REKLAMA

Prof. Horban: Być może trzeba będzie wprowadzić obowiązek szczepień

2021-04-30 08:38
publikacja
2021-04-30 08:38
Prof. Horban: Być może trzeba będzie wprowadzić obowiązek szczepień
Prof. Horban: Być może trzeba będzie wprowadzić obowiązek szczepień
fot. Andrzej Hulimka / / FORUM

Być może trzeba będzie wprowadzić obowiązek szczepienia przeciw COVID-19, jeżeli inne metody zawiodą. Ten temat jednak nie pojawił się jeszcze na posiedzeniu Rady Medycznej przy premierze - przyznał w TVN24 w piątek główny doradca premiera ds. COVID-19 prof. Andrzej Horban.

Na pytanie, czy trzeba będzie wprowadzić obowiązek szczepień przeciw COVID-19, prof. Horban stwierdził, że "być może trzeba będzie coś takiego wprowadzić".

"Jeżeli inne metody zawiodą, to oczywiście tak. To w zasadzie nie jest takie proste przełożenie obowiązkowe-nieobowiązkowe. Obowiązkowo oznacza to, że koszty szczepień pokrywa państwo i uruchamia takie, czy nie inne środki nacisku, jeśli obywatel się nie zaszczepi. Pierwszą część tego warunku mamy już spełnioną, ponieważ koszty szczepienia są pokryte przez państwo, przez nas, podatników" - wyjaśnił.

Dodał, że temat obowiązkowych szczepień przeciw COVID-19 jeszcze nie pojawił się na posiedzeniach Rady Medycznej. "Ten temat na razie się rozwija" - powiedział. Zauważył też, że "trudno zmuszać ludzi do szczepień, jeżeli są kłopoty z dostawami szczepionek".

Natomiast odnosząc się do podziału, na który zwrócił uwagę wcześniej, że epidemie dzielą się na duże, nadzwyczajne i katastrofalne przyznał, że trzecia fala może być zaliczona do tej nadzwyczajnej.

"Na szczęście uniknęliśmy czwartej fazy tego podziału, czyli katastrofalnego, ale sytuacja rzeczywiście była nadzwyczajna i wymagała nadzwyczajnej mobilizacji wszystkich" - przypomniał.

Prof. Horban zaznaczył, że za nami szczyt trzeciej fali. Podkreślił jednak, że to, czy następna fala wystąpi, zależy głównie od nas. "Kwestią, żeby uniknąć czwartej fali, która pewnie pokaże się lub przynajmniej będzie usiłowała się pokazać na jesieni, jest kwestia szczepień. Jeśli będziemy mieli zaszczepione społeczeństwo, to ta czwarta fala będzie miało zauważalna, jeżeli w ogóle" - stwierdził.

Równocześnie zwrócił uwagę, że trzeba przede wszystkim zaszczepić osoby powyżej 60. roku życia, bo one najczęściej na COVID-19 umierają. Równocześnie przypomniał, że epidemia zmusiła do tego, by oddać pacjentom z COVID-19 40 proc. łóżek szpitalnych. "To naprawdę olbrzymia liczba" - powiedział. Zaznaczył też w rozmowie, że z taką epidemią "nie mieliśmy jeszcze do czynienia za naszego życia". Jego zdaniem za miesiąc ta liczba łóżek przeznaczona dla pacjentów zakażonych SARS-CoV-2 będzie dużo mniejsza.

Prof. Horban pytany był również, czy obawia się powrotu dzieci do szkół. Przyznał, że był "silny nacisk rodziców i dzieci". Zwrócił uwagę na to, że duża część krajów utrzymywała działanie szkół albo stacjonarnie albo hybrydowe, podczas gdy w Polsce dzieci uczyły się zdalnie.

"Teraz należy postępować zgodnie z przyjętym planem, który zakłada bardzo ostrożnie zapraszanie dzieci z powrotem do szkół" - powiedział.

Zapytany o to, czy w wakacje jest możliwość uruchomienia szczepień dla dzieci powyżej 12. roku życia, powiedział: "Tak, jak najbardziej", ale podkreślił, że muszą być wyniki badań klinicznych dotyczące tej grupy, które będą wskazywać, że jest to bezpieczne. (PAP)

Autorka: Klaudia Torchała

tor/ robs/

Źródło:PAP
Tematy
Szukasz kierowcy? Opublikuj ogłoszenie za 89,28 zł

Szukasz kierowcy? Opublikuj ogłoszenie za 89,28 zł

Advertisement

Komentarze (65)

dodaj komentarz
uczen_manueli_g
https://www.vesti.ru/article/2557523

Do Moskwy trafił młody niedźwiedź polarny wychowany przez ludzi. Horbana i jego zwolenników z tego forum zamknąłbym razem z miszką. Mogliby przekonywać misia do swoich pomysłów.
kruger73
Ludzie niezależnie od tego czy ktoś chce się szczepić czy nie jeśli pozwolimy Im na wprowadzenie obowiązku szczepień to otworzy się droga do wprowadzania innych obowiązków i obudzimy się jako całkowicie ubezwłasnowolnione bydło zdane na kaprysy sprzedajnych polityków i realizację interesów wielkich korporacji nie Ludzie niezależnie od tego czy ktoś chce się szczepić czy nie jeśli pozwolimy Im na wprowadzenie obowiązku szczepień to otworzy się droga do wprowadzania innych obowiązków i obudzimy się jako całkowicie ubezwłasnowolnione bydło zdane na kaprysy sprzedajnych polityków i realizację interesów wielkich korporacji nie tylko farmaceutycznych. To dopiero początek. Albo przerwiemy to szaleństwo albo filmy SF, które ukazywały przerażające wizje przyszłego społeczeństwa staną się faktem (polecam np equilibrium)
mark234
Czy moderator Bankiera jest foliarzem dlaczego są usuwane wpisy potępiające antyszczepionkowcom a oni mogą bezkarnie mieszać z błotem Horbana???
ketoza
Mieszanie go z błotem jest najłagodniejszą formą odpowiedzi na którą ten twór zasługuje. Wytęż umysł i rozłóż na czynniki pierwsze co ten "nikt" powiedział. Do czego może posunąć sie taka kreatura gdy ma choćby odrobinę władzy.
United Nations (1976)
International Covenant on Civil and Political
Mieszanie go z błotem jest najłagodniejszą formą odpowiedzi na którą ten twór zasługuje. Wytęż umysł i rozłóż na czynniki pierwsze co ten "nikt" powiedział. Do czego może posunąć sie taka kreatura gdy ma choćby odrobinę władzy.
United Nations (1976)
International Covenant on Civil and Political Rights
"no one shall be subjected without his free consent to medical or scientific experimentation"
uczen_manueli_g
sp.. do gw bo tam w komentarzach dominuje swołocz ,która zna tylko obowiązkowe działanie i propagandę michnikowską
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
ehalley
Ta wiadomość to prywatna opinia. Jest ryzyko, musi być wybór. Dziadzia wciska preparaty medyczne z następnym uszatym (Niedzielem) bez zbadanego skutku długofalowego. W pracy zawodowego planisty takie zachowanie jest skrajnie nieodpowiedzialne. No tak - ale oni ze specjalistami mają tyle wspólnego co z sianiem pokoju.
marszalek2020
To idź może pod jakąś restaurację, której właściciel nie może prowadzić biznesu i opowiadaj swoje teorie na temat szczepień. Tam cię na pewno życzliwie wysłuchają.
ehalley odpowiada marszalek2020
O czym ty piszesz? Chodzę do restauracji, gdzie właściciel może prowadzić swój biznes. Dlaczego miałabym chodzić do restauracji, której właściciel nie może prowadzić biznesu? To co jest opowiadane, to nie teorie tylko czysta praktyka. Wskaż zdanie, w którym widzisz nieprawdę. Porozmawiajcie wreszcie merytorycznie O czym ty piszesz? Chodzę do restauracji, gdzie właściciel może prowadzić swój biznes. Dlaczego miałabym chodzić do restauracji, której właściciel nie może prowadzić biznesu? To co jest opowiadane, to nie teorie tylko czysta praktyka. Wskaż zdanie, w którym widzisz nieprawdę. Porozmawiajcie wreszcie merytorycznie a nie sloganami. Jesteś zapewne zwolennikiem obostrzeń i zamykania gospodarek, podawaniem preparatów X, maseczkowcem a litujesz się tu nad biednymi restauratorami, którym zamknięto biznes... Gwałcenie logiki.
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)

Powiązane: Koronawirus w Polsce

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki