Małgorzata Zaleska prezesem GPW

Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy GPW powołało prof. Małgorzatę Zaleską na prezesa warszawskiej giełdy. Zaleska zastąpi na tym stanowisku Pawła Tamborskiego, który w grudniu podał się do dymisji. Odwołano czterech członków Rady Giełdy, w tym Wiesława Rozłuckiego, który był pierwszym prezesem GPW.

Małgorzata Zaleska
Małgorzata Zaleska (fot. Krystian Maj / FORUM)

Niedawno, po nominacji Zaleskiej na szefową GPW, minister skarbu Dawid Jackiewicz podkreślał, że od 20 lat jest ona związana z rynkiem finansowym i miała możliwość "uczestniczyć w pracach instytucji kluczowych dla sieci bezpieczeństwa finansów państwa". "Spośród wielu osób, które braliśmy pod uwagę, ta wydaje się najlepiej gwarantować spokojne funkcjonowanie giełdy i sprostanie ambitnym wyzwaniom dotyczącym rozwoju polskiego rynku kapitałowego" - powiedział Jackiewicz.

Zaleska: Giełda powinna być miejscem długoterminowych inwestycji

Musimy dalej pracować nad tym, by Polacy postrzegali rynek kapitałowy jako miejsce długoterminowych inwestycji, by papiery wartościowe były dobrem przekazywanym w spadku, z pokolenia na pokolenie, jak choćby w USA - deklaruje Małgorzata Zaleska, powołana na nowego prezesa GPW.

Zaleska, powołana we wtorek na prezesa warszawskiej giełdy przez Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie GPW, powiedziała dziennikarzom, że na razie jest za wcześnie, by mówić o jej pierwszych decyzjach jako szefa GPW. "W tej chwili mówienie o kompleksowej strategii (GPW) jest przedwczesne. W stosownym czasie, po dokonaniu całej procedury wyboru, po decyzji KNF (która musi zgodzić się na powołanie prezesa GPW-PAP)) będzie na to czas i miejsce" - wskazała.

"Zaufanie do rynku finansowego jest dobrem najwyższym, także zaufanie do rynku kapitałowego jest bardzo ważne. Zarówno jeśli inwestorzy instytucjonalni, jak i indywidualni będą postrzegali rynek kapitałowy jako bezpieczny, jako taki, który może im przynosić korzyści w długim terminie, będzie to korzystne nie tylko z punktu widzenia tych inwestorów, ale także z punktu widzenia rozwoju całej gospodarki" - mówiła Zaleska.

Nowa prezes GPW jest absolwentką Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie. Ukończyła też Study Course in Economic Policy, Study Course in Economic Policy for Central and Eastern European Countries w Japonii oraz Podyplomowe Studium Administracji na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Jest profesorem nauk ekonomicznych i profesorem zwyczajnym SGH.

W latach 1998-2003 była doradcą prezesa Bankowego Funduszu Gwarancyjnego, a w latach 2000-2002 członkiem rady Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie. W latach 2005-2006 pełniła funkcję eksperta ministra edukacji narodowej i sportu.

W latach 2007-2009 piastowała stanowisko prezesa Bankowego Funduszu Gwarancyjnego, a w latach 2008-2009 członka zarządu International Association of Deposit Insurers (IADI) oraz przewodniczącej grupy badawczej European Forum of Deposit Insurers (EFDI).

3 sierpnia 2009 roku prezydent Lech Kaczyński powołał ją na stanowisko członka zarządu Narodowego Banku Polskiego. Funkcję tę pełniła przez 6 lat. Zaleska jest dyrektorem Instytutu Bankowości SGH oraz przewodniczącą Komitetu Nauk o Finansach Polskiej Akademii Nauk. W swoim dorobku naukowym ma ponad 320 publikacji, przede wszystkim dotyczących sieci bezpieczeństwa rynków finansowych, organizacji i regulacji nadzoru nad rynkiem bankowym oraz systemem gwarantowania depozytów, a także identyfikacji ryzyka upadłości banków.

Wiesław Rozłucki odwołany z funkcji prezesa Rady Giełdy

Wiesław Rozłucki
Wiesław Rozłucki (fot. Jerzy Dudek / FORUM)

Wiesław Rozłucki jest absolwentem Wydziału Handlu Zagranicznego SGH. W 1977 roku obronił doktorat z geografii ekonomicznej. W latach 1979-80 był stypendystą British Council w London School of Economics.

W latach 1990-91 był doradcą Ministra Finansów, a następnie dyrektorem departamentu w Ministerstwie Przekształceń Własnościowych.

W latach 1991-2006 zasiadał w  fotelu prezesa zarządu Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie S.A. był członkiem i przewodniczącym Rady Nadzorczej Krajowego Depozytu Papierów Wartościowych (1994-2006) oraz członkiem Rady Wykonawczej Europejskiej Federacji Giełd Papierów Wartościowych - FESE i Komitetu Roboczego Światowej Federacji Giełd – WFE (1994-2006).

Obecnie przewodniczący Rady Programowej Polskiego Instytutu Dyrektorów oraz członek powołanego w 2001 r. Komitetu Dobrych Praktyk.

Zasiada w radach nadzorczych spółek publicznych m. in.: Banku BPH, Orange Polska i TVN. Doradza bankowi inwestycyjnemu Rothschild oraz funduszowi private equity Warburg Pincus International.
Od 2011 r. jest przewodniczącym Kapituły Nagrody Gospodarczej Prezydenta RP. Został odznaczony Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski oraz francuskim L’Ordre National du Merite.

Rozłucki o wyzwaniach dla giełdy

Przekonanie rządzących do rynku kapitałowego i odzyskanie zaufania do warszawskiego parkietu. To według pierwszego szefa warszawskiej giełdy, Wiesława Rozłuckiego, najważniejsze wyzwania stojące przed nową prezes, Małgorzatą Zaleską.

Wiesław Rozłucki uważa, że nowe kierownictwo giełdy powinno mieć posłuch wśród rządzących. Jego zdaniem prezes powinna przekonać polityków, że rynek kapitałowy pozwala rozwijać się polskim firmom i odgrywa ważną rolę w ich ekspansji.

Były szef rady giełdy podkreśla, że polskie akcje zachowują się gorzej niż wskazuje na to realna gospodarka. Jego zdaniem, żeby to zmienić, trzeba odbudować zaufanie do polskiego parkietu. Chodzi zarówno o dobre relacje z inwestorami, jak i spółkami.

Wieloletni prezes Wiesław Rozłucki został dziś odwołany z rady nadzorczej giełdy. Kandydatura nowej prezes GPW, Małgorzaty Zaleskiej czeka teraz na akceptację Komisji Nadzoru Finansowego.


GPW/dol/ son/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 3 ~Wiola

Wspaniała osoba z ogromną wiedzą fachową. Dlatego stanowiska jest to odpowiedni specjalista. Przynajmniej tu. Super, bo znam z czasu moich studiów- i popieram, nie jest to figurantka, tylko osoba o bardzo szerokiej wiedzy i możliwościach. Cieszę się, że to właśnie Pani.

! Odpowiedz
1 6 ~Gościu

Miałem z tą kobietą zajęcia na SGH, bardzo ogarnięta, posiada bardzo dużą wiedzę i praktyczną i teoretyczną. Miła aparycja. Szkoda ze nie załapałem się na prace dyplomową u niej : / Pozdrawiam z analizy finansowej ! : D

! Odpowiedz
0 5 ~gość

racja, też miałam zajęcia na SGH i wybierałam przedioty u Zaleskiej, super kobitka prowadzi ciekawie zajęcia i za sie na swojej robocie, gratuluje i trzymam kciuki

! Odpowiedz
0 5 ~student

Piszecie o Pani Zaleskiej, że po znajomości robota itp.

Otóż miałem przedmioty z Panią Zaleską na SGH'u i co mogę powiedzieć z pierwszej ręki? Sympatyczna osoba, która doskonale przekazuje wiedzę. Tej Pani aż chce się słuchać i chodzić na wykłady. Niesamowita wiedza i emanowanie pozytywną energią to główne atuty Pani Zaleskiej.

PS: poza tym, miło było chodzić na wykłady także ze względów estetycznych :)

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
8 5 ~erty

Dno i bąbelki. Kolejny figurant zajmuje stołek. Prezes jest tylko jeden. Wiadomo kto. Żenada. Wybierają, obsadzają ważne stanowiska a i tak tańczą jak im zagrają. Prawda? Nie jest tak?

! Odpowiedz
3 3 ~seba

ty erty, jesteś trolem z KODeiny?

! Odpowiedz
4 3 ~podatnik

Dlaczego SGH jest bankrutem skoro ma tylu geniuszy u siebie patrz: nowa Pani Prezes GPW jedną z nich?

! Odpowiedz
3 7 ~taki_jeden

To miło, że pani prezes GPW mówiła, że bla, bla, bla, że ukończyła ble, ble, ble, oraz że pełniła funkcje te i tamte. Nie dowiedzieliśmy się tylko tego, co stanowi konieczną kwalifikację do pełnienia tego stanowiska - czy pani Zaleska umie zgasić światło?

! Odpowiedz
4 3 ~Patryk

Edukacja to podstawa. Może w dłuższym terminie to coś da i zachęci drobnych inwestorów. Giełda powinna wspierać podmioty przekazujące wiedzę o runku takie jak Pokonajrynekpl.pl

! Odpowiedz
1 6 ~donowej

kobieto zrób coś z tymi "cypryjskimi inwestorami" co to nie przestrzegają prawa i nie raczą w terminie poinformować o nabyciu lub zbyciu akcji. I nie mów że jest od tego KNF.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne
GPW 0,60% 41,65
2020-02-20 16:08:07
WIG -0,27% 57 801,85
2020-02-20 16:04:00
WIG20 -0,58% 2 102,93
2020-02-20 16:19:45
WIG30 -0,46% 2 429,57
2020-02-20 16:19:00
MWIG40 0,14% 4 066,19
2020-02-20 16:04:45
DAX -0,10% 13 775,73
2020-02-20 16:14:00
NASDAQ 0,02% 9 819,37
2020-02-20 16:14:00
SP500 0,08% 3 388,70
2020-02-20 16:14:00

Znajdź profil

Przejdź do strony za 5 Przejdź do strony »

Czy wiesz, że korzystasz z adblocka?
Reklamy nie są takie złe

To dzięki nim możemy udostępniać
Ci nasze treści.