REKLAMA

Prowadzisz auto w szpilkach? We Francji popełniasz wykroczenie

Marcin Lekki2014-03-28 10:01
publikacja
2014-03-28 10:01

Sąd Najwyższy we Francji uznał, że prowadzenie auta w szpilkach stwarza zagrożenie dla ruchu drogowego i jest złamaniem przepisów ruchu drogowego. Jednak na całym świecie wiele pań wybiera właśnie takie obuwie do jazdy samochodem. Problem nie dotyczy tylko kobiet – wielu mężczyzn również wsiada za kółko w nieodpowiednim obuwiu.


szpilki auto

foto: Thinkstock

Wiele osób uważa kobiety za bardziej zachowawczych, a przez to lepszych kierowców. Takiej opinii nie podziela Sąd Najwyższy we Francji – wątpliwości wzbudził strój, a konkretnie obuwie, w którym Francuzki prowadzą auta. Według sędziów, prowadzenie samochodu w butach na wysokim obcasie jest złamaniem przepisów ruchu drogowego, które jasno mówią, że kierowcy muszą być w stanie „reagować bezproblemowo i bez zbędnych opóźnień” na sytuacje, do których dochodzi na drodze.

Zaczęło się od tego, że jedna z firm ubezpieczeniowych odmówiła wypłaty odszkodowania kobiecie, która spowodowała wypadek na Korsyce, a w feralnym momencie miała na nogach… szpilki. Sprawa trafiła do sądu, gdzie sprawę wygrała wspomniana kobieta. Po apelacji Sąd Najwyższy przyznał rację ubezpieczycielowi. Według danych francuskiej policji, powodem niektórych wypadków spowodowanych przez kobiety prowadzące auto w szpilkach jest utknięcie buta pod jednym z pedałów, co uniemożliwia kontrolę nad pojazdem. – W ten sam sposób możemy traktować osoby prowadzące np. w japonkach – mówi Cedric Uzan-Sarano, ekspert jednej z firm ubezpieczeniowych.


Rząd planuje dopłacać Polakom do zakupu nowych aut » Rząd planuje dopłacać Polakom do zakupu nowych aut

Jak się okazuje, wiele kobiet prowadzi samochód w butach na wysokim obcasie lub koturnach, nie tylko we Francji. W Wielkiej Brytanii, według badań organizacji Brake (zajmującej się bezpieczeństwem drogowym), 40% pań wsiada za kółko w szpilkach. W naszym kraju jest podobnie – według firmy ProfiAuto, 43% Polek prowadzi samochód w butach na wysokim obcasie. Problem nieodpowiedniego obuwia do jazdy dotyczy nie tylko płci pięknej – wielu panów w okresie letnim również prowadzi samochód w klapkach lub japonkach, co nie wpływa pozytywnie na bezpieczeństwo w ruchu drogowym.

Eksperci zalecają, aby miłośnicy tego typu obuwia wozili w aucie osobną parę butów do jazdy i zmieniali je w samochodzie. Do jazdy najlepsze są buty zapewniające stabilność, a jednocześnie niekrępujące ruchów stopy. Podeszwa buta powinna być stosunkowo miękka (co poprawia wyczucie pedałów pod stopą), nie może być też śliska ani zbyt szeroka (aby zapobiec naciśnięciu dwóch pedałów na raz). Miękkie obuwie sportowe lub trampki będą odpowiednie do prowadzenia auta. Nieprzekonane do takich butów panie mogą śmiało wsiadać za kierownicę w wygodnych balerinach.

Marcin Lekki
Bankier.pl

m.lekki@bankier.pl

Komentuje Piotr Szulczewski, analityk Bankier.pl
Piotr Szulczewski

Jak jest w Polsce?

Istnieje realna szansa, że jazda w butach nieprzystosowanych do użycia "za kółkiem" może spowodować szkodę u innego uczestnika ruchu drogowego. W konkretnym przypadku z pewnością byłoby to kwestią sporu, czy konkretne buty mogły być przyczyną kolizji lub innego zdarzenia, niemniej należy uznać, że taki przypadek może mieć miejsce.

Zgodnie z art. 3 ustawy - prawo o ruchu drogowym, uczestnik ruchu i inna osoba znajdująca się na drodze są obowiązani zachować ostrożność lub szczególną ostrożność, unikać wszelkiego działania, które mogłoby spowodować zagrożenie bezpieczeństwa lub porządku ruchu drogowego, ruch ten utrudnić albo w związku z ruchem zakłócić spokój lub porządek publiczny oraz narazić kogokolwiek na szkodę. W myśl art. 86. § 1 ustawy - kodeks wykroczeń, kto na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub strefie ruchu, nie zachowując należytej ostrożności, powoduje zagrożenie bezpieczeństwa w ruchu drogowym, podlega karze grzywny.


Źródło:
Tematy
Załóż Konto Przekorzystne na selfie

Załóż Konto Przekorzystne na selfie

Advertisement

Komentarze (4)

dodaj komentarz
~dana
zawsze jeżdże w szpilkach - po prostu tak mi wygodnie. Nawet teraz kiedy kupowałam nowe auto na http://top-ogloszenia.net/Ogloszenia-Motoryzacyjne-7 też testowałam je na obcasie. inaczej nie potrafię po prostu
~kacper
Każdy powód żeby ściągnąć hajs od kierowców jest widocznie dobry. Kiedy powstanie biblia nowej, świeckiej, europejskiej religii, zapewne będzie to jedno z dziesięciu przykazań.
~piti
Wyposażżżżona a nie wyposarzona.
~b?b
Należy powołać specjalną sekcję w policji która będzie się zajmowała kontrolą obuwia kierowców. Sekcja powinna być wyposarzona w szybkie samochody, lornetki, kamery, aparaty fotograficzne i duże bloczki mandatów. Oczywiście emerytura w wieku 35 lat.

Powiązane: Kobiety w biznesie

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki