleniu
fot. Reuters / / FORUM

W Hawanie rozpoczął się w piątek czterodniowy kongres Partii Komunistycznej, któremu po raz ostatni przewodniczy Raul Castro. 90-letni dyktator ma ogłosić nazwisko swojego następcy, którym zostanie obecny prezydent Miguel Diaz-Canel, zwolennik twardej, komunistycznej linii partyjnej.

Według doniesień oficjalnych mediów, po hołdzie dla zmarłego w 2016 roku Fidela Castro Raul przedstawił delegatom raport Kongresu, w którym potępił "wojnę gospodarczą", prowadzoną przez Stany Zjednoczone przez cztery lata rządów byłego prezydenta USA Donalda Trumpa, w wyniku której poważnie zaostrzone zostało embargo na Kubę, obowiązujące od 1962 roku.

Mimo to Castro wezwał do dialogu Hawany z Waszyngtonem, ale bez "wyrzekania się socjalizmu". „Potwierdzam na tym kongresie partyjnym wolę nawiązania pełnego szacunku dialogu, nowej formy stosunków ze Stanami Zjednoczonymi. Nie twierdzę jednak, że aby to osiągnąć, Kuba musi zrzec się zasad rewolucji i socjalizmu" - powiedział.

W przemówieniu otwierającym czterodniowe posiedzenie za zamkniętymi drzwiami, którego fragmenty były transmitowane w państwowej telewizji, Raul Castro potwierdził, że przekazuje przywództwo "wszechpotężnej Kubańskiej Partii Komunistycznej młodszemu pokoleniu, które jest pełne pasji i przepojone antyimperialistycznym duchem".

Castro podkreślił, że z satysfakcją przekazuje przywództwo grupie lojalistów, którzy mają za sobą dziesięciolecia doświadczeń w partyjnych strukturach. "Gorąco wierzę w siłę, naturę i zrozumienie moich rodaków. Dopóki żyję, będę gotowy z nogami w strzemionach do obrony ojczyzny, rewolucji i socjalizmu” - powiedział Castro setkom delegatów partii w centrum kongresowym w Hawanie.

60-letni Diaz-Canel w 2018 roku zastąpił Raula Castro na stanowisku prezydenta i będzie pierwszym cywilem, który obejmie stery partii komunistycznej. Oczekuje się, że zostanie mianowany na najważniejsze na Kubie stanowisko pierwszego sekretarza w ostatni dzień kongresu, czyli w poniedziałek.

Na Kubę dotarły listy gratulacyjne od władz komunistycznych partii Chin, Wietnamu, Laosu i Korei Północnej.

Dla Normana McKaya, analityka z The Economist Intelligence Unit, odejście Raula Castro jest wydarzeniem przełomowym, nie tylko dlatego, że oznacza koniec rządów rodziny, która panowała na Kubie przez ponad 50 lat, ale także dlatego, że nadchodzi w czasie poważnych wstrząsów gospodarczych i społecznych.

"Nie musi to koniecznie oznaczać, że nastąpi drastyczna zmiana w stylu partii komunistycznej, ale internet powinien ułatwiać ludziom wysuwanie żądań przejrzystości i wolności, stwarzając dla rządu wyzwania, z którymi partia komunistyczna będzie musiała się zmierzyć. Trudno będzie to zignorować" - powiedział McKay.

W ostatnich miesiącach na Kubie doszło do bezprecedensowych niepokojów społecznych, wywołanych niedawnym pojawieniem się na wyspie mobilnego internetu. Demonstrowali artyści, dysydenci, a także przedstawiciele sektorów społeczeństwa obywatelskiego, takich jak obrońcy praw zwierząt. (PAP)

zm/ kib/

Źródło:PAP
Tematy
Sprawdź jak zyskać nawet 420 zł z Kontem Jakie Chcę

Sprawdź jak zyskać nawet 420 zł z Kontem Jakie Chcę

Advertisement

Powiązane: Polityka na świecie

Komentarze (6)

dodaj komentarz
ajwaj_
Nastepca Raula Castro bedzie raczej sympatyczny Miguel Díaz Canel,
tez rewolucjonista
Czemu wsparcie spoleczenstwa dla Castro 2x i innych

Do rewolucji krwawy plk. Fulgencio Batista, pelny program > tortury, zabójstwa, mega-korupcja itd. odpowiedni dla kal-bojów jako walczacy o "demokracje" :)
Kuba
Nastepca Raula Castro bedzie raczej sympatyczny Miguel Díaz Canel,
tez rewolucjonista
Czemu wsparcie spoleczenstwa dla Castro 2x i innych

Do rewolucji krwawy plk. Fulgencio Batista, pelny program > tortury, zabójstwa, mega-korupcja itd. odpowiedni dla kal-bojów jako walczacy o "demokracje" :)
Kuba byla najgorsza "agencja towarzyska" za grosze (dzieci oczywiscie w tym), dla wypasionych Jankesów
Nedza, malaria, choroby-brak opieki med., wywóz zarobionej przez Kubanczyków kasiory (wtedy cygara, trzcina-cukier itd.
Castro stworzyl oswiate, opieke medyczna, socjale (skromne oczywiscie), leczenie itd.
Kubanscy lekarze to "eksort" na caly swiat, zreszta maja szczepionki swoje na Cowida. Jak i PISa-PL, moze za 99 lat :)
kris74keh
Kubański Chruszczow przekaże teraz grzecznie władzę Breżniewowi no chyba ,że Andropowowi. Dla Kubańczyków nic się nie zmieni, no może internet będzie nieco szybszy.
wrecker
Fidel wmówił narodowi, że kapitalizm jest zły i zgniły i w efekcie ludzie od 50 lat żyją w biedzie, bez perspektyw, podróży, korzystania z życia i technologii. A u nas na ulicach można spotkać ludzi chodzących w koszulkach z podobizną Che Guevary, którzy kompletnie nie czają ilu ludziom Ci komuniści zniszczyli życie
talmud
przeczytaj sobie "das kapitał"........
wrecker odpowiada talmud
Teoria tak jak excel wszystko przyjmie. Możemy być szczęśliwi, że żyjemy w Europie i jesteśmy w UE a na Kubie syf i bieda niestety. Takie są fakty
talmud odpowiada wrecker
nie dyskutuje się z kimś kto nie ma zielonego pojęcia o geopolityce & macro .....:(:(

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki