REKLAMA

Prolog Gamescomu. Spółki z GPW już zaskoczyły

Adam Hajdamowicz2018-08-21 16:45redaktor Bankier.pl
publikacja
2018-08-21 16:45
E3

Gamescom, jedne z największych targów gier na świecie, ruszył we wtorek. Wiele spółek z GPW już teraz dało jednak o sobie znać.

21 sierpnia rozpoczęły się jedne z największych targów gier na świecie – Gamescom 2018. Tradycyjnie odbędą się one w niemieckiej Kolonii, gdzie wystawcy z ponad 50 państw będą przedstawiać swoje gry i produkty. Sporą reprezentację będą miały także polskie spółki, których na Gamescomie pojawi się aż kilkadziesiąt.

Wcześniej pisaliśmy już o tym, co podczas targów będą chciały zaprezentować podmioty z GPW. Zanim Gamescom rozpoczął się na dobre, miłośnicy gier już teraz dostali jednak sporą dawkę nowych informacji. Przedstawiamy najważniejsze wydarzenia z ostatnich dni.

Gameplay „World War 3”

Od początku było wiadomo, że jednym z magnesów polskiego stoiska przyciągającym uczestników targów będzie z pewnością nowy tytuł The Farm 51, czyli „World War 3”. Gra ta wzbudziła ostatnio bardzo duże zainteresowanie, a kurs spółki znalazł się na niespotykanych dotąd poziomach.

The Farm 51 nie zawiódł i już wczoraj mogliśmy obejrzeć trailer z rozgrywki z najnowszej produkcji. Na samych targach każdy będzie mógł z kolei osobiście przetestować „WW3” i „wymienić się uwagami odnośnie do jej rozwoju w przyszłości”, zapewnia Kamil Bilczyński, szef projektu i dyrektor kreatywny tej gry.

Co ciekawe, nowy zwiastun wzbudził  bardzo chaotyczne reakcje na giełdzie. Początkowo akcje The Farm 51 zaczęły gwałtownie rosnąć, po czym ostatecznie spółka zakończyła wczorajszy dzień na ogromnym minusie (-9 proc.). Należy to chyba uznać za typową realizację zysków, zgodnie z zasadą „kupuj plotki, sprzedawaj fakty”, sam trailer wywołał bowiem generalnie pozytywne opinie, a dziś akcje spółki ponownie drożeją.

Przypomnienie o „Cyberpunku”

Choć udział CD Projektu w targach miał odbyć się raczej bez sensacji, to studio to nie mogło nie skorzystać z tak dużego nośnika marketingowego i niczego tam nie zaprezentować. Jeszcze wczoraj ogłoszono powołanie nowej spółki, Spokko, która ma wprowadzić CD Projekt w nieruszany przez nich do tej pory sektor gier mobilnych. „Znamy ludzi stojących za Spokko od ładnych kilku lat. Przyszli do nas z ciekawym pomysłem opartym na jednej z naszych marek, w który postanowiliśmy się zaangażować kapitałowo" – mówił prezes Adam Kiciński.

Musiano także oczywiście przypomnieć wszystkim o „Cyberpunku 2077”, kiedy to w mediach społecznościowych spółka wyraźnie dała do zrozumienia, że ma dla graczy coś nowego. Chodzi o wczorajszy tweet opublikowany z oficjalnego konta "Cyberpunka 2077". Czytamy w nim, że dostępna jest nowa aktualizacja systemu pod nazwą "gamescom ver. 2.18", a więc bezpośrednio odnoszącą się do targów. Przypomnijmy, że spółka podobnie informowała o pierwszym trailerze, który pojawił się na czerwcowych targach E3. Wówczas na Twitterze pisano o pobieraniu pliku pt. "cyberpunk2077_trailer_e3_2018.mp4"

Niespodzianka od 11 bit

Już wcześniej było wiadomo, że 11 bit szykuje na Gamescom pewną niespodziankę. Można już za nią uznać ogłoszenie przez spółkę wydania aż czterech gier na zyskującą ostatnio bardzo popularność konsolę Nintendo Switch. Będą to „This War of Mine", „Beat Cop", „Moonlighter", a także „Children of Morta". Początkowo wywołało to euforię na akcjach spółki, później szybko nastąpił jednak „powrót do rzeczywistości”. Można przypuszczać, że inwestorzy liczyli na jeszcze większą „niespodziankę”, choć nie można wykluczyć, że spółka jeszcze nas czymś na tych targach zaskoczy. 11 bit prezentować ma tam m.in. nowe materiały dotyczące pierwszego dużego dodatku do „Frostpunka" oraz promować nadchodzące premiery z portfolio wydawniczego.

Gra, która nie podoba się Rosjanom

Tuż przed Gamescomem nowy trailer pokazało również Jujubee. Zapowiedź gry „Kursk” spotkała się jednak z bardzo ostrym przyjęciem ze strony rosyjskich mediów i internautów. Widać to szczególnie po komentarzach pod oficjalnym trailerem, które w zdecydowanej większości pisane są cyrylicą. Krytyka spółki nie jest jednak spowodowana samym wykonaniem gry (choć i tu mają oni wiele zastrzeżeń), a bardziej tematyką samej produkcji. „Kursk” opowiadać będzie bowiem o owianej tajemnicą katastrofie rosyjskiego okrętu podwodnego z napędem jądrowym, czyli tytułowego K-141 Kursk. Cała tragedia rozegrała się jednak zaledwie kilkanaście lat temu (w sierpniu 2000 roku), a więc sprawa według Rosjan jest jeszcze zbyt świeża. Wielokrotnie porównują to oni nawet do sytuacji, gdyby stworzyć grę o katastrofie smoleńskiej.

Inwestorzy trailerem wydają się być jednak zachwyceni, a kurs spółki tylko dziś rośnie o kilkanaście proc. Pamiętać należy jednak, że wcześniej spółka doświadczyła sporej przeceny, a akcje Jujubee  taniały aż od lutego 2017 roku.

Gamescom dopiero się rozkręca

Z innych wartych uwagi wydarzeń można wymienić spadki na CI Games (dziś nawet o 10 proc.). Spółka ta w ostatnich dniach ogłosiła wydanie kolejnej części „Snipera”, co już samo w sobie było sporym zaskoczeniem i początkowo wyraźnie podbiło wycenę producenta. Na wydarzenia z Gamescomu wciąż jednak wszyscy czekają. Drugi dzień z rzędu rosną z kolei akcje spółki Varsav VR, która na targach ma promować symulator życia pszczoły „Bee Simulator”. Zwiastun tej gry spotkał się z całkiem niezłym przyjęciem, co rozbudziło nadzieje inwestorów. Pamiętać należy jednak, że Gamescom tak naprawdę dopiero się rozpoczyna, a informacji ze świata gier będzie pojawiać się jeszcze mnóstwo. O najważniejszych faktach z pewnością będziemy jeszcze informować.

Źródło:
Adam Hajdamowicz
Adam Hajdamowicz
redaktor Bankier.pl

Redaktor działu Rynki Bankier.pl. Głównym obszarem jego zainteresowań są rynki akcji, w szczególności skupia się na opisywaniu sytuacji spółek z Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie. Śledzi także wpisy na listę ostrzeżeń publicznych Komisji Nadzoru Finansowego. Absolwent finansów i rachunkowości na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu, posiadacz licencji maklera papierów wartościowych nr 3313.

Tematy
Boom na hipoteki oswoil spoleczenstwo z ubezpieczeniami

Boom na hipoteki oswoil spoleczenstwo z ubezpieczeniami

Komentarze (4)

dodaj komentarz
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
kronabs
z dużo chciałem powiedzieć ...
kronabs
A jeszcze dodam że najgorsze jest to że projektanci i szefowie od kosztów nie mają za grosz abstrakcji... czym jest przyszłość, jak będzie, jaka może być wojna, na czym polega wojna o pieniądz którą mamy obecnie ??? Czy to nie wojna?
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)

Powiązane: Gry komputerowe

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki