REKLAMA

Putin: Rosja będzie zwlekać jak można najdłużej ze zniesieniem embarga

2016-11-22 15:35
publikacja
2016-11-22 15:35

Prezydent Rosji Władimir Putin oświadczył we wtorek, że Moskwa zamierza zwlekać najdłużej, jak to możliwe ze zniesieniem embarga na zachodnią żywność. Zastrzegł przy tym, że nie chodzi o kontrsankcje, lecz o ochronę własnego rynku.

fot. Mikhail Metzel / / TASS

"Będziemy przeciągać (zniesienie embarga - PAP), najdłużej, jak to możliwe" - powiedział szef państwa na posiedzeniu Ogólnorosyjskiego Frontu Narodowego (ONF), w odpowiedzi na pytanie dotyczące zniesienia kontrsankcji.

Putin oznajmił, że działania podjęte przez Rosję dotyczyły ograniczenia dostaw produktów rolnych w celu ochrony rynku krajowego. "Zrobiliśmy to świadomie i faktycznie wykorzystaliśmy te - nazwijmy to - krótkowzroczne decyzje, jakie zostały podjęte wobec naszego kraju ze strony naszych tak zwanych partnerów, którzy wprowadzili te sankcje" - powiedział rosyjski prezydent.

Ocenił, że "wszyscy producenci w kraju są zainteresowani, by ta sytuacja (embargo - PAP) trwała jak najdłużej".

7 sierpnia 2014 roku Rosja wprowadziła zakaz importu owoców, warzyw, mięsa, drobiu, ryb, mleka i nabiału z USA, Unii Europejskiej, Australii, Kanady i Norwegii. W roku 2015 restrykcje przedłużono do sierpnia roku 2016, a w czerwcu br. - do końca 2017 roku.

Unia Europejska wprowadziła sankcje gospodarcze wobec Rosji latem 2014 roku w związku z eskalacją konfliktu na wschodzie Ukrainy i wspieraniem przez Moskwę prorosyjskich rebeliantów. Restrykcje obejmują m.in. ograniczenia w dostępie do kapitału dla rosyjskich banków państwowych i firm naftowych, ograniczenia sprzedaży zaawansowanych technologii dla przemysłu naftowego, sprzętu podwójnego zastosowania oraz embargo na broń.

Z Moskwy Anna Wróbel (PAP)

awl/ lm/ mal/

Źródło:PAP
Tematy

Otwórz Konto Firmowe Godne Polecenia i zyskaj nawet 1600 zł premii!

Komentarze (7)

dodaj komentarz
~Mathny
Innymi slowy dam w kosc
Swoim
Brawo preZydent Rosjji
~hehehehehehe
Brawo Panie Putin! Bo przecież wiadomo że eksport winduje ceny dla krajowych konsumentów, a ja jako beneficjent najtańszej w promieniu 1000km żywności nie zamierzam płacić za nią więcej! Część żywności pochodzącej z UE jest dotowana, więc jeśli nie wysyłamy jej do Putina, automatycznie nie wysyłamy do niego pieniędzy Brawo Panie Putin! Bo przecież wiadomo że eksport winduje ceny dla krajowych konsumentów, a ja jako beneficjent najtańszej w promieniu 1000km żywności nie zamierzam płacić za nią więcej! Część żywności pochodzącej z UE jest dotowana, więc jeśli nie wysyłamy jej do Putina, automatycznie nie wysyłamy do niego pieniędzy z naszych podatków! Putin nie robi nic szczególnie dobrego dla świata, a tym bardziej dla Rosji, więc czemu miał by płacić za żywność mniej, a w zamian więcej wydawać na bomby? Podsumowując, Putin to nasz człowiek w Rosji, bo dzięki niemu wszyscy jako konsumenci mamy tańszą żywność i niższe podatki, a to że u nich jest drogo i nie mają kasy na bomby to... też chyba dobrze! Brawo Putin! ;)
~rei
Kontrakt podpisany przez pożytecznego przyjaciela rosyjskich oligarchów premiera Pawlaka z PSL na rosyjski gaz za 5 lat wygada. Poczekamy...
~zez
Innymi słowy - gdy Zachód znowu poda sobie z Rosją ręcę to sankcje na np francuskie produkty rolne zostaną zniesione, ale na polskie już nie
~marek
Koj ma dwa końce,Polska też może zrezygnować z importu rosyjskiego gazu.
~StanRS odpowiada ~marek
Jesteś naiwny, żeby nie powiedzieć głupi.
~MacGawer odpowiada ~marek
Nie może bo kontrakt jamalski zobowiązuje nas do zapłacenia za ponad 8 mld m3 nawet jak go nie sprowadzimy (formuła take or pay). O nie, takiego prezentu Putin od nas nie dostanie.

Powiązane: Rosja blokuje import polskiej żywności

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki