Puszcza Białowieska: dla bezpieczeństwa wycięto 7 tys. drzew

W tym roku ze względów bezpieczeństwa ścięto i pozostawiono do naturalnego rozkładu w Puszczy Białowieskiej 7 tys. drzew - poinformowały PAP Lasy Państwowe. Resort środowiska dodaje, że wkrótce w puszczy mają ruszyć cięcia sanitarne i nowe nasadzenia.

Puszcza Białowieska: dla bezpieczeństwa wycięto 7 tys. drzew
Puszcza Białowieska: dla bezpieczeństwa wycięto 7 tys. drzew (fot. Ludwig Schneider / Wikipedia)

Ministerstwo środowiska, jak i leśnicy, wyjaśniali, że w ramach walki z masowym występowaniem kornika drukarza w Puszczy Białowieskiej niezbędne są "zadania ochronne", rozumiane m.in. jako cięcia sanitarne i nowe nasadzenia drzew.

Lasy Państwowe poinformowały, że do tej pory na terenie trzech wchodzących w skład Puszczy Białowieskiej nadleśnictw - Browsk, Hajnówka i Białowieża - ścięto i pozostawiono do naturalnego rozkładu 7 tys. drzew. Leśnicy tłumaczyli wcześniej, że w pierwszej kolejności będą usuwane drzewa suche, grożące zawaleniem wzdłuż dróg i szlaków turystycznych. Dodawały też, że wzdłuż tras znajduje się ponad 60 tys. martwych świerków.

Ministerstwo poinformowało też PAP, że wkrótce rozpoczną się zapowiedziane w maju cięcia sanitarne i nowe nasadzenia. "W niedługim czasie ruszamy z realizowaniem planu zadań ochronnych na terenie Puszczy Białowieskiej. Będą one prowadzone na dwóch trzecich powierzchni puszczy, czyli na terenie trzech nadleśnictw gospodarczych: Browsk, Hajnówka i Białowieża" - powiedział rzecznik MŚ Paweł Mucha.

Zapewnił, że na jednej trzeciej powierzchni puszczy, czyli na tzw. terenach referencyjnych (ponad 17 tys. ha) nie będą prowadzone nowe nasadzenia czy cięcia sanitarne. Według ministerstwa monitoring tych terenów - do którego MŚ zaprosiło też ekologów - ma dać odpowiedź, która metoda ochrony - czynna czy bierna - lepiej służy środowisku.

Minister Jan Szyszko mówił, że przez decyzje poprzedników, czyli przez "zaniechanie działalności gospodarczej stabilizującej ten układ przyrodniczy" (chodzi o decyzję o zmniejszeniu pozyskania drewna w puszczy) doprowadzono do masowego zamierania drzew, a co za tym idzie degradacji cennych dla Unii siedlisk przyrodniczych i gatunków. Cięcia sanitarne i nasadzenia które - według zapowiedzi - mają ruszyć niebawem mają zahamować ten proces.

Lasy Państwowe w połowie lipca informowały, że prowadzony przez nich monitoring wskazuje, iż gradacja kornika drukarza w drzewostanach świerkowych w Puszczy Białowieskiej nie załamuje się, wręcz przybiera na sile. Jak wyjaśniały, według danych na koniec czerwca od początku br. wskazano ok. 69 tys. zasiedlonych przez kornika świerków. Usunięto 3,3 tys. sztuk, co stanowiło ok. 2 tys. m sześc. drewna z całkowitej liczby 76 tys. m sześc.

Przedsiębiorstwo tłumaczyło, że leśnicy zużyli cały limit możliwego do pozyskania drewna, jaki przewidziano w pierwotnej wersji planu urządzenia lasu (PUL) dla nadleśnictwa Białowieża.

To właśnie marcowa aktualizacja tego planu wywołała zdecydowany sprzeciw licznych organizacji ekologicznych jak i części środowiska naukowego. Zmieniony PUL dla nadleśnictwa Białowieża umożliwia pozyskanie w ciągu pozostałych jeszcze 6 lat obowiązywania planu - do 2021 r. maksymalnie do ok. 125 tys. m sześc. drewna. Plan na lata 2012-21 wynosi w sumie 188 tys. m sześc. Stary zakładał pozyskanie ponad 63,4 tys. metrów sześciennych drewna w ciągu 10 lat.

Przeciwko tej decyzji w kwietniu organizacja Greenpeace przez kilka dni prowadziła protest na gmachu MŚ.

Ekolodzy argumentują, że gradacja kornika jest procesem naturalnym. Postulują, by cały obszar puszczy stał się parkiem narodowym. Obecnie Białowieski Park Narodowy obejmuje ok. 17 proc. powierzchni puszczy.

Puszczy przygląda się też Komisja Europejska, która po skardze siedmiu organizacji pozarządowych w połowie czerwca rozpoczęła procedurę o naruszenie prawa UE przeciw Polsce. Bruksela zarzuciła polskim władzom naruszenie niektórych przepisów dyrektywy siedliskowej (ws. ochrony siedlisk przyrodniczych i dzikiej flory i fauny) oraz dyrektywy ptasiej (ws. ochrony dzikiego ptactwa); obie dyrektywy są podstawą europejskiego programu Natura 2000. Ministerstwo przesłało już odpowiedź w tej sprawie. Komisja ją analizuje.

Figurującą na Liście Światowego Dziedzictwa Puszczę Białowieską odwiedzali też eksperci stowarzyszonej z UNESCO Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody (IUCN). Komitet Światowego Dziedzictwa UNESCO uznał po tym, iż pozostawi puszczę na liście, ale zapowiedział, że do dyskusji na jej temat wróci w przyszłym roku.

Ministerstwo zapowiedziało, że do przyszłorocznej sesji komitetu przygotuje plan zarządzania Puszczą Białowieską jako obiektem światowego dziedzictwa. (PAP)

mick/ zab/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 ~lel

pozostawienie części Puszczy bez cięć ma dać odpowiedź, która metoda ochrony - czynna czy bierna - lepiej służy środowisku.
- to brzmi już lepiej niż w marcu
Jeżeli autorytety naukowe to potwierdzą będzie można się zgodzić z Ministrem. Ale nie chciałbym więcej słyszeć panów z tartaków

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
5 0 ~rob

nie podoba mi sie ze w biebrzanskim parku narodowym kosza trawe i to jeszcze recznie ,przeciez to takie nie naturalne ,niech przyroda sama sobie dziala.....

! Odpowiedz
3 11 ~jaro

Byłem w tym roku w Puszczy Białowieskiej. Przejechałem na rowerze przez większość jej dostępnych na dwóch kołach obszarów. Moi drodzy, to co kornik zrobił z tą puszczą woła o pomstę do nieba. W środku są połacia martwych drzew. Z tego co czytałem to robactwo rozprzestrzenia się z matrwych drzew na zdrowe. Swierka w sercu Puszczy Białowieskiej już prawie nie ma!
I nie dajmy się zwariować, Puszcza Białowieska to nie jest żaden tam las pierwotny nietkniety ręką człowieka. Gospodarka w tym lesie była prowadzona już od bardzo dawna. Były prowadzone regularne wycinki. To, że teraz zabrania się stawiania nawet pułapek na korniki to wyrok śmierci na świerki tam rosnące.
A Unii Europejskiej wara od naszej puszczy. Z tego co wiem, Białorusini opiekują się swoja stroną lepiej od naszej.
Troche umiaru, kornik to szkodnik i nie czarujmy się, że puszcza sobie z nim poradzi. Ten szkodnik zniszczył juz prawie całą populację świerka w centarlnym obszarze Puszczy Białowieskiej.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
3 5 ~gość

Jak byłeś w Puszczy to wiesz że drogę z Hajnówki do Białowieży trzeba poszerzyć dla bezpieczeństwa ruchu dwukrotnie, a kilkanaście metrów od drogi zbudować drogę rowerową dla turystów takich jak ty. Ale ekoterroryści na to nie pozwolą. Bo każde drzewo jest dla nich cenne a wzdłuż drogi zawsze znajdzie się jakiś cenny i wyjątkowo rzadki okaz robaka. Akurat wzdłuż tej drogi i nigdzie więcej.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 11 ~Dario

Kornik drukarz gorszy jest od KOD-u.
Cichaczem podgryza nam nasze polskie lasy.
Ruskie go pewnie wyszkoliły - padalce wredne.

! Odpowiedz
9 6 ~SmutnyPolak

Jakby ukraść legalnie las? Wrzucamy niby kornika drukarza do lasu, robimy szum i juz mozna "legalnie" wycinac las. Trzeba przeciez chronić drzewa, co nie? Za xx ta afera wyjdzie na jaw, okaze sie nawet ze zadnych drukarzy nie bylo. Lasow tez juz nie będzie :(((((((((((((((

! Odpowiedz
0 3 ~Wesoły_Polak

A po co ta niby kombinacja. Wycinamy w Polsce legalnie bardzo dużo zdrowych drzew. Ochrona drzewostanu polega na ochronie żywotności i odbudowie zalesienia. Więc nie opisz głupstw.

! Odpowiedz
0 1 ~MacGawer

Czy widziałeś kiedyś drzewo porazone przez kornika drukarza? Pewnie nie, bo nawet kompletny laik zorientuje się, że jest nieuleczalnie chore. Zapewne nie widziałeś tez drewna pozyskanego z takich drzew. Jezlei zostanie ściete wtedy gdy już jest martwe stanowi tak marny materiał, że chyba tylko szalunki i ploty da sie z niego robić. Jest bardzo trudne w obrobce, ma brzydki kolor oraz łatwo się łuszczy.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
8 10 ~Andy

Niech Unia pilnuje swoich lasow i sie nie wtraca tam gzie nie trzeba

! Odpowiedz
1 6 ~RIMET

STARA UNIA JUZ SWOJE DRZEWA WYRĄBAŁA...I TO ZDROWE.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 4,4% I 2020
PKB rdr 3,1% IV kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,5% I 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 282,8 zł I 2020
Produkcja przemysłowa rdr 1,1% I 2020

Znajdź profil