Rada Polityki Pieniężnej ponownie nie zmieniła nastawienia i na pierwszym w tym roku posiedzeniu utrzymała stopy procentowe na dotychczasowym poziomie.


Zgodnie z decyzją RPP stopa referencyjna w Polsce nadal wynosić więc będzie 1,5 proc., lombardowa 2,5 proc., depozytowa 0,5 proc., a redyskontowa weksli 1,75 proc. Stopy procentowe są obecnie na najniższym poziomie w historii.
Poprzednio Rada, jeszcze w starym składzie personalnym, obniżyła stopy procentowe w marcu 2015 r., a więc blisko cztery lata temu. Oznacza to, że żyjemy w zdecydowanie najdłuższym w historii okresie stabilizacji stóp procentowych ustalanych przez RPP.


Większość analityków utrzymuje, że stopy w Polsce pozostaną bez zmian przez cały 2019 r. Ci, którzy przewidują jedną podwyżkę, mówią w tym kontekście o ostatnim kwartale roku.
O 16:00 rozpocznie się konferencja z udziałem Adama Glapińskiego oraz dwóch innych członków Rady Polityki Pieniężnej. Po zakończeniu konferencji opublikujemy podsumowanie najważniejszych wypowiedzi.
Kolejne posiedzenie decyzyjne RPP odbędzie się 5-6 lutego.
MZ