Raport WSI w Internecie: Odpowiedzialni są m.in. Wałęsa i Kwaśniewski

Raport z weryfikacji WSI został umieszczony na stronach internetowych Kancelarii Prezydenta. Raport z likwidacji WSI został przygotowany przez Antoniego Macierewicza.
Fot. PAP/Piotr Polak


Z opublikowanego raportu wynika, że w okresie zmiany sytemu politycznego w Polsce (w latach 1998-90) na 10 tysięcy współpracowników WSI działało prawie 2 i pół tysiąca (2457) agentów w centralnych instytucjach cywilnych: administracyjnych i gospodarczych PRL. MSZ - 108 agentów, URM - 6. Ministerstwo Handlu Zagranicznego 32. w KC PZPR było 2 agentów.

Prezydent powiedział, że raport z likwidacji WSI ujawnia ich zaangażowanie w dziedziny, w które nie powinny się angażować. Na konferencji prasowej po publikacji raportu Lech Kaczyński powiedział, że służby te zajmowały się między innymi handlem bronią i infiltracją mediów.

W zakończeniu raportu z weryfikacji WSi autorzy wskazali osoby ich zdaniem odpowiedzialne za nieprawidłowości i zaniechania prawne wskazane w Raporcie.

Według autorów raportu szczególną odpowiedzialność ponoszą:

Prezydenci RP Lech Wałęsa i Aleksander Kwaśniewski

Ministrowie Obrony Piotr Kołodziejczyk, Janusz Onyszkiewicz, Stanisław Dobrzański. Zbigniew Okoński, Bronisław Komorowski, Jerzy Szmajdziński

Szefowie WSI : adm.Czesław Wawrzyniak, gen. Bolesław Izydorczyk, gen. Konstanty Malejczyk, gen. Kazimierz Głowacki, gen.Marek Dukaczewski.

Prezydent dodał, że w latach 90. w WSI utworzono dodatkowe składy materiałów archiwalnych, dzięki czemu nie przekazano wielu dokumentów do Instytutu Pamięci Narodowej. Prezydent przyznał, że podczas likwidacji WSI nie natrafiono na nazwiska najbardziej znanych polskich dziennikarzy i publicystów.
Wśród agentów WSI wymieniono dziennikarzy Krzysztofa Mroziewicza, który był też ambasadorem w Indiach, Andrzeja Nierychłę, Milana Suboticia, Jarosława Szczepańskiego, Grzegorza Woźniaka i Edwarda Mikołajczyka. Znalazło się tam też nazwisko wiceprezesa Polsatu Piotra Nurowskiego i lewicowego polityka Ireneusza Sekuły, który miał zostać przeszkolony przez WSI w latach 70.
Dodał, że wiele dokumentów zostało zniszczonych. Prezydent podkreślił, że choć WSI nie pozyskało najbardziej znanych dziennikarzy, to miało duży wpływ na media, gdyż ulokowało swych agentów na ważnych stanowiskach, jak na przykład wiceprezesi stacji telewizyjnych.

Lech Kaczyński powiedział, że WSI intensywnie penetrowały środowiska biznesowe. Nie wszystkie nazwiska biznesmenów, którzy mieli kontakty z WSI, ujawniono, gdyż nie zawsze udało się ustalić, jakie zadania wykonywały te osoby. Wśród tych osób jest jednak jedna z czołowych postaci polskiej branży elektronicznej. Prezydent dodał, że WSI interesowała się przede wszystkim handlem paliwami.

Likwidator WSI Antoni Macierewicz powiedział na tej samej konferencji, że wszystkie sprawy, opisane w raporcie, będzie można udowodnić przed sądem. Dodał, że w raporcie zmieniono wiele inicjałów i kryptonimów operacji, aby uniknąć ujawnienia tajnych informacji. Macierewicz podkreślił, że WSI lekceważyło sprawę penetracji Polski przez obce wywiady.

Wojskowe Służby Informacyjne zostały zlikwidowane z dniem 30 września 2006 roku. Na ich miejsce powstały: Służby Kontrwywiadu oraz Wywiadu Wojskowego.

IAR, PAP
Źródło: IAR

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 ~Obywatel RP

Szkoda że, to się stało tak późno. Dzisiaj bylibyśmy dużo dalej. Zwarcie powinno było sie dokonać w 92r. Ale wtedy ktoś wykręcił bezpieczniki, a po ciemku wiele rzeczy się pomija i o niejeden przedmiot można się popchnąć. Tak się stało ze zwykłymi obywatelami naszego kraju, tylko nieliczni spadli na cztery łapy i dzisiaj się śmieją z tego

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~kapo

powinni zdrajcy na HAKACH wisiec
ZYLINOWSKI -zdrajcow nalezy ELIMINOWAC

! Odpowiedz
0 0 ~J23

Raport idioty. To śmierdzi zdradą polskich interesów .
Za to bezkarnie mozna być w polsce agentem CIA.

! Odpowiedz
0 0 ~IREK

Dobrze się stało ,zlikwidowano agenturę RF w Polsce. Prezydencie Kaczyński trzymaj tak dalej . Jest takie przysłowie ,, psy szczekają karawana idzie dalej'' tak i obecny rząd i prezydent nie mogą słuchać ujadania układu , muszą go likwidować i budować 4-tą RP

! Odpowiedz
0 0 ~Dystans

Przy ocenie calego zamieszania wokol raportu .. posluzylbym sie prosta madroscia przodkow :
" Co ma wisiec .. - nie utonie "

pozdrawiam pieniaczy /.. pozdrawiam tez wszystkich ....

! Odpowiedz
0 0 ~Johny

Ci ludzie wiedzieli jak powadzić Polskę również na arenie służb wywiadowczych (Wałęsa i Kwaśniewski). Te bezmyślne kaczory i ten stary cap z bródką z zamarłym już zwojem mózgowym doprowadzili nasz kraj do kompletnej destabilizacji.Ludzie spójrzcie co oni robią z naszym krajem !! Opamiętajmy się wszyscy i żądajmy nowych wyborów.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~agent

tu nawet nie ma 5 % prawdy i tego co wiedziec powinni cywile...
mowia ze reszta zostala dawno zniszczona, otoz zniszczone zostaly calkiem niedawno.
Napisane zostalo to tylko po to aby nasycic i oddalic zainteresowanie glodnych...

Zeby wydali sie odpowiedzialni... to tylko pozory...

wszystko ucichnie a swoje i tak zrobia... lub zrobili...


Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~XXX

mam nadzieję, że wszyscy Ci którzy w minionych wyborach do parlamentu , senatu i prezydenckich wstydzą się, iż głosowali na tych ludzi, ja nie wiem co można jeszcze zrobić aby nasz kraj jeszcze bardziej ośmieszył się i sprzedał swoich ludzi, agentów. Może jednak za 2.5 i 3.5 roku wszystko się zmieni i wróci normalność

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~ja

Jak to WRÓCI?????? A już u nas była?

! Odpowiedz
0 0 ~kapo

RAPORT jest odbiciem rzeczywistosci a nie oskarzeniem-to nie WYROK-on ujawnia stan faktyczny
A terraz prokuratura-sady-do roboty bo sa niezbite dowody dzialalnosci przestepczej ktore nie mozna publicznie ujawnic i HAK

! Odpowiedz

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 1,2% II 2019
PKB rdr 4,9% IV kw. 2018
Stopa bezrobocia 6,1% I 2019
Przeciętne wynagrodzenie 4 931,8 zł I 2019
Produkcja przemysłowa rdr 6,9% II 2019

Znajdź profil