Przyszłoroczna "trzynastka" nie będzie wypłacona w marcu?

PiS podjął już decyzję, że przyszłoroczna trzynastka nie będzie wypłacona w marcu wraz z coroczną waloryzacją emerytur i rent, jak zapewniano w kampanii, lecz kilka miesięcy później. Wszystko zależy od daty wyborów prezydenckich. A tej jeszcze nie ogłoszono - pisze poniedziałkowa "Gazeta Wyborcza".

(fot. Daniel Dmitriew / FORUM)

"Gdy wybory będą w czerwcu, to dodatkowe świadczenie może być wypłacone albo w tym samym miesiącu, albo tuż przed, czyli w maju" - mówi "GW" jej informator związany z rządem.

"Po co ten manewr? Kalkulacja PiS jest prosta. Gdyby seniorzy dostali dodatkowe pieniądze w marcu, mogliby szybko zapomnieć przy urnach, kto je przyznał, ale gdy przelewy będą tuż przed wyborami prezydenckimi, jest większa szansa, na to, że zagłosują na Andrzeja Dudę" - pisze dziennik.

Podobny manewr, jak dodaje "GW", rząd zastosował w tym roku, gdy po raz pierwszy wypłacił 13. świadczenie w maju, tuż przed wyborami do europarlamentu.

Według gazety "będzie jeszcze jedna zmiana przedwyborczych obietnic". "We wrześniu na konwencji PiS przedstawił program, w którym zapisano, że w 2021 r. będzie wypłacona 14. emerytura dla najbiedniejszych. Teraz się okazuje, że nie będzie to świadczenie przyznane na stałe. Wypłata będzie jednorazowa" - napisała "GW".

"Zdaję sobie sprawę, że w powszechnym odbiorze Polacy mogli uznać, że 14. świadczenie będzie stałym corocznym dodatkiem, ale ani premier, ani Beata Szydło nigdzie wprost nie powiedzieli, że tak będzie" - mówi informator "GW".

Cytowany przez dziennik Antoni Kolek, prezes Instytutu Emerytalnego, uważa, że "najwyraźniej PiS zdał sobie sprawę, że wydatek 20 mld zł co roku na 13. i 14. emeryturę byłby zabójczy dla budżetu, i stąd ta korekta wyborczych obietnic". (PAP)

maja/ mok/

Źródło: PAP
Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
16 13 jendreka

Za dwa lata nie będzie śladu po 13tce.

! Odpowiedz
8 15 rimet1

Ale za to będzie ślad po rozdeptanej opozycji.

! Odpowiedz
0 0 males odpowiada rimet1

I zacznie komuna na całego

! Odpowiedz
0 0 males odpowiada rimet1

Mam znajomych co trzymają legitymacje PZPR do teraz, widzę że mają racje. Będą za rok stali w pierwszym szeregu za I sekretarzem partii

! Odpowiedz
16 12 jendreka

Tak się kończą obietnice wyborcze. Tak się kończą darowizny państwa opiekuńczego. Banda kłamców i oszustów.

! Odpowiedz
38 13 marxs

hahaha przed wyborami prezydenckimi podłe,cyniczne i cwane PISy wypłacą sklerociałym i zdziecinniałym wyznawcom Biznesmena z Torunia trzynastki z PISemną instrukcją na kogo maja głosować

! Odpowiedz
13 25 rimet1

W ubiegłym roku 13-ka była w maju. To dlaczego wyborcza sieje ferment, że może nie być w marcu jak nikt z PIS-u o marcu nie mówił. Ale, że bankier od razu to przedrukowuje to znaczy, że jest to ustawka.

! Odpowiedz
45 28 anty12

PiS moze liczyc tylko na emerytow. Reszta ma go w d.

! Odpowiedz
39 22 staryznajomy

Dudus maronetka musi do wyborów kims dziadków kusić hahaha

! Odpowiedz
41 11 staryznajomy

Dudus marionetka musi do wyborów kims dziadków kusić hahaha

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne