REKLAMA
PIT 2023

Proces o zniesławienie. Książę Harry ma zapłacić tabloidowi ponad 48 tys. funtów kosztów sądowych

2023-12-11 22:00
publikacja
2023-12-11 22:00

Brytyjski książę Harry ma zapłacić wydawcy gazety "Mail on Sunday" 48 447 funtów z tytułu kosztów sądowych w związku z odrzuceniem przez sąd jego próby obalenia części linii obrony w trwającym procesie o zniesławienie - poinformował w poniedziałek sąd.

Proces o zniesławienie. Książę Harry ma zapłacić tabloidowi ponad 48 tys. funtów kosztów sądowych
Proces o zniesławienie. Książę Harry ma zapłacić tabloidowi ponad 48 tys. funtów kosztów sądowych
fot. Shaun Jeffers / / Shutterstock

Młodszy syn króla Karola III pozwał w zeszłym roku do sądu Associated Newspapers Limited, zarzucając zniesławienie w związku z artykułem, który ukazał się na łamach "Mail on Sunday". Dotyczył on jego sporów z ministerstwem spraw wewnętrznych w kwestii prawa do ochrony osobistej po tym, jak zrezygnował on z wykonywania obowiązków członka rodziny królewskiej.

W artykule napisano, że Harry próbował utrzymać spór w tajemnicy, a zapłacenie z własnej kieszeni zaoferował dopiero, gdy sprawa wyszła na jaw. "Jak książę Harry próbował utrzymać w tajemnicy swoją prawną walkę z rządem o ochroniarzy... a następnie - zaledwie kilka minut po tym, jak historia się rozeszła - jego machina PR-owa próbowała przedstawić pozytywny wydźwięk w sporze" - napisano w nagłówku.

Książę Harry i inni celebryci pozwą "Daily Mail". Chce dostać tyle odszkodowania, ile brat?

Wydawcy "Daily Mail" i "Mail on Sunday" będą musieli się stawić czoło pozwowi złożonemu przez księcia Harry'ego, piosenkarza Eltona Johna, aktorki Liz Hurley i czworo innych celebrytów. Oskarżają oni gazetę o korzystanie z podsłuchów i innych nielegalnych sposobów pozyskiwania informacji.

Harry uważa, że było to zniesławiające, ponieważ zaatakowano "jego uczciwość i prawość", jego prawnicy przekonywali, że materiał był niedokładny i sugerował, że "kłamał" i "cynicznie" próbował wprowadzić w błąd opinię publiczną. Associated Newspapers Limited przekonywało, że artykuł wyrażał "uczciwą opinię" i nie spowodował "poważnej szkody" dla reputacji Harry'ego.

Prawnicy księcia Harry'ego chcieli, by sąd odrzucił tę linię obrony, sędzia jednak uznał, że Associated Newspapers Limited ma "realną perspektywę" na uargumentowanie swojego stanowiska w zasadniczym procesie i w związku z tym Harry został zobowiązany do pokrycia do 29 grudnia kosztów sądowych gazety w wysokości 48 447 funtów.

Jeśli obie strony nie dojdą do ugody, właściwy proces o zniesławienie odbędzie się między majem a lipcem przyszłego roku i, jak się oczekuje, potrwa trzy-cztery dni. Zasądzone teraz koszty sądowe będą zapewne niewielką częścią ogólnych kosztów prawnych.

Z Londynu Bartłomiej Niedziński 

Źródło:PAP
Tematy
Najtańsze konta firmowe dla oszczędzających z premią

Najtańsze konta firmowe dla oszczędzających z premią

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Królowa Elżbieta II i brytyjska rodzina królewska

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki