REKLAMA

"Opity jak bitcoin". Jedna transakcja to przydomowy basen

2023-11-30 05:54
publikacja
2023-11-30 05:54

Tzw. kopanie bitcoinów wiąże się nie tylko z ogromnymi stratami energii, ale także wody, m.in. wykorzystywanej do chłodzenia komputerów. Jedna transakcja tą walutą średnio oznacza zużycie takiej ilości wody, jaką można napełnić przeciętny przydomowy basen.

"Opity jak bitcoin". Jedna transakcja to przydomowy basen
"Opity jak bitcoin". Jedna transakcja to przydomowy basen
fot. Omar Marques / /  Zuma Press / Forum

Jak przestrzegają autorzy nowej pracy, opublikowanej na łamach "Cell Reports Sustainability" (https://www.cell.com/cell-reports-sustainability/fulltext/S2949-7906(23)00004-6), tzw. kopanie bitcoinów może nasilić globalny kryzys dostępności do wody. To problem, który dotyka także niektóre bogate kraje, w tym Stany Zjednoczone.

"Wiele rejonów świata doświadcza susz, a woda pitna staje się coraz trudniej dostępnym dobrem" – alarmuje Alex de Vries z Uniwersytetu w Amsterdamie. - "Jeśli nadal będziemy zużywać ten cenny zasób na bezsensowne obliczenia, skutki mogą być bardzo bolesne".

Wcześniejsze opracowania wskazywały na ogromny koszt energetyczny wytwarzania bitcoinów. Produkcja tej najpopularniejszej kryptowaluty (tzw. kopanie) polega na rozwiązywaniu złożonych problemów matematycznych.

"Górnicy", jak mówi się o osobach w to zaangażowanych, w każdej sekundzie przesyłają 350 trylionów (350 i 18 zer) odpowiedzi do systemu. "Poprawna odpowiedź pojawia się co 10 minut, a reszta danych, których są tryliony, to obliczenia, które nie mają dalszego sensu i są natychmiast odrzucane" - wyjaśnia de Vries.

To wymaga nie tylko gigantycznych ilości energii - i wody. Zużywana jest ona nie tylko do chłodzenia komputerów, na których "wykopywane" są bitcoiny, ale także np. do chłodzenia elektrowni wytwarzających prąd.

W 2021 roku, według wyliczeń badaczy, w skali świata kopanie pochłonęło 1600 gigalitrów. Nie ma jeszcze danych za 2023 rok, ale badacze szacują, że liczba ta osiągnie wartość 2300 Gl. W samych USA kopanie Bitcoinów zużywa rocznie od 93 do 120 gigalitrów wody.

Jak obliczyli naukowcy, jedna transakcja tą walutą oznacza średnio zużycie 16 tys. litrów wody – ponad 6 mln razy więcej, niż zapłata kartą kredytową. Taką ilością można napełnić przydomowy basen.

"Cena bitcoina niedawno wzrosła i osiągnęła najwyższy poziom w roku, pomimo niedawnych upadków kilku platform kryptowalutowych. To będzie miało poważne konsekwencje, ponieważ im wyższa cena, tym większy wpływ na środowisko" - mówi de Vries.

"Najbardziej bolesną sprawą związaną z kopaniem kryptowalut jest to, że zużywa ono tak dużo mocy obliczeniowej i zasobów. Jednak te zasoby nie są wykorzystywane do tworzenia jakiegoś modelu, na przykład sztucznej inteligencji, który można by potem użyć do czegoś innego. Generuje się bezużyteczne obliczenia" – tłumaczy naukowiec.

Przy cenie 37 tys. dol. za jednostkę, popularność bitcoina na świecie rośnie – podkreślają badacze.

W krajach Azji Centralnej, gdzie klimat nasila problemy z dostępem do wody, zwiększone wydobycie Bitconów jeszcze pogorszy problem – przestrzegają. Na przykład w Kazachstanie – światowym hubie wydobycia tej waluty, transakcje Bitcoinami zużyły prawie tysiąc Gl wody.

Autorzy analizy sugerują rozwiązanie – ich zdaniem przede wszystkim trzeba zmienić system wydobycia waluty, tak aby spadło zużycie energii. Pomóc mogłoby też wykorzystanie energii słonecznej i wiatrowej.

"Ale czy naprawdę chcemy zużywać energię wiatrową i słoneczną na kryptowaluty? W wielu krajach, w tym w Stanach Zjednoczonych, ilość energii odnawialnej jest ograniczona. Oczywiście, można przeznaczyć część tych źródeł energii odnawialnej na kryptowaluty, ale oznacza to, że coś innego będzie zasilane paliwami kopalnymi. Nie jestem pewien, ile zyskamy" – mówi de Vries. 

Marek Matacz

mat/ zan/

Źródło:PAP
Tematy
Sprawdź kredyt hipoteczny w Citi Handlowy!

Sprawdź kredyt hipoteczny w Citi Handlowy!

Komentarze (19)

dodaj komentarz
innowierca
jedna zaplata bitcoinem pochlania 16 tys litrow wody ! Przerazajace !
Ale jak ktos ma karte kryptowalytowa i placi bitcoinem za pomoca karty to tez?
Nie mam pojecia jak to wyliczono. Ale pomijajac krypto, to publikacje sluzace uswiadamianiu uzywaja czesto zwrotow "naukowcy wyliczyli" , "naukowcy podali",
jedna zaplata bitcoinem pochlania 16 tys litrow wody ! Przerazajace !
Ale jak ktos ma karte kryptowalytowa i placi bitcoinem za pomoca karty to tez?
Nie mam pojecia jak to wyliczono. Ale pomijajac krypto, to publikacje sluzace uswiadamianiu uzywaja czesto zwrotow "naukowcy wyliczyli" , "naukowcy podali", stwierdzili. Moze chociaz jakis podstawowy zarys metody wyliczen podac.
Bo inaczej to religia.
dario-t
Co za denny artykuł. Jak woda może zostać zużyta? Znika i jej nie ma? Pierwiastki ulegają anihilacji?? Co za pierdoły. Czy ktoś słyszał o obiegu wody w przyrodzie? Woda co najwyżej może zmieniać swoje stany skupienia. Poza tym domowe koparki rzadko kiedy są chłodzone cieczą a częściej przez wiatraki i wentylatory zużywając energie Co za denny artykuł. Jak woda może zostać zużyta? Znika i jej nie ma? Pierwiastki ulegają anihilacji?? Co za pierdoły. Czy ktoś słyszał o obiegu wody w przyrodzie? Woda co najwyżej może zmieniać swoje stany skupienia. Poza tym domowe koparki rzadko kiedy są chłodzone cieczą a częściej przez wiatraki i wentylatory zużywając energie elektryczną. Takie badania i artykuły są bardzo stronnicze - równie dobrze można pisać ile dzieci rocznie ginie podczas wydobywania diamentów w krajach afrykańskich.
_aj_waj_
Książkowy przykład na pierwszy rzut oka logicznego pitolenia.
Woda sama ze skał wypływa i wpływa do rur na 10 piętro. Obieg zamknięty? No tak, wydalamy wodę z siurawy i jest gotowa do picia - lejemy prosto do szklanki. Woda z rzeki, czy nawet morza - zdalną do picia. Szambo to też tak na prawdę wystarczy przez sitko i woda jak
Książkowy przykład na pierwszy rzut oka logicznego pitolenia.
Woda sama ze skał wypływa i wpływa do rur na 10 piętro. Obieg zamknięty? No tak, wydalamy wodę z siurawy i jest gotowa do picia - lejemy prosto do szklanki. Woda z rzeki, czy nawet morza - zdalną do picia. Szambo to też tak na prawdę wystarczy przez sitko i woda jak znalazł.
Woda nie może zostać zużyta? Idź Pan, wstydu se oszczędź. Co za pierdoły.
_aj_waj_
Poza tym domowe koparki rzadko kiedy są napędzane energią do której wytworzenia nie została zużyta (nie wykorzystana - zużyta) woda.
Masz link do źródła - daj artykuł naukowy jest w open accesie - czytasz cały za darmo
jas2
"Kopanie" i obsługa transakcji Bitcoin rzeczywiście pochłania masę energii, ale wody?

Czy piszący artykuł zastanowił się choć chwilkę, w jaki sposób Bitcoin "zużywa" wodę?
_aj_waj_
Jeśli piszesz do Pana Marka, to podejrzewam że zastanowił się nad tym i sprawdził u źródła - w artykule naukowym na podstawie którego ten tekst powstał.
Pan Marek był nawet tak miły, by ten artykuł (w open accesie!) podlinkować.
I wiesz co? W tym też artykule naukowym badacze piszą o tym jak to policzyli. Piszą też o dwóch
Jeśli piszesz do Pana Marka, to podejrzewam że zastanowił się nad tym i sprawdził u źródła - w artykule naukowym na podstawie którego ten tekst powstał.
Pan Marek był nawet tak miły, by ten artykuł (w open accesie!) podlinkować.
I wiesz co? W tym też artykule naukowym badacze piszą o tym jak to policzyli. Piszą też o dwóch sposobach zużywania wody przez kopanie krypto.
tomasz666
artykuł sponsorowany przez wyznawców cyfrowego pieniądza
tomitomi
Absurd : kryptowaluta ekwiwalentem magazynów energetycznych ??
adamii
Ciekawe sa te ostatnie medialne ataki na kryptowaluty.
inwestor.pl
Drukowanie fiatów nie zużywa wody? Wysyłanie przelewów i magazynowanie danych tych transakcji nie wymaga CO2?

Powiązane: Kryptowaluty

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki