REKLAMA

Przybylski: Aviva pozyskała blisko 360 firm w ramach PPK

2019-10-17 11:00
publikacja
2019-10-17 11:00
fot. Marek Wiśniewski / Puls Biznesu

Aviva podpisała 247 umów o prowadzenie PPK, a kolejne 111 jest procedowanych – powiedział PAP Biznes prezes Aviva Investors TFI, Marek Przybylski. Jego zdaniem, program PPK jest dobrze skonstruowany, ale minimalny poziom składek powinien być wyższy, system wypłat zmieniony, a limity inwestycyjne zniesione.

„Mamy podpisanych 247 umów o zarządzanie, a kolejne 111 jest procedowane. Za cel obraliśmy sobie 400 firm, czyli około 10 proc. udział w liczbie uczestników, i wydaje nam się, że możemy ten cel osiągnąć” – powiedział Marek Przybylski.

Przybylski ocenił, że wśród pozyskanych firm partycypacja może być wyższa, niż pierwotnie zakładane przez PFR 50 proc., ze względu na młodszą strukturę zatrudnienia. Z jego obserwacji wynika, że w spółkach przemysłowych, o wyższej średniej wieku pracowników, chęć do uczestniczenia w programie jest niższa. Dodaje jednak, że na starcie zainteresowanie programem wśród uczestników było niskie i rosło po przeprowadzonych prezentacjach.

„W kolejnej fali, czyli spółek zatrudniających powyżej 50 osób, liczymy na większy udział w rynku” – dodał.

„Sam program PPK jest dobrze skonstruowany, ma jednak kilka wad, które - moim zdaniem - z czasem zostaną naprawione” – ocenił Przybylski.

Według Przybylskiego, w przyszłości powinien zostać podniesiony poziom składek.

„Poziom składek minimalnych jest za niski. Nie ma co też liczyć na składki dobrowolne. Składki powinny być wyższe i zapewne poziom minimalny zostanie stopniowo podniesiony tak, jak miało to miejsce w brytyjskim odpowiedniku PPK. Na przykład do 8 proc. łącznie od pracodawcy i pracownika” – powiedział.

Przybylski zauważył, że proponowany model wypłat środków będzie skłaniał uczestników do podjęcia całości kwoty po ukończeniu 60 lat, przez co program będzie bardziej rozwiązaniem oszczędnościowym, a nie, jak jest przedstawiany – emerytalnym.

„Może się okazać, że konieczna będzie zmiana obecnego rozwiązania na takie, które będzie preferować wypłatę zgromadzonych środków w formie renty dożywotniej. Żeby nie narzucać jednego modelu, można to rozwiązać np. zachętami podatkowymi. Wtedy program PPK rzeczywiście poprawi sytuację emerytalną uczestników” – stwierdził Przybylski.

Prezes Aviva Investors TFI ocenia, że schematyczne limity inwestycyjne nałożone na 8 subfunduszy w ramach PPK powinny być zniesione.

„Rynki stały się globalne i tak powinniśmy móc inwestować. Zdarza się, że jakieś techniczne czynniki decydują o tym, że krajowy rynek zachowuje się gorzej od zagranicznych i wtedy powinniśmy mieć możliwość inwestowania na tych rynkach, które rosną. W tej kwestii powinna być pełna swoboda” – powiedział.

„Limity inwestycyjne w subfunduszach zmuszają nas do tego, żeby część aktywów lokować w akcje, więc w przypadku spadków na giełdzie, uniknięcie spadków wartości funduszy nie będzie możliwe. Ze względu na duże różnice między zachowaniem rynków, naszym zdaniem, ważniejsza będzie alokacja niż selekcja” – dodał.

Przybylski obawia się o nadmierną konkurencję wśród podmiotów oferujących PPK, spowodowaną chęcią uzyskania jednorazowo pierwszego miejsca w rankingu subfunduszy.

„Po wejściu w życie OFE w pierwszym okresie obserwowaliśmy zażartą rywalizację w ramach jednej grupy funduszy. W przypadku PPK tych grup będzie 8. Gdy fundusze są do siebie podobne, to któreś z nich są mogą być pozycjonowane skrajnie, żeby wygrywały w tabelkach” – ocenił Przybylski.

„Obawiam się, że mając dwudziestu konkurentów, z których każdy będzie miał 8 subfunduszy, +zabawa+ wynikami funduszy będzie niemała, szczególnie w początkowym okresie, kiedy aktywa będą małe. Ta konkurencja może być sztuczna i będzie prowadzona w celu pokazania krótkoterminowo dobrych wyników w jednym subfunduszu, jako karty przetargowej w negocjacjach z firmami” – dodał.

Zauważył, że krajowy rynek jest teraz istotnie lepiej regulowany, a manipulowanie wynikami jest trudniejsze niż w momencie wprowadzenia OFE. Dodał, że polityka inwestycyjna Avivy nie pozwala na manipulacje wynikami i różnicowanie selekcji spółek w ramach subfunduszy.

Krzysztof Kita

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Otwórz Konto w aplikacji mobilnej GOmobile.

Otwórz Konto w aplikacji mobilnej GOmobile.

Advertisement

Komentarze (1)

dodaj komentarz
kosiaczkaa
w końcu program dopiero kilka miesięcy tak naprawdę funkcjonuje także tych umów będzie znacznie więcej. Sporo też naprawdę zależy od ludzi, czy zdecydują się oszczędzać bo tutaj można naprawdę wiele zyskać

Powiązane: PPK - Pracownicze Plany Kapitałowe

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki