REKLAMA

Przesyt juniorów na rynku IT

Weronika Szkwarek2020-08-04 10:40redaktor Bankier.pl
publikacja
2020-08-04 10:40
Przesyt juniorów na rynku IT
Przesyt juniorów na rynku IT
fot. ThisIsEngineering / / Pexels

Jak wynika z najnowszego badania Pracuj.pl, między marcem a czerwcem bieżącego roku specjaliści IT trzykrotnie częściej reagowali na oferty pracy w porównaniu do ubiegłego roku. Największym powodzeniem cieszyły się ogłoszenia na stanowiska juniorskie. 

W pierwszym półroczu 2020 roku w serwisie Pracuj.pl zamieszczono ponad 33 tys. ogłoszeń o pracę skierowanych do specjalistów IT. Natomiast między kwietniem a czerwcem 2020 roku zainteresowani klikali w przycisk "Aplikuje" w ofertach pracy w kategorii internet/ecommerce blisko trzykrotnie częściej, a blisko dwukrotnie częściej w wypadku kategorii: administracja IT i rozwój oprogramowania. 

–  W I półroczu na portalu zamieszczonych zostało ponad 33 tysiące ogłoszeń IT, a spadek rok do roku wyniósł 23 proc., co odzwierciedlało tendencje na całym rynku pracy. Jednocześnie jednak warto podkreślić, że oferty IT to aż 14 proc. wszystkich ofert na Pracuj.pl w tym okresie. Według Eurostatu specjaliści IT stanowią około 3 proc. pracowników w kraju, więc zainteresowanie pracodawców znacząco przekracza skalę branży w całej gospodarce. Dlatego ta grupa kandydatów wciąż jest w stosunkowo komfortowej sytuacji w porównaniu do innych, mocniej dotkniętych konsekwencjami pandemii – komentuje Łukasz Marciniak, Dyrektor ds. Rozwoju Sprzedaży w Grupie Pracuj.

Częściej potencjalni pracownicy stawiają na stabilne zatrudnienie i co za tym idzie, chętniej wybierają oferty współpracy na podstawie umowy o pracę i są bardziej ostrożni przy kontraktach B2B. Rekruterzy zauważyli również, że obecnie jest przesyt na rynku kandydatów na poziomie juniorskim, z niewielkim doświadczeniem lub dopiero wchodzących do branży nowych technologii. 

– Eksperci HR z firm technologicznych sygnalizują problemy z przyciągnięciem bardziej doświadczonych kandydatów IT, szczególnie tych posiadających bardziej unikalne kompetencje. Tacy kandydaci wciąż stosunkowo szybko znajdują pracę, jednocześnie jednak są mniej niż wcześniej skłonni do zmiany. Warto zaznaczyć, że postawy stawiające na bezpieczeństwo i mniejszą dynamikę kariery są obecnie uniwersalne wśród osób o unikalnych specjalizacjach w innych branżach, nie tylko w świecie IT – komentuje Paulina Markowicz, Product & Market Researcher w Grupie Pracuj.

Źródło:
Weronika Szkwarek
Weronika Szkwarek
redaktor Bankier.pl

Zajmuje się tematyką prawa pracy. Pisze o związanych z nim nadużyciach i wyzwaniach, jakie stoją przed obecnym rynkiem pracownika. W swoich artykułach zajmuje się również problemami polskich i zagranicznych konsumentów. Autorka cyklu "Życie po etacie", w którym opowiada historie osób decydujących się na zamianę umowy o pracę na własną działalność gospodarczą.

Tematy
Nawet 360 zł z Kontem 360° w Banku Millennium

Nawet 360 zł z Kontem 360° w Banku Millennium

Komentarze (24)

dodaj komentarz
kenn
Napisałem wczoraj, że wysyp to pochodna artykułów naganiających na zawód programistów. Jaka cenzura mi zablokowała ten wpis?
gronostaj
Wysyp "juniorów" to pochodna kursów typu "zostań programistą w 3 miesiące".

Rynek szybko zweryfikuje, kto się nadaje, a kto nie.
trooper
Nie do końca. Rynek IT się zmienia. Musisz być naprawdę dobrym programistą aby dziś znaleźć przyzwoitą pracę. Już nie o lata doświadczenia a o umiejętności chodzi. Testy z programowania algorytmów, typu codility, dogłębną znajomość języków, architektury i technologii. Każdy chce być programistą dziś ale Nie do końca. Rynek IT się zmienia. Musisz być naprawdę dobrym programistą aby dziś znaleźć przyzwoitą pracę. Już nie o lata doświadczenia a o umiejętności chodzi. Testy z programowania algorytmów, typu codility, dogłębną znajomość języków, architektury i technologii. Każdy chce być programistą dziś ale nie każdy zdaje sobie sprawę z ogromu poświęcenia i ciągłej, ciągłej nauki aby nie wypaść z torów. Tak naprawdę programistów nie brakuje, brakuje takich którzy coś potrafią.
markow
Umowa o pracę jest wg Pracuj.pl gwarancją stabilności xD Wg mnie jest gwarancją, że zabiorą ci 40% zarobionej kasy.
mealtdown
Aby 40%? Dolicz vat który płacisz kupując każdą pierdołę. Na większość stawka to 23%.
gronostaj
40%?
Jak wpadniesz w drugi próg podatkowy to nawet więcej.
mealtdown
Korpo wydawały ogromne budżety na pozyskanie wszelkiej maści absolwentów. Konsole do gry, bibloteki, pokoje relaksu, grupy zainteresowań, piłkarzyki, owoce, imprezy sportowe i nie wiadom co jeszcze. Przyjmowano każdego chętnego który coś umiał. Po krótkim szkoleniu wpychano do projektów. Ludzie pisali godziny które Korpo wydawały ogromne budżety na pozyskanie wszelkiej maści absolwentów. Konsole do gry, bibloteki, pokoje relaksu, grupy zainteresowań, piłkarzyki, owoce, imprezy sportowe i nie wiadom co jeszcze. Przyjmowano każdego chętnego który coś umiał. Po krótkim szkoleniu wpychano do projektów. Ludzie pisali godziny które wysiedzieli przed ekranem. Duża część z tego czasu to była rozrywka, a nie realna praca. Teraz realia się nieco zmieniły. Przy obecnej sytuacji klient policzył ile wydał i co z tego ma. Wyszło, że zapłacił krocie, a ma niewiele i nagle powstało wielkie halo.
hfjdj
Nic podobnego. Koronawirus trochę przystopował rozwój wszystkiego tylko nie produkcje absolwentów. A do IT to by wszyscy chcieli. Swoją drogą nudna robota.
mealtdown odpowiada hfjdj
Dla Ciebie nudna, dla mnie nie, a siedzę w tym ponad dekadę. Jeden woli siedzieć za biurkiem, drugi robić setki kilometrów dziennie, trzeci hulać na budowie.

Powiązane: Koronawirus w Polsce

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki