REKLAMA
ZAGŁOSUJ

Prokuratura uzupełniła zarzuty b. wiceministrowi skarbu za prywatyzację Ciechu

2020-10-07 07:36
publikacja
2020-10-07 07:36
Prokuratura uzupełniła zarzuty b. wiceministrowi skarbu za prywatyzację Ciechu
Prokuratura uzupełniła zarzuty b. wiceministrowi skarbu za prywatyzację Ciechu
/ GPW

Prokuratura uzupełniła zarzuty b. wiceministrowi skarbu Pawłowi T., b. ministerialnemu urzędnikowi Tomaszowi Z. oraz dwóm innym urzędnikom MSP, podejrzanym o nieprawidłowości przy prywatyzacji Ciechu i spowodowanie 52 mln złotych strat w mieniu Skarbu Państwa – poinformowała w środę Prokuratura Krajowa.

Śledztwo w tej sprawie prowadziła Prokuratura Regionalna w Katowicach, ale zostało ono przekazane do prowadzenia Śląskiemu Wydziałowi Zamiejscowemu Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji w Katowicach. Nowa jednostka uzupełniła pod koniec września br. zarzuty czterem byłym urzędnikom podejrzanym o niedopełnienie w maju 2014 roku obowiązków przy prywatyzacji spółki Ciech S.A. na rzecz firmy KI Chemistry z grupy Kulczyk Investment. Dokonano zbycia akcji Ciech S.A., w wyniku czego "doszło do wyrządzenia szkody o wielkich rozmiarach" – podała PK.

Prokuratura, analizując rekomendację sporządzoną przez firmę ING Securities oraz opinię biegłych z Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego, ustaliła, że "w rekomendacjach doradca prywatyzacyjny wskazał, iż przeciwko odpowiedzi na wezwanie przemawiał brak premii za kontrolę. Jednocześnie w sporządzonej opinii biegli stwierdzili, że cena w wezwaniu powinna zawierać premię za przejęcie kontroli, czyli być wyższa od ceny minimalnej. Mimo to premia za kontrolę nie została doliczona przez ówczesnych urzędników Ministerstwa Skarbu Państwa i nie została uwzględniona w wycenie akcji spółki Ciech S.A." – poinformował oskarżyciel publiczny.

Akcje Ciechu sprzedano po 31 złotych, a uwzględniając 14-procentową premię za kontrolę jedna akcja powinna kosztować 33,60 zł. Przychód SP wyniósł 619 mln złotych, ale różnica w wycenie pojedynczej aukcji spowodowała wyrządzenie szkody w mieniu Skarbu Państwa w wysokości prawie 52 mln zł.

Szczegółowy materiał dowodowy dał podstawę prokuraturze do zmiany kwalifikacji prawnej czynów zarzucanych czterem byłym urzędnikom Ministerstwa Skarbu Państwa, w tym byłemu wiceministrowi skarbu Pawłowi T. nadzorującemu prywatyzację, zastępcy dyrektora Departamentu Przekształceń Własnościowych i Prywatyzacji Tomaszowi Z., dyrektorowi Departamentu Analiz Michałowi M. i głównemu specjaliście z ministerstwa skarbu Jakubowi W.

"Prokurator ogłosił uzupełnione zarzuty o czyny z art. 296 par. 1, 2 i 3 kodeksu karnego oraz 231 par. 2 kodeksu karnego. Zarzuty uwzględniają wyrządzoną w mieniu Skarbu Państwa szkodę majątkową w wielkich rozmiarach w łącznej wysokości prawie 52 milionów złotych poprzez zaniechanie naliczenia premii za kontrolę w wysokości 14 procent" – podała Prokuratura Krajowa.

Prokuratura rozszerzyła podejrzanym nie tylko zarzuty, ale także zakres stosowanych dotychczas poręczeń majątkowych. "Prokurator dokonał zabezpieczeń poprzez zajęcie pieniędzy zgromadzonych na rachunkach bankowych, zajęcie wierzytelności z tytułu wynagrodzenia, zajęcie ruchomości, ustanowienie hipoteki przymusowej na nieruchomościach" – podała PK.

Zatrzymania w związku z prywatyzacją Ciech S.A. miały miejsce w lutym 2018 roku. Centralne Biuro Antykorupcyjne zatrzymało byłych urzędników MSP i dwóch przedstawicieli spółki doradczej ING Securities SA. Wówczas czterem byłym urzędnikom Ministerstwa Skarbu Państwa prokurator ogłosił zarzuty dotyczące niedopełnienia obowiązków i przekroczenia uprawnień. Dwóch z byłych urzędników dodatkowo usłyszało zarzuty poświadczenia nieprawdy w dokumentach. Przedstawicielom spółki doradczej ING Securities S.A. prokurator zarzucił pomocnictwo do przestępstw popełnionych przez urzędników MSP.

Jak podała PK, oficjalną ofertę nabycia akcji spółki Ciech firma KI Chemistry złożyła w MSP 9 grudnia 2013 roku; po wpłynięciu oferty w resorcie powstał nieformalny zespół zadaniowy zajmujący się sprawą sprzedaży akcji Ciechu. W jego skład wchodzili m.in. Tomasz Z., Jakub W. i Michał M. Bezpośredni nadzór nad pracami tego zespołu sprawował wiceminister T.

Ciech był notowany na giełdzie, więc zbycie udziałów Skarbu Państwa mogło się odbyć za pośrednictwem odpowiedzi na wezwanie. "W dniu w dniu 5 marca 2014 roku spółka KI Chemistry formalnie ogłosiła wezwanie do sprzedaży 66 proc. akcji Ciech SA, z czego Skarb Państwa był wówczas w posiadaniu 37,9 proc. akcji. Spółka KI Chemistry zaproponowała cenę 29,50 złotych za jedną akcję, którą ostatecznie podwyższyła do 31 zł za akcję" - podała PK.

We wniosku o podjęcie decyzji skierowanej do ministra skarbu, podejrzani urzędnicy resortu zarekomendowali wybór doradcy finansowego przy prywatyzacji - firmy ING Securities. Minister to zaakceptował. "Z uzyskanego przez prokuraturę materiału dowodowego wynika, iż wybór ten został dokonany z naruszeniem zasad transparentności wyboru doradcy. Formalną umowę o doradztwo zawarto 14 kwietnia 2014 roku". Wycena przygotowana przez ING Securities była nierzetelna i zaniżała wartość akcji.

W tym samym roku, w którym doszło do prywatyzacji Ciechu, Paweł T. został prezesem zarządu Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie. Za zarzucane mu i pozostałym urzędnikom przestępstwo grozi kara do 10 lat pozbawienia wolności. (PAP)

Autorka: Hanna Dobrowolska

hd/ jann/

Źródło:PAP
Tematy
Inspirujące pomysły na urządzenie pomieszczeń dla firm

Inspirujące pomysły na urządzenie pomieszczeń dla firm

Komentarze (15)

dodaj komentarz
obserwator_absurdu
Chwila, zli urzednicy “sprzedali” akcje spolki skarbu za tanio bo po 31zl, wiec teraz od 5 lat ciagani sa po sadach i traca majatek. Tylko ze na dzis cena akcji Ciechu to 27.4 zl, czyli jak jak maja odpowiadac majatkiem za bledy (bo o zadnej korzysci majatkowej czy lapowce w tej sprawie nie bylo mowy), to moze teraz nalezy im Chwila, zli urzednicy “sprzedali” akcje spolki skarbu za tanio bo po 31zl, wiec teraz od 5 lat ciagani sa po sadach i traca majatek. Tylko ze na dzis cena akcji Ciechu to 27.4 zl, czyli jak jak maja odpowiadac majatkiem za bledy (bo o zadnej korzysci majatkowej czy lapowce w tej sprawie nie bylo mowy), to moze teraz nalezy im sie przelew na kilkadziesiat milionow zlotych?

Wiec moze jednak to byla bardzo dobra decyzja a jedyne co przewinil to brak przynaleznosci do partii?

Jakiej kadry eksperckiej i menadzerskiej mozemy sie spodziewac w przyszlosci w spolkach slarbu panstwa i ministerstwach po takich historiach? Nikt poza Partyjnym burmistrzem Pcimia sie nie zglosi.

Oby tak dalej, a niekompetentnych tłumokow bedziemy musieli na panstwowe stolki importowac.
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
knf
Osiągnięcia PIS w zakresie wyrządzenia szkody o wielkich rozmiarach:
- PEKAO Bank (repolonizacja za 126 zł akcja - aktualna wycena 54 zł)
- Alior Bank (PZU kupiło za 89,25 zł akcja - aktualna wycena 14,45 zł)
- PGG - strata 3.5 mld zł
- PGE nabyło aktywa EDF za 4,27 mld zł - większość tej kwoty została
Osiągnięcia PIS w zakresie wyrządzenia szkody o wielkich rozmiarach:
- PEKAO Bank (repolonizacja za 126 zł akcja - aktualna wycena 54 zł)
- Alior Bank (PZU kupiło za 89,25 zł akcja - aktualna wycena 14,45 zł)
- PGG - strata 3.5 mld zł
- PGE nabyło aktywa EDF za 4,27 mld zł - większość tej kwoty została odpisana jako strata
- PFR wyemitował obligacje z powietrza na prawie 300 mld zł zadłużając nas wszystkich (NBP finalnie poniesie koszty umorzeń)
- Afera GetBack i 2 mld zł strat przez niekompetencję UKNF i GPW
Wyliczać mogę w nieskończoność... NIEKOMPETENCJA, OBSADZANIE STOŁKÓW SWOIMI I NAPYCHANIE KIESZENI JEST CELEM NR 1 TEJ ZEPSUTEJ WŁADZY - A PONOĆ WYSTARCZY NIE KRAŚĆ!
prawdziwynierobot
o organizacji wyborów (które się nie odbyły) za 70 mln nie wspomnę
pawelsalsa
I gdzie tu widzisz łapówki albo przekupstwo wynikające z ludzkiej chciwości? To co podałeś to zwykła gra rynkowa nie mająca nic wspólnego z przestępstwem. Bo trzeba rozróżnić celowe działania na szkodę Polski od tych wynikających z innych czynników. Inaczej to morderca powie że co prawda zabił ale przecież codziennie I gdzie tu widzisz łapówki albo przekupstwo wynikające z ludzkiej chciwości? To co podałeś to zwykła gra rynkowa nie mająca nic wspólnego z przestępstwem. Bo trzeba rozróżnić celowe działania na szkodę Polski od tych wynikających z innych czynników. Inaczej to morderca powie że co prawda zabił ale przecież codziennie na różne choroby umiera tyle ludzi... To jest zasadnicza różnica między PiSem a PO. Poza tym za PO też dochodziło do podobnych sytuacji, oni sprywatyzowałi parę tysięcy przedsiębiorstw które mogły dobrze służyć Polsce we właściwych rękach.. Gdybyś chciał policzyć ile przez to straciliśmy zabrakło bo ci liczb w kalkulatorze...
anty12
PiSiory nie dostaly lapowki ? Zajmijci sie Pinokiem i jego dzialkami, Dworczykiem, bo chyba nie udalo mu sie w zyciu wykazac wszystkeigo w oswiadceniu majatkowym. Zajmijcie sie NFZ, a nie wymyslacie aferry, zeby przykrywac nieudacznictwo.
shaker12
tak lepiej jest kupić alior i po pól roku odpisać kilkaset milionów. Gdzie zarzuty, bo ciech przy super inwestycjach obecnej władzy wygląda dużo lepiej
pawelsalsa
Zarzuty są gdy pojawia się łamanie prawa. Przy kupnie Alioru prawo nie zostało złamane, nikt nie wziął i nie dał łapówki. To jest zasadnicza różnica. ...
benitor odpowiada pawelsalsa
We opisanej powyżej sprawie Ciech-u, też nie ma słowa o łapówkach.
pawelsalsa odpowiada benitor
Ale jest mowa o celowej niegospodarności , dlatego postawiono zarzuty.

Powiązane: Prokuratura na tropie przestępstw

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki