Przedsiębiorco, czy wiesz co to jest faktoring?

Od dzisiaj zaczynamy tygodniowy cykl poświęcony faktoringowi. Niestety bardzo niewielu przedsiębiorców wie, co to jest i kiedy najbardziej się opłaca? Z tego względu, o wiele częściej decydują się na kredyt w koncie firmowym, chociaż w wielu przypadkach lepiej by było, gdyby skorzystali z usług faktora.

Na wstępie należy zaznaczyć, że faktoring w Polsce dostępny jest od niedawna i budzi mieszane uczucia. Przede wszystkim dlatego, że jest to stosunkowo droga usługa, która przy niskich marżach w praktyce jest nieopłacalna. Z czasem na rynku będzie coraz więcej faktorów, co w przyszłości z pewnością wpłynie na obniżenie cen oferowanych przez nich usług.

Co to jest faktoring?


Faktoring jest to jeden ze sposobów zapewnienia przedsiębiorstwu stałego finansowania. Oznacza nabycie na podstawie cesji, praw do pieniężnej wierzytelności handlowej przed wystąpieniem terminu tej płatności.

Skierowany jest on do firm, które sprzedają towary i usługi z odroczonym terminem płatności. Jeżeli od momentu sprzedaży do zapłaty, mija bardzo długi czas np. 90 dni, to naturalnie w firmie mogą pojawić się problemy z płynnością. Korzystając z usług faktora, zapłata całości lub części faktury następuje praktycznie natychmiast. Innymi słowy, jest to forma współpracy pomiędzy trzema stronami, która prowadzona we właściwy sposób, przynosi wszystkim korzyści.Faktor jest to firma pośrednicząca, najczęściej bank, który „przejmuje” od innego przedsiębiorstwa (faktoranta) fakturę za sprzedany towar lub usługę innemu podmiotowi gospodarczemu, w tym wypadku nazywanego „dłużnikiem”. Faktor szybko wypłaca należność faktorantowi pomniejszoną o swoją prowizję, dzięki czemu ten nie musi się obawiać o opóźnienia dłużnika. Z kolei dłużnik nie musi płacić natychmiast – pieniądze wpłaca faktorowi zgodnie z terminem wskazanym na fakturze.

Firma, która chce przejść na faktoring w pierwszej kolejności musi podpisać umowę z Faktorem. W Polsce usługi faktoringowe zazwyczaj świadczą Banki. W następnych częściach cyklu, będzie można zapoznać się z rankingiem firm faktoringowych oraz o tym jaki rodzaj usługi wybrać by spełniała wszystkie wymagania przedsiębiorstwa.

Uproszczony schemat usług faktoringowych


Dlaczego firma powinna korzystać z faktoringu?


Faktoring przynosi wiele różnych korzyści, których nie zapewnia kredyt w koncie. Przede wszystkim nie zmniejsza zdolności kredytowej firmy, a co za tym idzie nie „blokuje” jej ścieżki rozwoju w postaci ewentualnych inwestycji. Ponadto, by móc skorzystać z usług faktora, taka zdolność często nie jest w ogóle potrzebna. Dodatkowo niepotrzebne jest zabezpieczenie kredytu w postaci hipoteki itp. Warto zaznaczyć, że faktoring pozytywnie wpływa na płynność firmy, a to ma znaczenie w przypadku, gdy stara się ona np. o kredyt inwestycyjny.Niestety bezpieczeństwo kosztuje. Przedsiębiorca musi liczyć się z tym, że korzystając z usług faktora, otrzyma o kilka procent niższą należność niż tą wpisaną na fakturze. W związku z tym w krótkim okresie, by utrzymać zyski na tym samym poziomie, konieczne będzie podniesienie cen usług, a to może negatywnie wpłynąć na jej konkurencyjność.

Raport specjalny Bankier.pl

Porównaj i zyskaj: FAKTORING

Potrzebujesz pilnie pieniędzy? Chciałbyś skorzystać z faktoringu, ale masz wątpliwości? Porównej tę formę finansowania z innymi możliwościami i sprawdź ile możesz zyskać!Z drugiej strony, korzystając z faktoringu, przedsiębiorstwo zapewnia sobie lepszą płynność finansową, dzięki czemu nierzadko może pozwolić sobie na inwestycje, które w dłuższym okresie obniżą koszty działalności na tyle, że pozwolą obniżyć ceny, a co za tym idzie – wyprzedzić konkurencję.

Niemniej wielu przedsiębiorców twierdzi, że faktoring w Polsce jest za drogi, w związku z czym o wiele bardziej opłaca się uruchomienie kredytu w koncie. Oczywiście, dla przedsiębiorców, którzy nie nakładają na swoje towary lub usługi wysokich marż, korzystanie z usług pośrednika może się nie opłacać. Niemniej z czasem się to zmieni. Ceny za usługi świadczone przez faktorów spadną, a wtedy ta forma rozliczeń stanie się równie popularna w Polsce co na zachodzie.

Łukasz Piechowiak
Bankier.pl
l.piechowiak@firma.bankier.pl

Łukasz Piechowiak

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 1 ~Adam

Artykuł szczątkowy ale wprowadzana w temat faktoringu. Czy możecie z czystym sumieniem polecić jakąś firmę zajmującą się faktoringiem i windykacją? Wstępnie myślę o Idea Money https://www.ideamoney.pl/

! Odpowiedz
0 0 ~przedsię

Faktoring jest dobry ale nie dla każdego http://poradnik.wfirma.pl/-dla-kogo-faktoring

! Odpowiedz
0 0 ~karoll40

sam przymierzam sie właśnie do wdrożenia takiego rozwiązania w mojej firmie, moglibyście polecić jakąs firmę świadczącą faktoring?

! Odpowiedz
0 0 ~margolcia

To z jakiej firmy faktoringowej skorzystasz, musisz dokładnie przemyśleć. Wziąć pod uwagę wielkość przedsiębiorstwa jakie posiadasz, bo zwykle te firmy specjalizują się w dużych korporacjach, ale są też takie, które obsługują małe firemki, przemyśleć jaki faktoring Cię interesuje i obadać najlepiej kilka firm i sprawdzić jaki procent biorą dla siebie.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~analityk

W którym banku wpływa pozytywnie na zdolnśc kredytową firmy ,
Skro wszyskie biorą factoring do jako takie samo zobowiązanie jak overdraft .

! Odpowiedz
0 0 ~jerry

Dlatego faktoring trzeba brać w innej instytucji niż kredyt. Wtedy bank widzi wyłącznie korzyści finansowe polegające na obniżeniu stanu należności, czasu ich rotacji, poprawie relacji środków własnych do kapitałów obcych, obniżeniu sumy bilansowej itp. Zresztą tak jak w każdej dziedzinie, taki i w tej "dostawców" środków finansowych trzeba dywersyfikować, aby nie zostac nagle z ręką w nocniku, tak jak wiele polskich fim w 2008 i 2009 r.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~Ciekawa strona odpowiada ~jerry

Polecam ciekawą lekturę na temat faktoringu:http://www.pragmatycznie.pl/poradnik/

! Odpowiedz
0 0 ~zagoncziik0 odpowiada ~Ciekawa strona

Fajna strona. Dobrze, że zaczyna się edukować ludzi o faktoringu, może kultura biznesu w Polsce stopniowo będzie się powiększać, bo jk na razie to jest to wręcz chór sytuacja...

! Odpowiedz
0 0 lukasz.piechowiak

Ma Pan/Pani rację. Artykuł jest szczątkowy - promuje tygodniowy cykl poświęcony faktoringowi. W poszczególnych artykułach w szczegółowy sposób, zostaną omówione rodzaje faktoringu, do kogo się zgłosić itp. Jeżeli jest Pan/Pani zainteresowany, to zachęcam do zapoznania się z treścią pozostałych artykułów : http: //www.bankier.pl/wiadomosci/news.html?thread_id=455

Dziękuje i pozdrawiam

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 0 ~green

Niestety artykuł szczątkowy.
Mam wrażenie, że autor zrobił naprędce coś aby tylko było. Najpierw pisze o funkcji kredytowej faktoringu, by w kolejnym akapicie mówić o bezpieczeństwie (nic nie wspominając wcześniej o 2 podstawowych rodzajach faktoringu - z regresem i bez).

Szkoda, jak na portal finansowy....

!

Kalendarium przedsiębiorcy

  • Termin zapłaty zaliczki na podatek dochodowy przez osoby prawne.

    Zapłata zryczałtowanego podatku dochodowego od przychodów ewidencjonowanych.

  • Rozliczenie podatku od towarów i usług za poprzedni miesiąc - VAT 7.

    Podatnicy podatku akcyzowego rozliczają akcyzę.

Kalkulator płacowy

Oblicz wysokość pensji netto, należne składki oraz podatek.

Zapisz się na bezpłatny newsletter Bankier.pl