REKLAMA
PILNE

Puda: Drastyczny wzrost cen nawozów może spowodować kryzys w cenach żywności w całej Europie

2021-10-08 13:39, akt.2021-10-08 16:41
publikacja
2021-10-08 13:39
aktualizacja
2021-10-08 16:41
Puda: Drastyczny wzrost cen nawozów może spowodować kryzys w cenach żywności w całej Europie
Puda: Drastyczny wzrost cen nawozów może spowodować kryzys w cenach żywności w całej Europie
fot. Krzysztof Jarczewski / / FORUM

Drastyczny wzrost cen nawozów może spowodować kryzys w cenach żywności w całej Europie - powiedział w piątek minister rolnictwa i rozwoju wsi Grzegorz Puda. Wskazał, że resort szuka różnych rozwiązań, które mogłyby chronić m.in. polskie rolnictwo przed skutkami drastycznych podwyżek cen energii.

Podczas wspólnej konferencji z unijnym komisarzem ds. rolnictwa Januszem Wojciechowskim, Puda podkreślił, jak ważne jest podjęcie szybkich działań przez Komisje Europejską w celu zapobiegnięciu kryzysowi, który może mieć charakter globalny.

Powiedział, że rosnące ceny energii, w tym gazu, sprawiły, że wiele krajów unijnych już ograniczyło lub wstrzymało produkcję nawozów. Wskazał m.in. Francję, Czechy, Słowację, Węgry, Hiszpanię, Niemcy, Holandię i Portugalię.

Zdaniem Pudy "to bardzo zły sygnał dla rolników". "Oznacza to, że w tej chwili jesteśmy w dużej niepewności co do tego, czy nawozy w ogóle pojawią się na rynkach. Nie wiadomo też, jaka będzie ich cena" - wskazał. Podkreślił, że drastyczny wzrost cen nawozów może spowodować kryzys w cenach żywności w całej Europie.

"Szybkie decyzje KE umożliwiłyby polskim rolnikom, ale też rolnikom w innych krajach zastosowanie nawozów na wiosnę" - mówił. Zaznaczył, że bez interwencji UE i innych instytucji, gospodarce europejskiej grozi nie tylko kryzys ekonomiczny, ale też społeczny.

Poinformował, że resort szuka różnych rozwiązań, które mogłyby chronić m.in. polskie rolnictwo przed skutkami drastycznych podwyżek cen energii.

Jednocześnie minister zauważył, że siłą polskiego rolnictwa jest stosunkowo duży udział w produkcji żywności alternatywnych źródeł azotu, fosforu, potasu. Takimi źródłami - jak mówił - jest obornik, gnojowica, a także nawozy z opadów biologicznych.

Unijny komisarz ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski wskazał, że podjął już działania, by tematem zajęła się Rada Ministrów Unii Europejskiej, która ma zebrać się w poniedziałek i wtorek w przyszłym tygodniu. Powiedział również, że jednym z elementów Wspólnej Polityki Rolnej jest rolnictwo bardziej zrównoważone, bardziej oparte na naturalnych nawozach i organicznych środkach ochrony roślin.

Dodał też reforma WPR, która jest przeprowadzana, ma wzmocnić małe i średnie gospodarstwa rodzinne. "Jest wiele instrumentów, które zatrzymają upadek małych farm w całej UE - wskazał. Zauważył, że obecnie KE czeka na polski strategiczny plan rozwoju rolnictwa. "Nie widzę najmniejszego zagrożenia dla funduszy, które są przewidziane dla polskich rolników" - podkreślił. Wskazał, że nowa WPR w pełni wejdzie w życie od 1 stycznia 2023 roku i wielu rolników może otrzymać więcej środków niż do tej pory. (PAP)

autor: Ewa Wesołowska

ewes/ mmu/

Źródło:PAP
Tematy
Sprawdź ile możesz zyskać z Kontem Jakie Chcę

Sprawdź ile możesz zyskać z Kontem Jakie Chcę

Advertisement

Komentarze (21)

dodaj komentarz
killgore
Winny wzrost cen nawozów, gazu, ropy, Putin, Tusk, tylko nie pis drukujący pieniądze, rozdający 500+, 13 emeryturę, trzymający stopy kilka(naście) punktów poniżej realnej inflacji.
itso_widmo_bieli
nie chcemy nawozów w jedzeniu !!!!
itso_widmo_bieli
tylko zdrowie i przyroda na nich cierpli zakazać nawozów ! pora na zdrową żywność
ajwaj_
Do dopiero czubek loda
Tylko nawozy ?
Dla konsumpcji potrzebna energia do pieczenia chleba, dowóz do sklepów, swiatlo w piekarni, prad do kaszanki itd itp
To sie nazywa Armagedon wszystkiego
Dobra okazja, zeby tych i innych powozic na taczkach
charnecky
"Grupa Azoty jest obecnie jednym z nielicznych koncernów w Europie produkujących nawozy, który nie zamknął ani istotnie nie ograniczył produkcji w swoich zakładach"

Jak niemiecki BASF czy norweska YARA wstrzymała/ograniczyla produkcję a Chiny, Brazylia oraz Indie wykupują wszystkie nawozy, które są na
"Grupa Azoty jest obecnie jednym z nielicznych koncernów w Europie produkujących nawozy, który nie zamknął ani istotnie nie ograniczył produkcji w swoich zakładach"

Jak niemiecki BASF czy norweska YARA wstrzymała/ograniczyla produkcję a Chiny, Brazylia oraz Indie wykupują wszystkie nawozy, które są na rynku i kontraktują kolejne dostawy to jak tutaj nie oczekiwać wysokich cen nawozów?

Saletra amonowa po 3500 zł / tona to nie jest wymysł Polaków. To globalne zjawisko, z którym musimy się zmierzyć.
itso_widmo_bieli
zamknąć azoty trucicieli i koncerny tytoniowe
bha
Wielki Monopol robi na świecie z cenami co chce niestety .
marxs
i bardzo dobrze wreszcie patolstwo i motłoch + różańcowe babuleńki wymrą
ps.oby w tym przyszłym 2020 r, chlebuś był po 50 zł a w zamian za to szpitali i przychodni w ogóle by nie było
vonmisses
Jak to dobrze, że mam ogródek, warzywnik... Najwyżej kosztem trawnika coś grubiej obsieję... A z nawozów to polecam obornik :) Teraz do kupienia w każdym markecie ogrodniczym - do wyboru nawet krowi, czy inny :) Zdrowo i ekologicznie. Warzywka na tym rosną aż furczy!
ozz198
Można powiedzieć, że jednym prostym trikiem rozwiązałeś poważny problem całej branży. Brawo Ty!

Powiązane: Żywność

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki