Raul Castro jeszcze poczeka z emeryturą

Przywódca Kuby Raul Castro musi opóźnić przejście na polityczną emeryturę. Wcześniej zapowiadał, że w lutym ustąpi. Zrobi to jednak kilka miesięcy później.

(fot. Reuters / FORUM)

24 lutego dobiegnie końca druga, 5-letnia kadencja Raula Castro na stanowisku prezydenta Kuby. Władze tego kraju poinformowały jednak, że na skutek trudności, jakie wyspa przechodzi po wrześniowym huraganie Irma, 86-letni Castro musi odłożyć swoje plany przejścia na emeryturę. Gdy to wreszcie uczyni, to pierwszy raz od 1956 roku stery na Kubie ma szansę przejąć ktoś spoza rodziny Castro.

Kubańskie Zgromadzenie Ludowe, które wybiera prezydenta, poinformowało, że dopiero 19 kwietnia będzie mogło wskazać nowego przywódcę i podać, kiedy przejmie on władzę. Opóźnienie to tłumaczone jest właśnie problemami po przejściu Irmy.

Prognozuje się, że następcą Raula Castro zostanie 57-letni Miguel-Diaz Canel. Media podkreślają, że obecny wiceprzewodniczący kubańskiej Rady Państwa prezentuje zdecydowanie nowocześniejsze stanowisko niż starsi członkowie partii komunistycznej. Lubi rock nad rolla, który na wyspie przez wiele lat był zakazany, a na posiedzeniu rządu był widziany z tabletem. Zdaniem komentatorów, Miguel-Diaz Canel mógłby zapewnić bardzo potrzebny reset w stosunkach amerykańsko-kubańskich.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Jan Pachlowski/Miami/dabr

Źródło: IAR
Ludzie:
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 4,7% II 2020
PKB rdr 3,1% IV kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,5% II 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 330,48 zł II 2020
Produkcja przemysłowa rdr 4,9% II 2020

Znajdź profil