REKLAMA

Przymusowa restrukturyzacja banków. Rząd przyjął projekt nowelizacji

2021-04-21 16:17
publikacja
2021-04-21 16:17
Przymusowa restrukturyzacja banków. Rząd przyjął projekt nowelizacji
Przymusowa restrukturyzacja banków. Rząd przyjął projekt nowelizacji
fot. whitelook / / Shutterstock

Dostosowanie polskich przepisów do unijnych regulacji dotyczących przymusowej restrukturyzacji banków przewiduje projekt nowelizacji ustawy o Bankowym Funduszu Gwarancyjnym, który w środę został przyjęty przez Radę Ministrów.

Projekt dostosowuje polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej. Chodzi o kontynuację unijnych reform dotyczących zwiększenia odporności instytucji finansowych, po kryzysie z lat 2007-08. Dotyczy to m.in. procedury przymusowej restrukturyzacji banków.

Jak czytamy w komunikacie po posiedzeniu rządu, najważniejsze rozwiązania przewidziane w nowelizacji ustawy o zmianie ustawy o Bankowym Funduszu Gwarancyjnym, systemie gwarantowania depozytów oraz przymusowej restrukturyzacji oraz niektórych innych ustaw to m.in. wprowadzenie rozwiązania dotyczącego minimalnego wymogu, jeśli chodzi o posiadane fundusze własne i zobowiązania kwalifikowalne (tzw. MREL), co ma wzmocnić zdolność banków do pokrycia strat i dokapitalizowania. Dotyczyć to będzie głównie sytuacji, gdy konieczne jest przeprowadzenie przymusowej restrukturyzacji.

Jak wyjaśniono, chodzi o to, aby banki mogły być restrukturyzowane sprawnie i szybko, przy zachowaniu stabilności całego systemu finansowego, jak również przy minimalnym wykorzystaniu środków publicznych. Dzięki temu w trakcie procedury przymusowej restrukturyzacji oraz bezpośrednio po jej zakończeniu instytucje te będą mogły kontynuować wykonywanie swoich najważniejszych funkcji bez narażania na ryzyko zaangażowania środków finansowych podatników lub stabilności finansowej.

W projekcie noweli uregulowano też przepisy mające ochronić inwestorów detalicznych przed ryzykiem inwestowania w papiery dłużne banku, które mogą - po spełnieniu zdefiniowanych przez unijne prawo warunków oraz wydaniu stosownej decyzji przez uprawniony organ - podlegać umorzeniu lub konwersji długu.

Jak informuje Centrum Informacyjne Rządu, w projekcie nowych przepisów doprecyzowano m.in. warunki zastosowania rządowych instrumentów stabilizacji finansowej oraz rolę w tym procesie Ministra Aktywów Państwowych, Prezesa Rady Ministrów oraz Komitetu Stabilności Finansowej.

Dodano, że w przypadku Prokuratorii Generalnej Rzeczypospolitej Polskiej m.in. rozwiązano wątpliwości interpretacyjne dotyczące zlecania opinii przez osoby prawne z udziałem Skarbu Państwa lub państwowych osób prawnych. Wprowadzono także obowiązek informowania Prokuratorii Generalnej Rzeczypospolitej Polskiej o postępowaniach, w których może zachodzić potrzeba ochrony ważnych praw lub interesów kraju.(PAP)

autor: Łukasz Pawłowski

pif/ mk/

Źródło:PAP
Tematy
Konto Przekorzystne z premią do 300 zł

Konto Przekorzystne z premią do 300 zł

Advertisement

Komentarze (5)

dodaj komentarz
lukaszslask
Moze mi to ktos wyjasnic??
Klienci Frankowi wygrywaja rozprawy,co w takim razie z Nieruchomosciami,jezeli Bank oddaje pieniadze za nie,to Nieruchomosci staja sie wlasnoscia Banku??
Czyli Banki pomimo przegranej beda posiadac Nieruchomosci w cenie z przed 15 laty???To chyba nie zbiednieja,bo trudno,zeby Klient dostal i kase
Moze mi to ktos wyjasnic??
Klienci Frankowi wygrywaja rozprawy,co w takim razie z Nieruchomosciami,jezeli Bank oddaje pieniadze za nie,to Nieruchomosci staja sie wlasnoscia Banku??
Czyli Banki pomimo przegranej beda posiadac Nieruchomosci w cenie z przed 15 laty???To chyba nie zbiednieja,bo trudno,zeby Klient dostal i kase i nieruchomosc,czyli 700 tys Rodzin na bruk???A Banki bawia się w Otodom?
svip
Człowieku przecież w momencie brania kredytu to tak kret kopał norki a teraz sa wille po 2,5 baśki a kredyty będa po 200 lub 150 tysia to kto będzie stratny.
lukaszslask odpowiada svip
No wlasnie chyba Kliencibeda stratni,bo Banki oddaja tylko to co Klienci wplacili,a nie jaka jest wartosc nieruchomosci,ale podejrzewam,ze zaden Prawnik tego Klientowi nie powie,bo chce zarobic na rozprawie,albo jeszcze nie ma tego swiadomosci.....
the_mind_renewed
Maja 26 mają się wstawić przed kongresem prezesi największych banków w USA.
Nie wiadomo z jakiego powodu ale na pewno będzie ciekawie.
„Przez ostatnie 15 lat uważnie monitorowaliśmy senackie komisje ds. Bankowości i usług finansowych. Nie przychodzi nam do głowy żadna inna chwila, kiedy komisje wydały wspólne
Maja 26 mają się wstawić przed kongresem prezesi największych banków w USA.
Nie wiadomo z jakiego powodu ale na pewno będzie ciekawie.
„Przez ostatnie 15 lat uważnie monitorowaliśmy senackie komisje ds. Bankowości i usług finansowych. Nie przychodzi nam do głowy żadna inna chwila, kiedy komisje wydały wspólne oświadczenie, w którym ogłosiły, że ściągają najpotężniejszych ludzi na Wall Street, aby zeznawali, nie oferując ani jednej iskierki informacji na temat przesłuchania. W komunikacie prasowym wskazano po prostu, że Senacka Komisja Bankowa odbędzie przesłuchanie w środę, 26 maja o godzinie 10:00, a Komisja ds. Usług Finansowych Izby Reprezentantów odbędzie przesłuchanie następnego dnia w czwartek 27 maja o godzinie 12:00. W komunikacie wskazano, że następujący prezesi mają zeznawać: Jamie Dimon z JPMorgan Chase; David Solomon z Goldman Sachs; Jane Fraser z Citigroup; James Gorman z Morgan Stanley; Brian Moynihan z Bank of America; i Charles Scharf z Wells Fargo. We wspólnym komunikacie prasowym nie podano tytułu przesłuchań ani tematu przesłuchań. Na stronach internetowych któregokolwiek z komitetów nie ma nic, co rzucałoby dalsze światło na tę sprawę. Jedynym wnioskiem, jaki możemy wyciągnąć, jest to, że na ponad miesiąc przed planowanym rozpoczęciem przesłuchań przewodniczący tych dwóch komisji - senator Sherrod Brown (D-OH) i Maxine Waters (D-CA) - chcieli wysłać wiadomość dla prezesów Wall Street, że mają ich na celowniku.”

https://wallstreetonparade.com/2021/04/wall-streets-mega-bank-ceos-to-be-hauled-before-congress-in-may-nobody-will-say-why/
the_mind_renewed
Co ciekawe ci co będą ich przesłuchiwać też są tak samo umoczeni

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki