REKLAMA

Prof. Zaleska: Darmowe usługi bankowe przechodzą do historii

2021-04-08 06:21
publikacja
2021-04-08 06:21
Prof. Zaleska: Darmowe usługi bankowe przechodzą do historii
Prof. Zaleska: Darmowe usługi bankowe przechodzą do historii
fot. Krystian Maj / / FORUM

Darmowe usługi bankowe przechodzą do historii - mówi PAP prof. Małgorzata Zaleska z SGH. Zwraca uwagę, że bankowcy są zgodni co do zasadności nałożenia opłat za trzymanie środków na rachunkach, jednocześnie od lat uważają, że za korzystanie z kapitału należy się zapłata.

Zgodnie z ostatnimi danymi Komisji Nadzoru Finansowego, zysk banków w okresie styczeń-luty br. wyniósł 1,36 mld zł po spadku rdr o 24 proc. Wynik banków z tytułu odsetek w pierwszych dwóch miesiącach tego roku to 7,25 mld zł, czyli spadek o 15 proc., a wynik z tytułu prowizji wyniósł 2,6 mld zł, co oznacza wzrost o 13 proc.

Rok podwyżek w cennikach banków. Zmiany wprowadziło aż 11 instytucji

Klienci banków zapamiętają miniony rok jako festiwal podwyżek. Ze względu na niskie stopy procentowe większość instytucji zdecydowała się zmienić cenniki, by poprawić wynik prowizyjny. Na ten krok w ciągu minionych 12 miesięcy zdecydowało się 11 banków – wynika z analizy Bankier.pl.

PAP: Jaki jest powód spadającej rentowności banków? Czy dane te są powodem do niepokoju, świadczą o zagrożeniach stojących przed polskimi bankami?

Prof. Małgorzata Zaleska, dyrektor Instytutu Bankowości Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie: Do spadku rentowności banków przyczynia się od dłuższego czasu konieczność dokonywania odpisów na kredyty, w tym tzw. frankowe w związku z towarzyszącym im ryzykiem prawnym. Od sposobu rozwiązania sporów frankowych zależy m.in. przyszła rentowność banków tym bardziej, że banki nie wykluczają zawiązywania kolejnych rezerw na kredyty frankowe.

Środowisko niskich stóp procentowych także nie ułatwia bankom generowania zysków. Panująca niepewność nie sprzyja zaś udzielaniu kredytów, których oprocentowanie stanowi jedną z głównych składowych przychodów banków.

Podkreślić należy jednocześnie, że obecnie sytuacja całego polskiego sektora bankowego jest stabilna, ale w odniesieniu do pojedynczych banków, zwłaszcza średnich i małych, nie można wykluczyć działań restrukturyzacyjnych czy nawet wdrożenia resolution lub procesu upadłości.

PAP: Czy w związku ze spadającymi zyskami banki będą próbować obarczyć klientów dodatkowymi opłatami, prowizjami itp.?

M.Z.: Od lat na spadek wyniku odsetkowego banki reagują podnoszeniem opłat i prowizji i tak dzieje się również obecnie. Świadczy o tym chociażby wzrost wyniku prowizyjnego banków. Darmowe usługi bankowe przechodzą do historii.

PAP: Czy Pani zdaniem możemy się spodziewać wprowadzenia ujemnego oprocentowania lokat, opłat za złożenie depozytu w banku? Kiedy może to nastąpić?

M.Z. Wśród przedstawicieli banków komercyjnych panuje w zasadzie przekonanie co do zasadności nałożenia opłat za trzymanie środków na rachunkach bankowych. Przedstawiciele innych środowisk niekoniecznie podzielają ten pogląd. Niemniej jednak wprowadzenie ujemnego oprocentowania depozytów gospodarstw domowych, przy wciąż dodatniej stopie referencyjnej NBP, jest raczej mało prawdopodobne.

Zwrócić należy przy tym uwagę na to, czy mówimy o ujemnym oprocentowaniu czy o opłatach. Dyskutuje się jednocześnie, czy takie obciążenie należy nałożyć od razu czy stopniowo, oraz czy ma ono dotyczyć wszystkich depozytów czy na początek tylko wysokokwotowych.

PAP: Jakie mogłyby być tego skutki?

M.Z.: Konsekwencje tego mogą być wielowątkowe, m.in. przekierowanie oszczędności bankowych w kierunku instrumentów rynku kapitałowego oraz wzrost obrotu gotówkowego, jeśli niektórzy deponenci zdecydują się trzymać pieniądze w tzw. skarpecie. Ponadto spowoduje to odpływ depozytów z banków, a zatem uszczuplenie ich źródeł finansowania. Wydaje się, że jest niedocenione, a z pewnością nieuregulowane wystarczająco w przepisach prawnych, ryzyko związane z koncentracją, pochodzeniem oraz walutą źródeł finansowania.

Same banki zaś decydując się na nałożenie „kar” na depozyty będą musiały zmierzyć się z właściwym przekazem informacyjnym w zakresie obowiązku prowadzenia darmowych, podstawowych rachunków bankowych oraz postawy w ramach tzw. sporów frankowych. W odniesieniu do drugiej kwestii banki stoją bowiem - od lat niezmiennie - na stanowisku, że za korzystanie z kapitału należy się zapłata. (PAP)

autor: Marcin Musiał

mmu/ amac/

Źródło:PAP
Tematy
0zł za prowadzenie i najważniejsze usługi w koncie firmowym.  Zyskaj konto firmowe z gwarancją braku opłat przez 2 lata.

0zł za prowadzenie i najważniejsze usługi w koncie firmowym. Zyskaj konto firmowe z gwarancją braku opłat przez 2 lata.

Komentarze (5)

dodaj komentarz
wnr
Teraz rozumiecie dlaczego zależy im tak na likwidacji fizycznego pieniądza. Pieniądza wirtualnego nie można wypłacić i tym samym jesteśmy skazani na dyktat banków
innowierca
Racja. Pelen dyktat. Wydaje sie tez ze wiekszosc ludzi nie rozumie jakie likwidacja gotowki niesie to za soba "mozliwosci" poniewaz brak im wyobrazni, co czyni czlowieka poniekad ulomnym. Ale wrocmy do tematu. Po likwidacji fizycznej gotowki
banki I rzady moga wprowadzic regulamin dotyczacy autoryzacji tranzakcji. Moze
Racja. Pelen dyktat. Wydaje sie tez ze wiekszosc ludzi nie rozumie jakie likwidacja gotowki niesie to za soba "mozliwosci" poniewaz brak im wyobrazni, co czyni czlowieka poniekad ulomnym. Ale wrocmy do tematu. Po likwidacji fizycznej gotowki
banki I rzady moga wprowadzic regulamin dotyczacy autoryzacji tranzakcji. Moze zostac odrzucona proba zaplaty za gre hazardowa lub kupienia fizycznego zlota.
To proste bo po likwidacji gotowki o warunkach przechowywania pieniadza I autoryzacji tranzakcji decyduje tylko jedna strona. Dalej mozna wprowadzic oplaty,
a raczej narastajace oplaty za coraz dluzszy czasc przechowywania pieniedzy jezeli nie chcemy ich wydac na konsumpcja, bo ze trzeba bedzie placic to oczywiste, ale moga byc oplaty (kary) czyli pieniadz z terminem waznosci. Po likwidacji gotowki nie bedziesz mogl posiadac pieniadza, tylko korzystac z niego okresowo i placic abonament cos na zasadzie wypozyczenia samochodu gdzie warunki i czas uzytkowania sa okreslone.... mozna by tak jeszcze dlugo.
zzibi2
"banki: za korzystanie z kapitału należy się zapłata"
jak ostatnio sprawdzałem to oprocentowanie ROR (i od niedawna innych produktów "depozytowych") wynosi 0% - to gdzie ta zapłata za korzystanie z kapitału klienta?
niedorzeczny
Nie rozumiesz? Bankowi należy się zapłata od klienta za to, że bank korzysta z kapitału klienta. Skoro wymyślono już bezobjawowe choroby, to takie coś też nie powinno dziwić, chociaż w dawnym świecie wszystko było na odwrót.
syn_kornela
Nałóżcie opłaty za trzymanie kasy w banku, a tego samego dnia wypłacam wszystko skur......

Powiązane: Podwyżki opłat bankowych

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki