REKLAMA

RPP bez zaskoczenia: stopy bez zmian

2016-11-09 11:40
publikacja
2016-11-09 11:40
fot. Krystian Maj / FORUM

Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała się pozostawić stopy procentowe bez zmian na dotychczasowym, rekordowo niskim poziomie. Taka decyzja była zgodna z oczekiwaniami ekonomistów.

Oznacza to, że stopa referencyjna NBP nadal wynosi 1,50% w skali rocznej, stopa lombardowa 2,50%, stopa depozytowa 0,50%, a stopa redyskonta weksli 1,75%.

Stopy procentowe w Polsce od ponad 1,5 roku utrzymują się na historycznie niskich poziomach. / Bankier.pl

Jak zauważyli analitycy mBanku, decyzja RPP zapadła najwcześniej od lipca 2012 roku – już o godzinie 11:40. Zwykle Rada ogłasza swoje komunikaty między 12:00 a 13:30. Tak szybka publikacja może sugerować, że członkowie RPP byli jednomyślni w sprawie utrzymania stóp procentowych na niezmienionym poziomie.

Ostatnia obniżka stóp procentowych w NBP miała miejsce w marcu 2015 roku. Wówczas RPP dokonała ostrego cięcia, obniżając cenę pieniądza o 50 punktów bazowych i sprowadzając stopy procentowe do najniższych poziomów w historii.

Ale od przeszło półtora roku Rada Polityki Pieniężnej – zarówno poprzednia, jak i obecna – stosuje politykę „poczekamy, zobaczymy” (ang. wait and see), utrzymując dodatnie stopy procentowe, pomimo utrzymującej się deflacji cenowej.

Z notowań kontraktów FRA wynika, że rynek nie spodziewa się zmian stóp procentowych w Polsce przynajmniej przez następne 12 miesięcy.

Krzysztof Kolany

Źródło:
Tematy

Otwórz konto sobie i dziecku i zyskaj 200 zł w promocji na zakupy u naszych partnerów.

Komentarze (4)

dodaj komentarz
~silvio_gesell
Dzietność najniższa w Europie a realne stopy jedne z najwyższych. Będzie Japonia, czyli stracone pokolenie.
~luciano
Decyzja nie najgorsza, ale i nie najlepsza. Trzeba było jeszcze przyciąć o jakieś 25 lub 50 pkt.
~TP
Każdy kij ma dwa końce. Wg mnie dobra decyzja. Z lekkią nostalgią za minimalną obniżką.
~Echhh
Zyskałbym na obniżce, ale wolę stabilny poziom 1.5%, niż by miało spaść na chwilę niżej i odbić ponad 2%. Ludzie przy stopach procentowych blisko zera by brali kredyty na 40 lat, na które by ich nie było stać w przyszłości.

Powiązane: Gospodarka i dane makroekonomiczne

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki