REKLAMA

Rafalska: Proponujemy wzrost płacy minimalnej do 2450 zł

2019-05-29 09:00, akt.2019-05-29 11:50
publikacja
2019-05-29 09:00
aktualizacja
2019-05-29 11:50

Proponowana przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wysokość minimalnego wynagrodzenia w 2020 r. to 2450 zł brutto – poinformowała w środę minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska. Proponowana minimalna stawka godzinowa w 2020 r. to 16 zł brutto.

fot. PiS / / Flickr

Rafalska poinformowała, że proponowana przez MRPiPS wysokość minimalnego wynagrodzenia w 2020 r. to 2450 zł brutto, a minimalnej stawki godzinowej – 16 zł brutto. Zaznaczyła, że teraz ta propozycja trafi do konsultacji resortowych, a następnie na Radę Ministrów.

Zgodnie z przepisami do 15 czerwca Rada Ministrów przedstawia Radzie Dialogu Społecznego propozycję wysokości minimalnego wynagrodzenia i minimalnej stawki godzinowej w roku następnym. Po otrzymaniu tych informacji RDS w ciągu 30 dni uzgadnia wysokość minimalnego wynagrodzenia i stawki godzinowej.

Szefowa MRPiPS powiedziała, że proponując stawkę minimalnego wynagrodzenia, resort zawsze kierował się głównie tym, żeby jego wysokość zmierzała do 50 proc. przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej.

Finansowy poradnik pracujących mam. 20 przepisów i zasad, które opłaca się znać

E-book

Finansowy poradnik pracujących mam. 20 przepisów i zasad, które opłaca się znać


Masz pytanie? Napisz na marketing@bankier.pl

Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Jeśli chcesz fakturę, to wypełnij dalszą część formularza:
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Podaj kod w formacie xx-xxx!
Pole wypełnione niepoprawnie!

"Gdybyśmy zaproponowali wyłącznie wzrost ustawowy (minimalnego wynagrodzenia), czyli 95,60 zł, byłoby to utrzymanie na poziomie 44,9 proc., a więc nastąpiłby spadek, a tak trzymamy się 47 proc., to są bardzo podobne relacje, a wzrost 200 zł to jednak nie jest wzrost symboliczny jak to wcześniej bywało" – powiedziała minister.

Minister przypomniała, że przygotowany jest także projekt, zgodnie z którym do minimalnej pensji nie będzie już wliczany dodatek za staż pracy. Obecnie przy obliczaniu wysokości wynagrodzenia pracownika nie uwzględnia się: nagrody jubileuszowej, odprawy w związku z przejściem na emeryturę lub rentę z tytułu niezdolności do pracy, wynagrodzenia za pracę w godzinach nadliczbowych i dodatku do wynagrodzenia za pracę w porze nocnej.

FZZ, NSZZ "Solidarność" i OPZZ postulują, aby minimalne wynagrodzenie za pracę w 2020 r. wynosiło nie mniej niż 2520 zł (wzrost o 12 proc.) "Ustanowiona w tej wysokości płaca minimalna stanowiłaby 48,2 proc. prognozowanej przez rząd na rok 2020 płacy przeciętnej" – wskazali związkowcy.

Z kolei pracodawcy chcą, aby płaca minimalna w 2020 r. wyniosła nie więcej niż 2387 zł (wzrost o 6,1 proc.) – taka jest wspólna propozycja podwyżki uzgodniona przez BCC, Konfederację Lewiatan, Pracodawców RP, Związek Rzemiosła Polskiego i ZPP.

Minister Rafalska zwróciła uwagę, że tegoroczna propozycja pracodawców jest wyższa niż w latach minionych. "Pokazuje to, że ze strony pracodawców jest (...) głębokie przekonanie, że mamy rynek, na którym wysokość wynagrodzeń decyduje o tym, czy znajdziemy pracownika, czy nie" – powiedziała.

"Będziemy mieli dalsze spadki stopy bezrobocia i jeśli chcemy znaleźć pracownika to musimy mu zapłacić" - powiedziała Rafalska.

"Resort kieruje się zasadą, aby płaca minimalna zmierzała w kierunku 50 proc. przeciętnego wynagrodzenia. Ta propozycja sprawia, że będziemy mieli 47 proc." - dodała.

Wysokości minimalnego wynagrodzenia i minimalnej stawki godzinowej są ogłaszane w drodze obwieszczenia prezesa Rady Ministrów do 15 września. (PAP)

Autorki: Olga Zakolska, Karolina Kropiwiec

Źródło:PAP
Tematy
Wybierz BMW Serii 5 w leasingu 106%

Wybierz BMW Serii 5 w leasingu 106%

Komentarze (75)

dodaj komentarz
michal741
Jeszcze niedawno wychodziliscie na ulicę, żeby nauczycielowi dać 1000 zł więcej za 18h/tyg. Proszę zastanówcie się nad takim rozumowaniem. Fakt, że 200 zł to za dużo jak na jeden rok, trzeba stopniowo max 5% ponieważ wydajność pracownika tak szybko nie rośnie, może doprowadzić to do utraty pracy tych najbiedniejszych, bez kwalifikacji Jeszcze niedawno wychodziliscie na ulicę, żeby nauczycielowi dać 1000 zł więcej za 18h/tyg. Proszę zastanówcie się nad takim rozumowaniem. Fakt, że 200 zł to za dużo jak na jeden rok, trzeba stopniowo max 5% ponieważ wydajność pracownika tak szybko nie rośnie, może doprowadzić to do utraty pracy tych najbiedniejszych, bez kwalifikacji i tworzyć duże nierówności w społeczeństwie. Łatwo się mówi tym, którzy dobrze zarabiają, a ludzie są różni. Zbyt szybki wzrost spowoduje że nasze oszczędności maleją a dodatkowo inflacja je zjada.
and00
Ale narzekania.
Ciekawe co by było jak by obniżyli? Pewnie jeszcze więcej krytyki, i to przez te same osoby :)
Zresztą te same osoby były za podwyżkami dla nierobów ze szkół
Więcej konsekwencji

Jak ktoś prowadzi działalność i nie stać go na 1300 ZUSu to powinien to przemyśleć
Ci co uwielbią słowo suweren chyba
Ale narzekania.
Ciekawe co by było jak by obniżyli? Pewnie jeszcze więcej krytyki, i to przez te same osoby :)
Zresztą te same osoby były za podwyżkami dla nierobów ze szkół
Więcej konsekwencji

Jak ktoś prowadzi działalność i nie stać go na 1300 ZUSu to powinien to przemyśleć
Ci co uwielbią słowo suweren chyba nie znają pojęcia solidarność społeczna.
Formacja Millera Czarzastego i rodziny Cimoszewiczów kasę na ZUS przejadła, to teraz na emerytury trzeba z bieżących płacić...
sztos1
twoja bezczelność jest porażająca .
sztos1
zapytam zatem jak możliwe jest aby rolnicy płacili ubezpieczenie ca 400 pln na kwartał a ja prowadząc małą jednoosobowa firemkę o przychodach rocznych ca 60-100 tyś mam w tym czasie płacić 4000 pln . Przecież to jawne sku...syństwo tak jak twój tekst . Nie będąc ssakiem [ pasożytem ] budżetowym chce takich samych praw jak rolnicy zapytam zatem jak możliwe jest aby rolnicy płacili ubezpieczenie ca 400 pln na kwartał a ja prowadząc małą jednoosobowa firemkę o przychodach rocznych ca 60-100 tyś mam w tym czasie płacić 4000 pln . Przecież to jawne sku...syństwo tak jak twój tekst . Nie będąc ssakiem [ pasożytem ] budżetowym chce takich samych praw jak rolnicy [ l-4 , emerytura etc .]
jkendy
Płaca minimalna pójdzie do góry, to z kolei podniesie średnią płacę. Wzrastająca średnia płaca oznacza podniesienie ZUS dla małych firm. A teraz drogie dzieci pytanie: Kto za to zapłaci?
jasiek2017
Kaczynski da z wlasnej kieszeni
pomorzaninm odpowiada jasiek2017
na pewno bo ma kase i patriota jest ... to widac slychac i czuc. Pani Minister proponuje zalozyc wlasna dzialanosc ...
pomorzaninm
powiązanie ZUSu ze srednią pensja to sredniowiecze !!!
nick07
Jedź już "kobito" do tej brukseli ....i zostań tam.
marxs
dokładnie tak samo było (i jest) w Wenezueli co kilka dni podwyżka płacy minimalnej a na końcu głód i smród a w naszym polskim klimacie dojdzie jeszcze chłód

Powiązane: Praca

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki