Przekształcenie własnościowego spółdzielczego prawa do lokalu w odrębną własność to nie nabycie

Okres 5 lat, po którym można sprzedać mieszkanie bez podatku, liczy się od chwili jego nabycia. Z podatkowego punktu widzenia nie ma znaczenia, że w tym czasie doszło do zmiany formy własności tego mieszkania - ze spółdzielczego własnościowego na odrębną własność - wynika z analizy Tax Care.

(fot. W. Wirth / Arco Images / FORUM)

W Polsce sporo osób żyje w mieszkaniach spółdzielczych. Są dwa rodzaje uprawień, umożliwiających korzystanie z takich lokali. Jedno to tzw. spółdzielcze lokatorskie prawo do mieszkania, które pod wieloma względami przypomina najem (członek spółdzielni użytkuje lokal mieszkalny, którego właścicielem jest spółdzielnia ), a drugie to spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu. To z kolei przypomina pełną własność, ale jest tzw. prawem ograniczonym, jako że wiążą się z nim pewne wymagania - na przykład nabywca powinien stać się członkiem spółdzielni, co wiąże się również m.in. z płatnościami na jej rzecz.

Te obowiązki odstraszają część nabywców, toteż mieszkanie spółdzielcze czasem jest trudniej sprzedać. Receptą na ten kłopot może być zmiana spółdzielczego własnościowego prawa do mieszkania na tzw. odrębną własność. Na dodatek, jak wynika z interpretacji Izby Skarbowej w Katowicach z 16 stycznia 2015 r. (sygnatura IBPBII/2/415-935/14/MZa), taka zmiana formy własności nie rodzi skutków podatkowych.

Wyłącznie zmiana formy własności

O wydanie interpretacji zwrócił się podatnik, który w 2007 r. kupił spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu. W 2010 r. doszło do ustanowienia odrębnej własności mieszkania, które zostało przeniesione na podatnika, zaś w 2014 r. lokal został sprzedany.

Podatnik we wniosku o interpretację uznał, że w tej sytuacji nie musi płacić podatku od dochodu uzyskanego ze sprzedaży mieszkania, a przedstawiciele Izby Skarbowej w Katowicach uznali to stanowisko za prawidłowe.

Przepisy bowiem mówią, że podatek należy się tylko wtedy, jeśli doszło do odpłatnego zbycia lokalu i jeżeli od chwili zakupu do sprzedaży minęło mniej niż 5 lat.

Tymczasem zmiana spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu na odrębną własność jest wyłącznie zmianą formy własności i nie należy go traktować jako nowego nabycia. A więc okres pomiędzy zakupem a sprzedażą należy liczyć od chwili zakupu spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu, to zaś nastąpiło więcej niż 5 lat przed sprzedażą. A w takim wypadku nie ma przychodów podlegających opodatkowaniu.

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 2 ~eva

Ciekawe bedzie orzecznie Sadu w sprawie utrudniania korzystania z gruntu przynaznego do lokalu przez właścicielkę wyodrębnionej wlasności.Słyszałam u Waissa ,że odmówiono właścicielowi prawa do wjazdu na parking ogrodzony przez prezesa i resztę.Ja podobnie jak skarząca mam 32 m kw.gruntu i nie jest to tylko grunt pod blokiem.Na posesji jest parking ogrodzony i gdybym chciała tam zaparkować ...to won bo to nie twoj..Red.Waiss szukał jakiś mediatorow do sprawy,a tu nie mediacja jest potrzebna tylko orzeczenie Sądu. Trudno jest przebić się z ta własnościa w spóldzielniach.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 12 ~nik

Co za bzdury tu wypisujecie, właściciel spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu nie ma obowiązku i nie musi stać się członkiem spółdzielni. Opłata za członkostwo jest dobrowolna i jednorazowa a w zamian możemy mieć mniejszy czynsz.

! Odpowiedz
2 8 ~justyna

Mieszkam w spółdzielni mieszkaniowej w Chełmie w woj.lubelskim od 20lat. Powiem tak kiedy się wprowadzałam z rodzina w '95r członkostwo było obowiązkowe. A spółdzielnia nie dawała już ulgi w czynszu z racji członkostwa ani statusu prawnego lokalu. Nadal tak samo to wygląda bez wzgl. na status prawny mieszkania.
W 2015 r w tej samej spółdzielni zakupiłam inne mieszkanie o statusie odrębnego prawa do lokalu gdzie opłacam za nie i za piwnicę i za przydzielony do niego w dokumentach grunt podatek od nieruchomości do Urzędu Miasta. A mam mieszkanie 18,2m2, piwnica 2,19m2 a gruntu 20m2. Stawka jest około 1zł za m2 rocznie. Obecnie w spółdzielni powiedziano mi iż członkostwo jedynie daje możliwość raz do roku uczestniczyć w walnym zebraniu czlonkow z zarządem spółdzielni, żadnych ulg z tego tytułu nie dają a żądają jednorazowej wpłaty 150zł. Złożyłam zbyt pochopnie wniosek o członkostwo po przemyśleniiu zamierzam złożyć wniosek o rezygnację z członkostwa.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 1 ~KA

Nie dotyczy prawa użytkowania wieczystego !

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne