REKLAMA

Polski przemysł błysnął na tle Europy

Michał Żuławiński2021-03-12 11:58analityk Bankier.pl
publikacja
2021-03-12 11:58
Polski przemysł błysnął na tle Europy
Polski przemysł błysnął na tle Europy
fot. Robert Wozniak / / FORUM

Polska znalazła się w czołówce państw uszeregowanych pod względem dynamiki produkcji przemysłowej w styczniu. To kolejny mocny sygnał z tego sektora naszej gospodarki.

W styczniu 2021 r. wyrównana sezonowo dynamika produkcji przemysłowej w całej UE wyniosła 0,7 proc. w ujęciu miesięcznym oraz 0,3 proc. w ujęciu rocznym. Dla strefy euro było to odpowiednio 0,8 proc. m/m oraz  0,1 proc. r/r wobec oczekiwanych 0,3 proc. m/m oraz -2,7 proc. r/r.

Wzrosty nie rozkładały się równomiernie po wszystkich krajach członkowskich. Przeciwnie, dysproporcje są dosyć duże – ujemne wyniki odnotowano w aż 11 państwach. Najgorzej sytuacja wyglądała w Portugalii (-6,5 proc.), na Malcie (-6,2 proc.) oraz na Słowacji (-4 proc.). Pod kreską znalazł się także największy przemysłowy potentat Europy czyli Niemcy (-3,1 proc.).

Czołówkę styczniowego zestawienia tworzą Irlandia (27,5 proc., aczkolwiek dane z tego kraju zawyżane są często przez obecność tam globalnych korporacji), Litwa (11,8 proc.) i Polska (5,6 proc.). Więcej o kondycji polskiego przemysłu pisaliśmy w artykułach „Produkcja przemysłowa nieco wyhamowała”, „Zaległości produkcyjne w przemyśle najwyższe od 14 lat” oraz „Polski przemysł nabiera rozpędu. PMI najwyżej od 2,5 roku”.

Warto przypomnieć, że w tym tygodniu Eurostat przedstawił też dane o PKB w IV kwartale.

Źródło:
Michał Żuławiński
Michał Żuławiński
analityk Bankier.pl

Redaktor prowadzący działu Rynki Bankier.pl. Wraz z zespołem śledzi bieżące wydarzenia na polskiej giełdzie i globalnych rynkach finansowych, analizuje dane gospodarcze z kraju i ze świata, monitoruje politykę banków centralnych itp. Miłośnik nowych technologii, zarówno w obszarze mediów, jak i szeroko pojętego inwestowania. Laureat nagrody specjalnej w konkursie dla dziennikarzy ekonomicznych Narodowego Banku Polskiego im. Władysława Grabskiego. Tel: 604 678 518

Tematy
Sprawdź jak zyskać z Kontem Jakie Chcę

Sprawdź jak zyskać z Kontem Jakie Chcę

Advertisement

Komentarze (14)

dodaj komentarz
jas2
Polski przemysł błysnął na tle Europy

I tak trzymać!
bha
Żeby tak błyszczał godnym pensjami.
bha
PS. Błyszczy dzięki pracującym w nim ludziom w większości % niedocenianym i niestety coraz bardziej wzyskiwanym najtaniej jak się tylko da i uda.
jas2 odpowiada bha
Jasne. Najtaniej.
Za poprzedniej władzy płace były wyższe?
bha odpowiada jas2
Dziwne by było, chore i nie normalne jakby pensja minimalna stała dekada i tym samym w miejscu to raczej jest żaden sukces tylko zdrowa, zwykła normalność rynkowa w danym kraju.
mknowak odpowiada jas2
W mojej firmie były wyższe bo miałem dwóch pracowników a teraz ci pracownicy są na bezrobociu wreszcie szczęśliwi... a żeby nie było ja jestem jeszcze bardziej szczęśliwy biorę tylko te dobrze płatne zlecenia i zarabiam tyle samo a stresu ile mam mniej.
qart
Brawo polscy przedsiębiorcy! Udział polityków w tym wyniku to pewno ok. 1%.
itso_nie_oddawaj_figur
+1% - podatki i utrzymanie wychodzie ze 100%

na minusie

Powiązane: Gospodarka i dane makroekonomiczne

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki