REKLAMA

Program zachęcania do powrotu z emigracji ruszy od nowego roku

2021-06-30 09:18
publikacja
2021-06-30 09:18
Program zachęcania do powrotu z emigracji ruszy od nowego roku
Program zachęcania do powrotu z emigracji ruszy od nowego roku
/ Pexels

Program repatriacji kapitału do Polski ruszy 1 stycznia przyszłego roku. Będą o nim informować polskie placówki dyplomatyczne oraz Polska Agencja Inwestycji i Handlu - powiedział w środę wiceminister finansów Jan Sarnowski.

Sarnowski, goszcząc w Telewizji Republika, powiedział, że repatriacja kapitału ma dwa aspekty: finansowy i ludzki.

Program repatriacji kapitału ma być według wiceministra częścią programu Zjednoczonej Prawicy Polski Ład.

Jak przypomniał Sarnowski, działania na rzecz repatriacji kapitału to m.in. ulga na powrót, która jest rozwiązaniem przeznaczonym dla pracowników pracujących za granicą dłużej niż trzy lata. W ramach ulgi na powrót po powrocie do Polski będą oni mogli korzystać z mniejszego opodatkowania w kilkuletnim okresie.

"Mamy również oddzielne propozycje dla kolejnych dwóch kategorii osób" - powiedział Sarnowski, wymieniając przedsiębiorców, którzy rozwinęli swój biznes za granicą i tam go prowadzą, a także celebrytów - piłkarzy, aktorów, śpiewaków operowych i artystów, "których obecność w Polsce również byłaby wartościowa dla naszego kraju".

Według Sarnowskiego dla firm planowane jest wprowadzenie rozwiązania, z którego - jak stwierdził wiceminister - z sukcesem korzystano we Włoszech - podatku maksymalnego. Opodatkowanie zysków, które firmy założone przez Polaków osiągają za granicą, byłoby konkurencyjne, a podatek od takiego dochodu nie przekraczałby 200 tys. rocznie, o ile co roku płatnik będzie inwestował w Polsce 100 tys. zł - tłumaczył Sarnowski. "Z roku na rok taka firma coraz bardziej będzie angażować się w polską gospodarkę" - mówił.

"Z kolei dla osób które są gwiazdami, celebrytami, bardzo ważne jest to, aby angażować się również w aktywność społecznie pożyteczną - stąd nasza oferta sponsoringu" - mówił polityk. Według niego każdy milion złotych zainwestowany przez celebrytów w Polsce mógłby być wliczony w koszty podatkowe w wysokości 150 proc.

"Trzeba pokazać ludziom szanse, jakie niesie zmieniająca się sytuacja gospodarcza w Polsce" - ocenił wiceszef MF. "Polska jest świetnym miejscem, żeby lokować tutaj biznes, mniejszy, ale i większe jednostki jak centra produkcyjne czy usługowe" - dodał.

Sarnowski powiedział, że na przełomie czerwca i lipca cały projekt zostanie udostępniony do konsultacji publicznych i rozpocznie się rządowa ścieżka legislacyjna. "Zależy nam, aby jesienią pojawił się w parlamencie i żeby 1 stycznia zaczął obowiązywać" - stwierdził.

Za promocję programu repatriacji kapitału mają odpowiadać jego zdaniem polskie placówki dyplomatyczne za granicą, ale i Polska Agencja Inwestycji i Handlu.

mfr/ je/

Źródło:PAP
Tematy
Otwórz Konto Firmowe Godne Polecenia i zyskaj nawet 1300 zł premii!

Otwórz Konto Firmowe Godne Polecenia i zyskaj nawet 1300 zł premii!

Advertisement

Powiązane: Polacy podbijają zagraniczne rynki pracy

Komentarze (4)

dodaj komentarz
antek10
kogo by tu jeszcze orżnąć z kasy? :-)
300_pala
Trzeba zalegalizować majątki pisiewiczów?.
scuti1986
WRACAJCIE OBYWATELE Z EMIGRACJI !!! Stworzyliśmy wam tu warunki takie jak na zachodzie, a w szczególności ceny mamy takie same, a nawet wyższe!!!
andregru
"Z kolei dla osób które są gwiazdami, celebrytami, bardzo ważne jest to, aby angażować się również w aktywność społecznie pożyteczną - stąd nasza oferta sponsoringu" - a co będziecie robić dla ludzi którzy całe życie płacą podatki , ZUS w Polsce i nie są " celebrytami" , będziecie ich "Z kolei dla osób które są gwiazdami, celebrytami, bardzo ważne jest to, aby angażować się również w aktywność społecznie pożyteczną - stąd nasza oferta sponsoringu" - a co będziecie robić dla ludzi którzy całe życie płacą podatki , ZUS w Polsce i nie są " celebrytami" , będziecie ich okradać jeszcze bardziej ?

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki