Ulga IP Box co jakiś czas jest przedmiotem orzeczeń sądowych. Wśród tej preferencji wciąż istnieje wiele niejasności, które programiści próbują rozstrzygać przed sądem, tak by potwierdzić swoje prawo do korzystania z preferencyjnych zasad opodatkowania wykonywanej przez siebie działalności. 1 sierpnia 2023 r., WSA w Gdańsku wydał korzystne dla programistów orzeczenie, które może pozwolić na szersze stosowanie ulgi IP Box.


Ulga IP-Box w systemie prawnym uregulowana została na początku 2019 roku, z uwagi na skomplikowane przepisy do Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej wpływa wciąż bardzo dużo wniosków o interpretacje, wynika to z faktu, że programiści nie mają sporo wątpliwości co do możliwości korzystania z tej preferencji.
Ulga IP Box - dla kogo?
Warunkiem skorzystania z ulgi jest prowadzenie własnej działalności gospodarczej, w tym współpraca pomiędzy co najmniej dwoma przedsiębiorcami (B2B). B2B to skrót od angielskiego pojęcia "business to business" (w dosłownym tłumaczeniu na język polski – biznes do biznesu). Oznacza więc relację występującą pomiędzy co najmniej dwoma przedsiębiorstwami.
Podatnik, który chce skorzystać z opodatkowania dochodów w ramach ulgi IP Box, musi prowadzić działalność badawczo-rozwojową. Pojęcie tego rodzaju działalności ustawodawca zawarł w art. 5a pkt 38 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2020 r. poz. 1426 ze zm.). W przepisie tym wskazano, że oznacza ona działalność twórczą, obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.
Stosowanie ulgi IP BOX polega na opodatkowaniu osiągniętego przez podatnika w ramach pozarolniczej działalności gospodarczej kwalifikowanego dochodu z tzw. kwalifikowanych praw własności intelektualnej wynosi wg 5 proc. stawki podatku dochodowego (art. 30ca ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych).

Jaką formę opodatkowania wybrać?
Własna działalność gospodarcza a podatki
Założyłeś własną firmę? Kolejnym krokiem w jest wybór sposobu rozliczania się ze skarbówką z tytułu osiąganych dochodów. Odpowiednia formy opodatkowania, dopasowana do potrzeb przedsiębiorcy, niesie ze sobą korzyści finansowe. Warto o nich wiedzieć!<BR>
Pobierz e-booka zostawiając zgody, albo zapłać 20 zł
Masz pytanie? Napisz na marketing@bankier.pl
Korzystając z tej preferencji, podatnik ma możliwość skorzystania z obniżonej stawki podatku zarówno PIT jak CIT, bo ulga dotyczy również podatników będących osobami prawnymi.
Kiedy można skorzystać z ulgi IP BOX?
Żeby skorzystać z obniżonej, 5-procentowej stawki podatku zamiast skali podatkowej bądź stawki podatku linowego, podatnik musi spełnić określone warunki, takie jak:
- uzyskiwać dochody z kwalifikowanych praw własności intelektualnej, wśród których znalazło się również autorskie prawo do programu komputerowego;
- przedmiot ochrony tych praw musi zostać wytworzony, rozwinięty lub ulepszony przez podatnika w ramach prowadzonej przez niego działalności badawczo-rozwojowej;
- prowadzenie ewidencji, która służy wyliczeniu dochodu, do którego można zastosować 5-proc. stawkę.
W ustawie wskazano, które prawa mogą zostać objęte preferencyjną stawką opodatkowania, są to między innymi patent, wzór użytkowy oraz autorskie prawo do programu komputerowego (art. 30ca ust. 2 pkt 8 ustawy o PIT).
Zgodnie z obowiązującymi przepisami, prawa te powinny zostać wytworzone, rozwinięte lub ulepszone w ramach prowadzonej przez podatnika działalności badawczo-rozwojowej.
Indywidualna interpretacja podatkowa dla programisty
Podatnicy korzystający lub chcący korzystać z ulgi IP BOX mogą swoje interesy zabezpieczyć, wnioskując o wydanie indywidualnej interpretacji podatkowej przez Krajową Informacje Skarbową. Dzięki interpretacji podatnik uzyskuje rozstrzygnięcie, które potwierdza że z ulgi korzysta zgodnie z obowiązującymi przepisami i prawidłowo stosuje przepisy podatkowe. Jednak nie zawsze łatwo takie rozstrzygnięcie otrzymać. Wniosek powinien być przygotowany w sposób prawidłowy, a fiskus nie powinien w myśl orzeczeń sądowych utrudniać wydania rozstrzygnięcia.
Problemy z uzyskaniem interpretacji przez programistów
Tuż po wejściu w życie nowej ulgi pierwsze interpretacje wydawane w sprawach programistów były pozytywne. Z czasem jednak zaczęły się trudności w uzyskaniu stanowiska. Często Dyrektor KIS wskazywał, że wnioski o interpretacje są niepełne i wzywał do ich uzupełnienia. Sprawy wielu podatników mających problemy z uzyskaniem stanowiska fiskusa znajdowały finał w Sądzie.
To nie podatnik ma rozstrzygać, czy prowadzi działalność badawczo-rozwojową
Zgodnie z nową linią orzeczniczą, fiskus nie może żądać, aby to podatnik rozstrzygał czy podejmowana przez niego działalność stanowi działalność badawczo-rozwojową w rozumieniu art. 5a pkt 38–40 ustawy o PIT.
Wyrok WSA w Gdańsku z 1 sierpnia 2023 r.
Wydane przed kilkoma dniami orzeczenie potwierdza, że to nie podatnik ma rozstrzygać, czy jego działalność jest badawczo-rozwojowa i ma prawo do ulgi IP-BOX. WSA w Gdańsku wydał orzeczenie, w którym wskazał, że działalność programisty „jest twórcza, ma charakter innowacyjny i twórczy. Jest podejmowana systematycznie. Ma cel. Jest nakierowana na zwiększenie zasobów wiedzy i jej wykorzystanie do stosowania nowych zastosowań. Spełnia warunki uznania ich za prace rozwojowe”. Rozstrzygnięcie to jest korzystne dla wielu programistów, choć na razie wyrok jest nieprawomocny (Wyrok WSA w Gdańsku z 1 sierpnia 2023 r., sygn. akt I SA/Gd 461/23).
Zmiana podejścia fiskusa - czy więcej programistów skorzysta z ulgi IP BOX?
Po wielu wyrokach, które potwierdzają charakter działalności badawczo-rozwojowej, zmienia się też podejście dyrektora KIS, który w nowych interpretacjach potwierdza prawo do korzystania z ulgi IP BOX. Warto zatem sięgnąć po zabezpieczenie w postaci interpretacji i zapytać indywidualnie o prawo do korzystania z ulgi. Jak wynika bowiem z interpretacji z 23 maja 2023 r. (nr 0115-KDST2-2.4011.124.2023.2.RS) czy z 28 lipca 2023 r. (nr 0111-KDSB2-1.4011.230. 2023.2.MSU) dyrektor KIS coraz częściej nie widzi przeszkód w stosowaniu ulgi IP BOX.