REKLAMA

Produkcja przemysłowa rozczarowała ekonomistów

2020-01-22 10:00, akt.2020-01-22 10:35
publikacja
2020-01-22 10:00
aktualizacja
2020-01-22 10:35
fot. Maciej Jarzębinski / FORUM

Grudniowy odczyt produkcji przemysłowej okazał się wyraźnie niższy od oczekiwań większości ekonomistów. Na plus można jednak zaliczyć fakt, że produkcja w ogóle wzrosła.

Wartość produkcji sprzedanej przemysłu w grudniu była o 3,8% wyższa niż w grudniu 2018 roku – poinformował Główny Urząd Statystyczny. W porównaniu z listopadem wartość produkcji spadła o 9,4%. W całym 2019 roku GUS odnotował wzrost produkcji sprzedanej przemysłu o 4% rdr.

/ Bankier.pl

rDane z przemysłu wyraźnie rozczarowały. Mediana prognoz ekonomistów zakładała roczną dynamikę produkcji przemysłowej na poziomie 6,1% po wzroście o zaledwie 1,4% odnotowanym w listopadzie.

Także po uwzględnieniu różnicy w liczbie dni roboczych statystyki z polskiego przemysłu nie prezentują się najlepiej. Po wyeliminowaniu wpływu czynników sezonowych dynamika produkcji sprzedanej przemysłu wyniosła -2,9% mdm i 2,1% rdr. W listopadzie roczna „odsezonowana” dynamika produkcji wyniosła 5,4%, w październiku 3,7%, a we wrześniu 3,5%.

/ Bankier.pl na podstawie danych GUS.

W grudniu wyniki sektora przemysłowego obciążyło górnictwo i wydobywanie, gdzie zanotowano spadek produkcji o 1,7% rdr. Silny wzrost – o 9,3% rdr – zaobserwowano w dziale obejmującym wodociągi, odbiór ścieków oraz śmieci. W energetyce i ciepłownictwie odnotowano wzrost o 4,6% rdr, a w przetwórstwie przemysłowym o 3,8% rdr.

Wzrost produkcji sprzedanej GUS odnotował w 24 spośród 34 działów przemysłu. Najmocniej wzrosła produkcja „pozostałego sprzętu transportowego” (o 41,5% rdr), maszyn i urządzeń (o 10%) oraz urządzeń elektrycznych (o 9,9%), a także komputerów, wyrobów elektronicznych i optycznych (o 8,8%). Najsilniejszy spadek produkcji w porównaniu z grudniem 2018 roku wystąpił w koksowniach i rafineriach (o 15%), w branży tekstylnej (o 5,6%) oraz w kopalniach węgla kamiennego i brunatnego (o 5%).

KK

Źródło:
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (24)

dodaj komentarz
jacyna2017
Odczyty, będą 'rozczarowujące' z definicji dla 'zaangażowanych ekonomistów' aż nie zmieni się władza na POzwalającą znów doić kraj, a kasa nie popłynie za granicę! Kondycja gospodarki jest fatalna o czym świadczy choćby historycznie niskie bezrobocie! Ha, ha, ha! Myślcie trochę!
maryjanek
"historycznie niskie bezrobocie" i co z tego? wszystko zależy od sposobu jego "pomiaru"....a 45% ludzi w wieku produkcyjnym nie pracuje, jak i nie pracowało
krokus12
może z myśleniem powinna pani zacząć od siebie ?
2kbb
Biorąc pod uwagę recesję w Niemczech i udział Niemiec w polskim handlu zagranicznym który sięga prawie 30% jest to jeden z najlepszych wyników jakie mogliśmy osiągnąć. Wypie /// rdy postsowiecki i SB-ecja której odebrano emerytury oczywiście zaczną się teraz rozpisywać jaki to wielki spadek i kryzys w Polsce...Biorąc pod uwagę recesję w Niemczech i udział Niemiec w polskim handlu zagranicznym który sięga prawie 30% jest to jeden z najlepszych wyników jakie mogliśmy osiągnąć. Wypie /// rdy postsowiecki i SB-ecja której odebrano emerytury oczywiście zaczną się teraz rozpisywać jaki to wielki spadek i kryzys w Polsce.... Precz z postkomunistycznymi mętami ... Precz ze sługusami sowieckimi w zagranicznych mediach na terenie Polski... Won !!!
krokus12
a co z komunistami w PIS ? przecież niektórzy z nich to przyjaciele Prezesa
marxs
" Silny wzrost – o 9,3% rdr – zaobserwowano w dziale obejmującym wodociągi, odbiór ścieków oraz śmieci"-czyli tam gdzie ceny wzrosły kilkaset procent niekiedy,cały czas PISzę tu na forum że tzw."wzrost produkcji " czy "wzrost" sprzedaży detalicznej to tak naprawdę tylko realny wzrost " Silny wzrost – o 9,3% rdr – zaobserwowano w dziale obejmującym wodociągi, odbiór ścieków oraz śmieci"-czyli tam gdzie ceny wzrosły kilkaset procent niekiedy,cały czas PISzę tu na forum że tzw."wzrost produkcji " czy "wzrost" sprzedaży detalicznej to tak naprawdę tylko realny wzrost prawdziwej inflacji w PISiej Republice Rad pogrążonej tak naprawdę nie w spowolnieniu jak PISy twierdzą tylko w ostrej recesji
ps.z czego wy mieszkańcy i mieszkanki PISiego (K)Raju pospłacacie te wasze hipoteczne kredyciki z Mieszkaniowej Bani imienia Moravitza
marxs
z dużej inflacji wynika też duży wzrost wirtualnego PISiego PKB którego realnie w ogóle nie ma a nawet jest realny spadek cieszenie się z tzw."wzrostu" PKB to zadowolenie z rosnących błyskawicznie cen
grzegorzkubik
PO byt poprawić sytuację w przemyśle zlikwidowała dwie polskie stocznie o zakupiła włoskie Pendolino. Tak by broń Boże polski przemysł się nie rozwijał. Po co nam stocznie po co nam kupować bydgoską PESĘ. Za PO zatrudniono 100 tys urzędników i oni pracowali na rozwój Polski. Kiedyś ktoś napisał mi, że jestem PO byt poprawić sytuację w przemyśle zlikwidowała dwie polskie stocznie o zakupiła włoskie Pendolino. Tak by broń Boże polski przemysł się nie rozwijał. Po co nam stocznie po co nam kupować bydgoską PESĘ. Za PO zatrudniono 100 tys urzędników i oni pracowali na rozwój Polski. Kiedyś ktoś napisał mi, że jestem niedojrzały. Tak dojrzali dążą do likwidacji polskiego przemysłu, chcą utrzymania sprzedajnych sędziów i biedy w Polsce tak jak to było za czasów PO. Jak dorosną będę wspierał tych dla których nie liczy się Polska tylko UE i zgodnie z prikazem UE trzeba zlikwidować zakład w Bełchatowie, kopalnie. Wtedy będziemy mieli więcej ofert pracy na stanowisku telemarketer i będzie ekologicznie. Szczególnie dojrzale by się zachowali pracownicy tych zakładów przemysłowych glosując na PO by im te zagłady zlikwidowała i wysłała na bezrobocie. A nie nie skąd. Przecież PO chciała szkolić stoczniowców na psich fryzjerów. TO JEST WŁASNIE TA DOJRZAŁOŚĆ FANÓW PO I DZIAŁACZY PO. NISZCZENIE POLSKI Z PRZERWAMI PO 1989 ROKU. JAKO KLD JAKO UW I JAKO PO.
marxs
"zgodnie z prikazem UE trzeba zlikwidować zakład w Bełchatowie" poczytaj gościu co Bełchatów "robi" swoją działalnością w promieniu kilkudziesięciu kilometrów to m.in. przez Bełchatów woj.łódzkie wysycha i w ciągu kilku lat wyschnie zupełnie

Powiązane: Gospodarka i dane makroekonomiczne

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki