REKLAMA

Przemysław Czarnek nowym ministrem edukacji i nauki

2020-09-30 15:45
publikacja
2020-09-30 15:45
Przemysław Czarnek nowym ministrem edukacji i nauki
Przemysław Czarnek nowym ministrem edukacji i nauki
fot. Jacek Szydłowski / / FORUM

Resorty edukacji narodowej oraz nauki i szkolnictwa wyższego zostaną połączone. Na czele nowego ministerstwa edukacji i nauki ma stanąć były wojewoda lubelski, poseł PiS Przemysław Czarnek.

W środę premier Mateusz Morawiecki poinformował, że resorty edukacji narodowej oraz nauki i szkolnictwa wyższego zostaną połączone, a na czele nowego ministerstwa stanie Przemysław Czarnek. Dotychczasowym szefem MEN był Dariusz Piontkowski, a resortu nauki i szkolnictwa wyższego - Wojciech Murdzek.

Przyszły minister ma 43 lata. W latach 2015-2019 sprawował funkcję wojewody lubelskiego. W 2016 r. został członkiem zespołu ds. opracowania Konstytucji dla Biznesu przy ówczesnym ministrze rozwoju Mateuszu Morawieckim. W ostatnich wyborach parlamentarnych uzyskał mandat posła startując z listy PiS w okręgu lubelskim. Dostał ponad 87 tysięcy głosów, najwięcej w okręgu.

Czarnek jest wiceprzewodniczącym Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka. Zasiada też w Komisji Gospodarki i Rozwoju oraz Komisji Spraw Zagranicznych. Ponadto jest członkiem Parlamentarnego Zespołu ds. Trójmorza oraz Parlamentarnego Zespołu Wspierania Krajowej Administracji Skarbowej i Rozbudowy Przejść Granicznych.

Jest doktorem habilitowanym nauk prawnych i nauczycielem akademickim. Ukończył prawo na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II w Lublinie. Wykłada w Katedrze Prawa Konstytucyjnego Wydziału Prawa, Prawa Kanonicznego i Administracji KUL; od 1 października będzie zatrudniony na stanowisku profesora KUL. Pracował także na Akademii Leona Koźmińskiego oraz w Wyższej Szkole Handlowej w Radomiu.

Współpracował z kilkoma kancelariami adwokackimi i radców prawnych, świadcząc usługi prawne w zakresie obsługi jednostek samorządu terytorialnego w województwie lubelskim. Napisał kilkadziesiąt monografii i artykułów naukowych.

Ma żonę Katarzynę oraz dwójkę dzieci: córkę Julię oraz syna Mateusza. Jak podano na stronie posła, w wolnym czasie zajmuje się ogrodem i czyta książki.(PAP)

Autor: Karolina Mózgowiec

kmz/ krap/

Źródło:PAP
Tematy
Załóż eKonto w promocji i zyskaj 150 zł od Bankier.pl + do 300 zł od mBanku + do 300 zł w programie poleceń

Załóż eKonto w promocji i zyskaj 150 zł od Bankier.pl + do 300 zł od mBanku + do 300 zł w programie poleceń

Komentarze (4)

dodaj komentarz
plutarch
Dramat nominacja. Dobrze, że nie mam nic wspólnego ze szkołą.
anna_domagalczyk
Ciekawe, jak go potraktują rektorzy. "Profesor KUL" ;-))) z pewnością będzie dla nich partnerem.
karbinadel
Zręczny ruch. Dzięki awansowi tego pajaca sytuacja w tzw. służbie zdrowia zeszła w polskich mediach na trzeci lub nawet czarty plan

Powiązane: Rząd Mateusza Morawieckiego

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki