REKLAMA

Rakieta w Przewodowie. Ziobro: Z opinii biegłych wynika, że była ukraińska

2023-09-28 14:24
publikacja
2023-09-28 14:24

Opinia biegłych kategorycznie wskazuje, iż ta rakieta była rakietą ukraińską - produkcji jeszcze sowieckiej, rosyjskiej – poinformował w czwartek w Lublinie minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro, odnosząc się do śledztwa w sprawie eksplozji rakiety w Przewodowie, w której zginęły dwie osoby.

Rakieta w Przewodowie. Ziobro: Z opinii biegłych wynika, że była ukraińska
Rakieta w Przewodowie. Ziobro: Z opinii biegłych wynika, że była ukraińska
/ Twitter

Do wybuchu pocisku we wsi Przewodów w woj. lubelskim, leżącej blisko granicy polsko-ukraińskiej, doszło 15 listopada ub. roku, w dniu, w którym siły rosyjskie przeprowadziły zakrojony na szeroką skalę atak rakietowy na Ukrainę. Eksplozja zabiła dwóch mężczyzn. Jak później informowały polskie władze, na teren suszarni zbóż spadła najprawdopodobniej rakieta ukraińskiej obrony powietrznej i wszystko wskazuje na to, że to wynik nieszczęśliwego wypadku.

O najnowsze ustalenia śledczych w tej sprawie pytany był w czwartek w Lublinie minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. „Śledztwo prowadzone przez polskich prokuratorów doprowadziło do wydania opinii, która w sposób kategoryczny wskazuje, iż ta rakieta była rakietą ukraińską - produkcji jeszcze sowieckiej, rosyjskiej. Jeżeli chodzi o miejsce wystrzelenia i przynależność do konkretnego zgrupowania wojskowego, była to rakieta ukraińska” – poinformował Ziobro, powołując się na opinię biegłych.

Minister odniósł się również do współpracy ze stroną ukraińską w tej kwestii. „Bardzo ubolewam nad tym, ale od wielu miesięcy nie ma takiej współpracy w tej sprawie” – stwierdził szef MS.

Podkreślił, że polska prokuratura współpracuje z Ukrainą. Jako przykład podał, że polscy prokuratorzy jeździli do Ukrainy i również tam prowadzili czynności śledcze. „Nawet w warunkach narażenia własnego zdrowia i życia, by pomóc stronie ukraińskiej w dokumentowaniu zbrodni rosyjskich, które były tam popełniane. Zawsze szanowaliśmy reguły prawa ukraińskiego i uwzględnialiśmy ich wszystkie oczekiwania” – ocenił Ziobro.

Według niego w śledztwie dotyczącym Przewodowa ze strony ukraińskiej nie ma podobnej postawy w stosunku do polskich śledczych. „To już trwa miesiące. Nie sądzę, żeby to był decyzje na szczeblu prokuratorskim. Sądzę, że są to decyzje raczej na wysokim szczeblu politycznym państwa ukraińskiego” – stwierdził minister sprawiedliwości.

Postępowanie w sprawie wybuchu prowadzi Mazowiecki Wydział Zamiejscowy ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej. Na miejscu pracowali prokuratorzy Mazowieckiego i Lubelskiego Wydziału Zamiejscowego Prokuratury Krajowej, Prokuratury Regionalnej w Lublinie, Prokuratury Okręgowej w Zamościu, funkcjonariusze Policji, Straży Granicznej, ABW, CBŚP, żołnierze, a także biegli, w tym z Wojskowego Instytutu Techniki Uzbrojenia w Zielonce i Centralnego Laboratorium Kryminalistycznego Komendy Głównej Policji, pirotechnicy oraz amerykańscy eksperci. W oględzinach miejsca eksplozji brali udział również ukraińscy eksperci.

autorka: Gabriela Bogaczyk

gab/ par/

Źródło:PAP
Tematy
Ranking kont osobistych dla młodych – listopad 2023 r.

Ranking kont osobistych dla młodych – listopad 2023 r.

Komentarze (9)

dodaj komentarz
zoomek
Komentarze znikają bez śladu. Normalnie jak za komuny!
Dobrze że na razie ZOMO nie puka do drzwi ale może niebawem wejdziemy w tą mądrość etapu.
prawda_
Oczywiscie ze nie ma wspolpracy ze strony Ukrainy bo maja polskie wladze gleboko gdzies. I nie chodzi tu o jakakolwiek wdziecznosc ale zwykla postawe wspolpracy. Gdyby nie mieli nic do ukrycia, wspopracowaliby.
Fakty sa takie, ze zginelo dwoch polakow i do tej pory rodziny nie uslyszaly slowa 'przepraszam' ani od strony
Oczywiscie ze nie ma wspolpracy ze strony Ukrainy bo maja polskie wladze gleboko gdzies. I nie chodzi tu o jakakolwiek wdziecznosc ale zwykla postawe wspolpracy. Gdyby nie mieli nic do ukrycia, wspopracowaliby.
Fakty sa takie, ze zginelo dwoch polakow i do tej pory rodziny nie uslyszaly slowa 'przepraszam' ani od strony Ukraincow, ani od polskich wladz ktore tak preznie napedzaja biznes wojenny i wspieraja wojne na Ukrainie. Gdzie jest Dudus ktory dal order Orla Bialego uzurpatorowi Zelenskiemu? Zenada, poprostu zenada ze jeszcze politycy nie wytrzezwieli by przestac wspierac Ukraincow i ich interesy oligarchistyczne.
xqwztsa
10 miesięcy to ustalali? To oni "biegli" czy raczej "pełzający" są?
vinietune
"Minister odniósł się również do współpracy ze stroną ukraińską w tej kwestii. „Bardzo ubolewam nad tym, ale od wielu miesięcy nie ma takiej współpracy w tej sprawie” – stwierdził szef MS."

Tyle warte jest życie Polaka dla Wukraińca. Oni niczym się nie różnią od ruskich, taka sama dzicz...
faramir_z_gondoru
Usłyszał ktoś "przepraszam" ze strony ukraińskiej? Słyszymy tylko "daj, daj, bo jak nie...". Mając takich przyjaciół nie potrzebujemy wrogów.

Powiązane: Wojna w Ukrainie

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki