REKLAMA

Przeszukanie w Allegro. UOKiK sprawdza, czy serwis ograniczał konkurencję

2017-07-07 11:33
publikacja
2017-07-07 11:33

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów w ramach postępowania wyjaśniającego przeszukuje siedzibę główną Grupy Allegro. Proces rozpoczął się 21 czerwca wskutek licznych skarg przedsiębiorstw sprzedających towary i produkty na platformie Allegro. Ostatnie zmiany polityki rzekomo doprowadziły do ograniczenia konkurencji prywatnych firm.

fot. Jerzy Dudek / / FORUM

– Chcemy wstępnie ustalić, czy w związku z działaniami Grupy Allegro mogło dojść do ograniczenia konkurencji. Sprawdzamy, czy spółka nie faworyzuje własnego sklepu internetowego w szczególności poprzez lepszą prezentację jego ofert – mówi w opublikowanym dzisiaj komunikacie prezes UOKiK-u Marek Niechciał.

Według urzędu przeszukanie biura serwisu będzie najskuteczniejszą formą ustalenia prawdy i zebrania dowodów istotnych dla sprawy. Do takich działań dochodzi wtedy, gdy zachodzi podejrzenie, że dany podmiot posiada dowody w sprawie – mogą być przeprowadzone wyłącznie po uzyskaniu zgody sądu.

– Faworyzowanie własnych produktów przez spółki, które posiadają silną pozycję na rynkach związanych ze sprzedażą elektroniczną, to sprawy którymi zajmują się organy antymonopolowe na całym świecie. Niedawno Komisja Europejska nałożyła na Google karę finansową w wysokości 2,4 mld euro. Sprawa Grupy Allegro jest jednak na wczesnym etapie, prowadzimy dopiero postępowanie wyjaśniające, czyli w  sprawie, a nie przeciwko przedsiębiorcy – wyjaśnia prezes UOKiK.

– Potwierdzam, że obecnie toczy się postępowanie wyjaśniające prowadzone przez UOKIK. Nie jest to pierwsze tego typu postępowanie i podobnie jak w poprzednich przypadkach, w pełni współpracujemy z reprezentantami UOKIK, udostępniając im informacje i dokumenty pomocne w przeprowadzeniu postępowania. Działamy w Polsce od niemal 18 lat i niezmiennie w pełni respektujemy zasady konkurencji oraz prawa konsumentów, efektywnie wpływając na rozwój rynku e-commerce w Polsce, dając szansę na rozwój blisko 100 tysiącom małych i średnich przedsiębiorstw, które prowadzą sprzedaż za pośrednictwem naszej platformy. Prowadzimy działalność w oparciu o przepisy prawa i jesteśmy przekonani, że postępowanie potwierdzi wysokie standardy naszego działania  pisze w przesłanym do redakcji Bankier.pl komentarzu Paweł Klimiuk, Dyrektor Komunikacji Korporacyjnej
Allegro.

MG

Źródło:
Tematy
Sprawdź jak zyskać z Kontem Jakie Chcę

Sprawdź jak zyskać z Kontem Jakie Chcę

Advertisement

Komentarze (12)

dodaj komentarz
za5kapl
zapraszam na nowy portal za5ka.pl to przyjazne miejsce alternatywa do Allegro/Olx
zinoo
za chwilkę rynek przejdzie w serwisy "giełdowe" jak gieldaklockow i będzie po allegro
~Andy
Zasady na allegro ostatnio bardzo się zmieniły, allegro promuje własny sklep i wszystkie jego produkty na pierwszych stronach danych kategorii i do tego nic za to nie płaci bo to ich serwis, jeżeli zwykła firma sprzedająca na allegro chciała by tak wysoko promować swoje produkty to poszła by po miesiącu z torbami ponieważ Zasady na allegro ostatnio bardzo się zmieniły, allegro promuje własny sklep i wszystkie jego produkty na pierwszych stronach danych kategorii i do tego nic za to nie płaci bo to ich serwis, jeżeli zwykła firma sprzedająca na allegro chciała by tak wysoko promować swoje produkty to poszła by po miesiącu z torbami ponieważ marze sprzedawanych produktów na allegro są bardzo niskie a do tego allegro ( normalna sprawa ) nie płaci prowizji za sprzedaż swoich produktów oraz nie płaci za ich promowanie więc może jeszcze bardziej zjechać z ceną bo nie ponoszą wspomnianych wyżej opłat, dlatego łamią zasady konkurencji promując własne produkty za które nie ponoszą opłat za sprzedaż i promowanie na pierwszych stronach. Firmy które sprzedają na allegro często oddają od 40-70 procent tego co zarobią na prowizje dla allegro.
~rooo
alez oczywiscie ze faworyzuja wlasny sklep.
wprowadzono ograniczenie w zdjeciach produktu nie moga zawierac logotypu sprzedawcy.
Za to po prawej stronie listy jest logo dla wybranych...
~Obywatel
A może poszło o to, że mali cwaniacy nie mogą teraz wystawiać negatywów klientom i ich zastraszać sprzedając marnej jakości towar?
~allegro
Pan Klimiuk miał na myśli niskie standardy jakości, częste błędy systemowe, notoryczne afrykańskie emaile, nie przestrzeganie własnych zapisów regulaminu, luźne interpretowane prawa, zero kultury korespondencji.
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
glos_rozsadku
strach być przedsiębiorcą w tym kraju.

jak śpiewał Dezerter:
"Piny nipy i pesele
tajna policja skarbowa
anonimowi donosiciele..."
wizytator
A może UOKIK sprawdzi zmowę cenową ubezpieczycieli OC ? Czy za krótkie rączki ?

Powiązane: UOKiK karze nieuczciwe firmy

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki