Rada Polityki Pieniężnej ponownie nie zmieniła nastawienia i na kwietniowym posiedzeniu utrzymała stopy procentowe na niezmienionym poziomie.


Zgodnie z decyzją RPP, stopa referencyjna w Polsce nadal wynosić więc będzie 1,5%, lombardowa 2,5%, depozytowa 0,5%, a redyskontowa weksli 1,75%. Stopy procentowe są obecnie na najniższym poziomie w historii.
Poprzednio Rada, jeszcze w starym składzie personalnym, obniżyła je w marcu 2015 r. Oznacza to, że żyjemy w najdłuższym w historii okresie stabilizacji stóp procentowych ustalanych przez RPP.
Zgodnie z zapowiedziami członków Rady, pierwszej podwyżki spodziewać możemy się w 2018 r. Wpływ na decyzję RPP będzie miała z pewnością wysokość inflacji, która już w pierwszym kwartale tego roku zbliżyła się do celu NBP, choć to głównie efekt wyraźnie droższych niż przed rokiem paliw. O 16.00 rozpocznie się konferencja z udziałem Adama Glapińskiego oraz dwóch innych członków Rady Polityki Pieniężnej. Obszerną relację z konferencji zamieścimy po jej zakończeniu. Michał Żuławiński































































