Putin krytykuje ideę liberalizmu

2019-06-27 23:20
publikacja
2019-06-27 23:20

Prezydent Rosji Władimir Putin skrytykował w czwartek w wywiadzie dla dziennika "Financial Times" ideę liberalizmu, oceniając, że "nie jest potrzebna" i "weszła w konflikt z interesami przytłaczającej większości populacji", m.in. za sprawą multikulturalizmu i imigracji.

/ fot. Fernando Bizerra Jr. / FORUM

W 90-minutowej rozmowie z dziennikarzami gazety, Putin poruszył także kwestię rywalizacji ze Stanami Zjednoczonymi, odrzucił zarzuty dotyczące wrogiej aktywności rosyjskich szpiegów, a także wyraził nadzieję na poprawę relacji dyplomatycznych z Wielką Brytanią.

Odnosząc się do zachodniego pojmowania liberalizmu, prezydent Rosji wskazywał na nadmierną otwartość na multikulturalizm i tolerancję, w tym m.in. wobec mniejszości seksualnych.W szczególności skrytykował niemiecką kanclerz Angelę Merkel, oceniając jej decyzję o wpuszczeniu do Niemiec ponad miliona uchodźców i imigrantów, większości z Syrii, za "kardynalny błąd".

"Te liberalne idee zakładają, że nic nie należy robić. Migranci mogą zabijać, grabić, gwałcić i są bezkarni, bo ich prawa jako migrantów muszą być chronione" - podkreślił Putin.

"Czy zapomnieliśmy, że wszyscy żyjemy w świecie opartym o biblijne wartości?" - pytał Putin, oceniając, że liberałowie "po prostu nie mogą już dłużej dyktować ludziom tego, czego chcą, jak robili w ostatnich dekadach".

Pytany o międzynarodową krytykę dotyczącą prześladowań osób z mniejszości seksualnych, rosyjski prezydent próbował przekonywać, że Rosja "nie ma problemu z osobami LGBT", ale zaznaczył, że "niektóre rzeczy wydają nam się przesadne", dodając, że "oni teraz twierdzą, że dzieci mogą mieć pięć czy sześć ról gender".

"Niech każdy będzie szczęśliwy - nie mam z tym problemu. Ale to nie może zasłonić kultury, tradycji i tradycyjnych, rodzinnych wartości milionów ludzi, którzy stanowią serce populacji" - argumentował.

"FT" zaznaczyło, że "krytyka Putina pod adresem liberalizmu - dominującej zachodniej ideologii od czasu zakończenia drugiej wojny światowej w 1945 roku - wtóruje podobnym głosom ze strony innych antyestablishmentowych liderów, od amerykańskiego prezydenta Donalda Trumpa do węgierskiego (premiera) Viktora Orbana, Matteo Salviniego we Włoszech i rebelii ws. brexitu w Wielkiej Brytanii".

Odnosząc się do relacji ze Stanami Zjednoczonymi, rosyjski prezydent wyraził obawę dotyczącą rywalizacji nuklearnej z Waszyngtonem, ale jednocześnie podkreślił swoje nadzieje na odwilży w relacjach z Wielką Brytanią przed zaplanowanym na marginesie szczytu G20 w Osace spotkaniu z premier Theresą May.

"Myślę, że Rosja i Wielka Brytania są zainteresowane pełnym odnowieniem naszych relacji; przynajmniej mam nadzieję, że wykonamy kilka wstępnych kroków (w tę stronę)" - powiedział.

Jednocześnie odrzucił jednak po raz kolejny zarzuty o odpowiedzialność Moskwy za próbę morderstwa byłego pułkownika GRU Siergieja Skripala, który został otruty w brytyjskim Salisbury. W tym kontekście powiedział jednak, że "zdrada (Skripal miał według mediów współpracować z brytyjskim wywiadem - PAP) jest najcięższym możliwym przestępstwem i zdrajcy muszą być ukarani".

Putin zbagatelizował także pytanie dotyczące oskarżeń o wrogą aktywność rosyjskiego wywiadu, pisząc, że "całe to zamieszanie ze szpiegami, to nie jest godne (rozmowy w kontekście) poważnych relacji między krajami", kpiąc, że "nie jest warte nawet pięciu kopiejek".

Dziennikarze "FT" pytali także o zwiększoną gotowość rosyjskiego prezydenta do podejmowania ryzyka w relacjach międzynarodowych, m.in. przez interwencję wojskową w Syrii i nielegalną aneksję ukraińskiego Krymu.

"(Chęć podejmowania ryzyka) ani nie wzrosło ani nie spadło; ryzyko zawsze musi być uzasadnione. To jednak nie jest przypadek, kiedy można użyć popularnego rosyjskiego przysłowia: +kto nie podejmuje ryzyka, ten nie pije szampana+" - odparł.

Z Londynu Jakub Krupa 

Źródło:PAP
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (15)

dodaj komentarz
matpoz1
Putin, akurat w tej kwestii ma racje.
tristans
Brawo Putin. Kaczyński na pewno nie miałby odwagi aby to powiedzieć, bo zaraz Izrael, USA, EU zaczęły by mocno ujadać. Liberalizm to żydowska demoralizującu religia dla gojów, aby stracili poczucie własnej wartości i dali się wodzić za nos jak bezmózgie szczeniaki.
Nic dziwnego że ambasada USA popiera marsze wykolejeńców,
Brawo Putin. Kaczyński na pewno nie miałby odwagi aby to powiedzieć, bo zaraz Izrael, USA, EU zaczęły by mocno ujadać. Liberalizm to żydowska demoralizującu religia dla gojów, aby stracili poczucie własnej wartości i dali się wodzić za nos jak bezmózgie szczeniaki.
Nic dziwnego że ambasada USA popiera marsze wykolejeńców, którzy wmawiają społeczeństwu urojone winy, aby zlikwidować jakikolwiek opór przed normalizacją tych zboczeń.
ajwaj
Sympatycznym akcentem jest zaproszenie prez. Trumpa na 75 rocznice zwyciestwa nad nazizmem
do Moskwy
Prez. Trump przyjal zaproszenie prez,. Putina z zadowoleniem

Podzegacze wojenni szoku nr. 2 :)
oorim
Nie pierwszy to raz kiedy Rosja próbuje oszukać cały świat, że reprezentuje idee normalności, poprawy świata, dobrobytu... wielu się na to nabiera także nie pierwszy raz... puste słowa których nawet u siebie w niewielkim nawet stopniu nie potrafią od wieków zrealizować... nikt do nich nie emigruje... jakoś wszyscy Nie pierwszy to raz kiedy Rosja próbuje oszukać cały świat, że reprezentuje idee normalności, poprawy świata, dobrobytu... wielu się na to nabiera także nie pierwszy raz... puste słowa których nawet u siebie w niewielkim nawet stopniu nie potrafią od wieków zrealizować... nikt do nich nie emigruje... jakoś wszyscy wybierają na emigrację tych, których Rosja zawsze krytykuje...
matpoz1
Nie kłam, w Rosji jest kilka mln. imigrantów z byłych radzieckich republik.
talmud
Putin reprezentuje 98% ludzi normalnych ktorzy ustanawiaja norme spoleczna - 2% zboczencow/wykolejencow to margines spoleczny chore jednostki ktore sie toleruje ( w swiecie zwierzat one gina) - sily ktore promuja dewiantow to sa ci ktorzy rozbijaja spoleczenstwo atakujac tradycyjna rodzine te sily to jest problem z ktorym trzeba Putin reprezentuje 98% ludzi normalnych ktorzy ustanawiaja norme spoleczna - 2% zboczencow/wykolejencow to margines spoleczny chore jednostki ktore sie toleruje ( w swiecie zwierzat one gina) - sily ktore promuja dewiantow to sa ci ktorzy rozbijaja spoleczenstwo atakujac tradycyjna rodzine te sily to jest problem z ktorym trzeba walczyc bo inaczej wyginiemy
wektorwg
Szkoda że 98 % ludzi w Rosji żyje nie normalnie
myslcie_samodzielnie
Trump tweetuje tęczowe flagi, Putin mówi o tradycji, czy na pewno obraz świata jaki dziś widzimy jest prawdziwy czy może media pokazują to co muszą z jakiegoś powodu? Światem rządzi pieniądz, całe szczęście że kapitał nie ma narodowości (tak mówią media, nie może być inaczej?).
kolumb1234
Putin krytykuje merkel ale jsja

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki