Rafał Antczak nowym prezesem GPW

Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy warszawskiej Giełdy Papierów Wartościowych powołało Rafała Antczaka na stanowisko prezesa spółki. Wcześniej podjęto decyzję o odwołaniu Małgorzaty Zaleskiej.

Rafał Antczak
Rafał Antczak (fot. Radoslaw Nawrocki / FORUM)

Potwierdziły się informacje "Pulsu Biznesu" dotyczące personaliów następcy Małgorzaty Zaleskiej. Giełdowe stery przejmie Rafał Antczak. To ekonomista z ponad 20-letnim stażem. W latach 1994-2006 działał w Centrum Analiz Społeczno-Ekonomicznych (CASE), później zasiadał na stanowisku głównego ekonomisty PZU (2006-08). W trakcie swojej kariery pracował także na rzecz Banku Światowego oraz pełnił rolę doradcy szefów banków centralnych Ukrainy i w Kazachstanie. Ukończył ekonomię na Uniwersytecie Warszawskim, gdzie później był także wykładowcą. Od 2008 roku związany z Deloitte Consulting, gdzie pełni rolę członka zarządu.

Od Rokity do Morawieckiego

Był również aktywny na polskiej scenie politycznej. W 2005 roku, gdy ważyły się losy koalicji PO-PiS, Antczak znalazł się w składzie zespołu budżetowo-ekonomicznego negocjującego gospodarcze podwaliny dla niedoszłego premierostwa Jana Rokity. Rafał Antczak zasiadał wówczas przy jednym stole z Wojciechem Jasińskim, Stanisławem Kluzą i Michałem Krupińskim. Z tą różnicą, że on grał w eksperckiej drużynie Platformy. Był także współautorem koncepcji podatku liniowego 3x15. Później jednak otwarcie mówił o swoim rozczarowaniu działaniami PO. Antczak tłumaczył, że kibicuje każdemu, kto próbuje zmienić Polskę na lepsze, rząd Platformy jednak roztrwonił kredyt zaufania, którym go obdarzono. 

Nie od razu pchnęło go to jednak w objęcia Prawa i Sprawiedliwości.  W ostatnich kilku kwartałach stawiał się w pozycji obserwatora patrzącego z optymizmem na dynamikę zmian w sektorze gospodarczym. Nie komentował raczej bieżącej polityki, nie starał się brać niczyjej strony w kwestiach stricte światopoglądowych czy społecznych. Chwalił natomiast wizję, energię i pierwsze sukcesy wicepremiera Morawieckiego. — Z prognoz wynika, że około 2050 r. zabraknie na rynku pracy około 10 mln ludzi. Trudno sobie wyobrazić, że będziemy to zasilali wyłącznie imigrantami. To jest ostatni moment, żeby coś zrobić i tak program 500+ trzeba odbierać — analizował w rozmowie z Bankier.pl.

Uzasadnienia brak

Teraz Antczak zastąpił profesor Zaleską, która po roku urzędowania opuszcza stanowisko prezesa GPW. Za jej odwołaniem, podobnie jak za powołaniem Antczaka, stoi - nadzorowane właśnie przez Morawieckiego - Ministerstwo Rozwoju, które po ogłoszeniu planu likwidacji Ministerstwa Skarbu Państwa przejęło kontrolę nad GPW. Przedstawiciele Ministerstwa Rozwoju zapytani o powody odwołania prezes Zaleskiej zasłonili się możliwością odmowy odpowiedzi.

Roszadę na stanowisku prezesa zaakceptować musi jeszcze Komisja Nadzoru Finansowego, w obecnych warunkach zgoda KNF-u wydaje się jednak formalnością.

Adam Torchała

Źródło:
Firmy:
Ludzie:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 4 ~radek_z_radomia

poproszę o przeniesienie lokalizacji gpw do radomia.

! Odpowiedz
0 0 ~tretre

jeśli zlikwiduje głupie alerty oraz duże zmiany w kursie ceny akcji podczas fixu "dogrywki" w stosunku do średniego kursu podczas danej sesjji oraz ograniczenie w łatwości drukowania i scalanai akcji , celem aby zarządy zaczęły wypracowywać pięniądze pracą a nie przez drukowanie akcji i scalania, to stwierdzę że jest w końcu własciwa osoba na właściwym miejscu a co najważniejsze nie jakies kolesiostwo i korupcja jak miało to miejsce za poprzednich prezesach GPW, no i nie jakas durnowata baba.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 3 ~dr

Polska gielda to jeden wielki przekret - to jak ktos uczciwy i normalny ma tam grac? na gieldzie nastepuje przeplyw pieniedzy od naiwnych i zwyklych pracujacych ludzi do cwaniakow, ktorzy wiedza wczesniej lub ktorzy po prostu manipuluja rynkiem i ciagna go w strone w ktora chca, tak jak skopowski pawlikowski dmochowski kierułowie z bydgoszczy za pomoca cypryjskich spolek.
ludzie rozpracowywuja tych oszustow, pisza listy do knf i do gield, ale oni udaja, ze nie ma tematu, wszyscy wiedza o tych kanciarzach, nitk nie reaguje
polska gielda to taka sama afera jak amber gold, polisolokaty, opcje walutowe - ludzie , nie inwestujcie - tacy szarzy obywatele maja tylko tracic !!! to jest zaplanowane i za zgoda tych, ktorzy nami rzadza (ewentulanie za niewiedza, jesli nie za zgoda) -
dlaczego nie mowi sie o ludziach wywodzacych sie z bylych sluzb na gieldzie???? przeciez ludzie ze sluzb po upadku prl opanowali banki, rynek finansowy i gielde - dlaczego tym cisza??? manipulanci ciagna kurs, w ktora chca strone - to nie ma nic wspolnego z analiza techniczna ani fundamentalna - kurs jest tak ksztaltowany, aby zachecic drobnych graczy do wejscia na rynek, spekulancji maja juz wtedy akcje po nizszych cenach, gdy ulica sie nasyci, ale jest jeszcze spory popyt wtedy oni zarzucaja hurtem rynkiem sprowadzajac cene z powrotem na niziny, a ulica zostaje z bezwartosciowym papierem.
zobaczcie, jaki byl pogrom spolek w zeszlym roku na newconnect!! mase spadlo do zera !!! rozumiecie - do zera !!! a pieniadze zostaly u tych cwaniakow co drukowali i puszczali caly czas te akcje w ulice.
jestem drobny - pisalem o tych przeklretach na spolkach cyberaton, boruta, softblue - oni sie wszyscy znaja, razem sie kryja i podpisuja swoje przekrety za pomoca cypryjskich spolek
Polska gielda wyssala z uczciwym ludzi miliony, rozumiecie miliony !!! zlotych - jak ktos sie za to wezmie, to bedzie najwieksza afera finansowa w historii polskich fiinansow.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
4 2 ~jaś

Rząd wyznaczył posłusznego urzędnika, by lepiej doić inwestorów nie tylko ze spółek SP, może znajdą sposób jak pościągać inwestorów w spółki nie państwowe. I pomyśleć że większość inwestorów myśli o kapitale na emeryturę, rząd za pośrednictwem tego karierowicza coś z tym zrobi.

! Odpowiedz
2 2 ~ryś

co to za muszkietera wybrali . on powinien w restauracji pracować a nie być prezesem mało śniegu jeszcze posikał . Kto go wybrał chyba Jarek

! Odpowiedz
5 6 ~runnerr

To kolejna bardzo dobra nominacja eksperta na ważne stanowisko w polskiej gospodarce. Gratuluję rządowi PiS tej nominacji. Jak widać obecny rząd kieruje się w podobnych przypadkach najwyższymi kwalifikacjami nominata a nie partyjnym kolesiostwem. Brawo POLSKA.

! Odpowiedz
3 9 ~gupek

kto ci to kolego podyktował

! Odpowiedz
5 4 ~Le

Dzisiaj w Polsce każdy na stanowisku musi być namaszczony przez biuro polityczne Rydzyka i Episkopatu oraz ich zbrojne ramie "Jarosława" ,ale dalej trzeba znać Rosyjski...?

! Odpowiedz
2 2 ~TAK

TAK!

! Odpowiedz
4 7 ~Czytacz_postow

Syndyk masy upadłościowej czy kustosz muzeum?

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne
GPW 0,13% 38,20
2019-11-13 12:18:36
WIG -0,72% 58 712,65
2019-11-13 12:22:00
WIG20 -0,77% 2 231,45
2019-11-13 12:37:45
WIG30 -0,84% 2 527,65
2019-11-13 12:37:00
MWIG40 -0,87% 3 747,31
2019-11-13 12:22:45
DAX -0,76% 13 182,91
2019-11-13 12:31:00
NASDAQ 0,26% 8 486,09
2019-11-12 22:03:00
SP500 0,16% 3 091,84
2019-11-12 22:08:00

Znajdź profil

Przejdź do strony za 5 Przejdź do strony »

Czy wiesz, że korzystasz z adblocka?
Reklamy nie są takie złe

To dzięki nim możemy udostępniać
Ci nasze treści.