Próbowali wyłudzić 370 mln zł podatku VAT na fikcyjnym obrocie platyną

Zatrzymano dwóch mężczyzn, którzy prowadzili fikcyjny obrót platyną i udaremniono w związku z tym wyłudzenie 370 mln podatku VAT - poinformowały w czwartek PAP policja i prokuratura. Śledztwo w sprawie prowadzi Prokuratura Regionalna w Warszawie.

Próbowali wyłudzić 370 mln zł podatku VAT na fikcyjnym obrocie platyną
Próbowali wyłudzić 370 mln zł podatku VAT na fikcyjnym obrocie platyną (YAY Foto)

"Policjanci CBŚP wraz z urzędnikami Urzędu Kontroli Skarbowej z Warszawy ujawnili nielegalny proceder polegający na fikcyjnym obrocie platyną i akcesoriami komputerowymi. Jak ustalili śledczy osoby trudniące się tym procederem próbowały wyłudzić 370 mln zł podatku VAT +sprzedając+ towar poza granice Unii Europejskiej. Wcześniej +towar+ przechodził przez kilka firm" - poinformowała PAP kom. Agnieszka Hamelusz z KGP.

Jak dodała, funkcjonariusze zatrzymali dwóch mężczyzn w wieku 37 i 22 lat i udaremnili zwrot nienależnego podatku VAT. Obaj zatrzymani usłyszeli w Prokuraturze Regionalnej w Warszawie zarzuty oszustwa dotyczącego mienia na wielką skalę, jak również naruszeń przepisów kodeksu karno-skarbowego.

Rzeczniczka prasowa Prokuratury Regionalnej w Warszawie prok. Agnieszka Zabłocka-Konopka powiedziała zaś, że śledztwo dotyczy czynów popełnionych od września 2015 r. do końca grudnia 2015 r. w Warszawie oraz innych miejscach w Polsce, które polegały "na narażeniu Skarbu Państwa na nienależny zwrot podatkowej należności publicznoprawnej, to jest podatku naliczonego w rozumieniu przepisów o podatku od towarów i usług (VAT), przy wykorzystaniu utworzonego w tym celu łańcucha podmiotów gospodarczych".

"W ramach zakwestionowanych deklaracji VAT-7, jedna z badanych spółek deklarowała między innymi transakcje sprzedaży sprzętu komputerowego, wyrobów z platyny oraz prowadzenie działalności kantorowej. Zgromadzony obecnie materiał dowodowy pozwala na uznanie, że towar podawany do rozliczenia w złożonych deklaracjach oraz korektach deklaracji dla podatku od towarów i usług VAT7 w rzeczywistości nie istniał" - dodała prokurator.

Policja informuje zaś, że przy zatrzymanych zabezpieczono w sumie ponad 330 tys. zł w różnej walucie i sztabkę złota.

"Wraz z zatrzymaniem podejrzanych dokonano także przeszukania ponad trzydziestu miejsc na terenie kraju, w których miała być prowadzona działalność gospodarcza podmiotów związanych z ujawnionym procederem" - powiedziała prok. Zabłocka-Konopka.

Prokuratura wystąpiła z wnioskiem o tymczasowe aresztowanie obu mężczyzn na okres trzech miesięcy. (PAP)

mja/ pru/ pz/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 ~as

I skończyły się sny o potędze. Już byli w ogródku...

! Odpowiedz
0 0 ~a5

Urzędnicy wypłacili takie kwoty bez dokładnego sprawdzenia ?

! Odpowiedz
1 1 ~Art

Nie wiem na jaką cholerę komuś 370 baniek? Ja na ich miejscu zakończyłby na 10 milionach.

! Odpowiedz
3 27 ~RIMET

Za panowania PO-PSL 70 baniek POszloby do PO i PO krzyku. Z bliznim trzeba sie dzielic ...to byla dewiza 8 lat rzadow przekretasow.

! Odpowiedz
0 19 ~daffa

I pomyśleć, że wiele takich przekrętów przeszło... Taka kasa, a potem można być choćby filantropem

! Odpowiedz
0 16 ~windykator

Wdrożyć w tej materii wzór kary z USA ( tylko to) za unikanie podatków - wyczyści się rynek błyskawicznie.

! Odpowiedz
1 9 ~plebs

nowa ustawa -> 25 lat

zobaczymy co na to prokurator

! Odpowiedz
3 12 ~endi

za d i na 25 lat więzienia

! Odpowiedz
2 8 ~dziadek_franek

-PO co areszt po co jeszcze ponosić koszty więzienia ? --przypomnę --Dwóch wysokich rangą urzędników Korei Północnej zostało rozstrzelanych za pomocą działka przeciwlotniczego. Do egzekucji doszło na poligonie wojskowym w Pjongjangu.Czym zawinili skazańcy? --Głównym powodem kary śmierci była korupcja - informuje -portal Guardian .

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~as odpowiada ~dziadek_franek

Nie ulegaj złudzeniu, że tam jest jakaś sprawiedliwość. To najbardziej skorumpowany kraj świata, a tych dwóch posłużyło zapewne za kozłów ofiarnych, żeby ktoś wyżej nie musiał być na ich miejscu.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Kalendarium przedsiębiorcy

Brak wydarzeń

Kalkulator odsetek

Aby obliczyć wartość odsetek, podaj kwotę zaległości oraz zakres dat.

? Odsetki ustawowe nalicza się od dnia, gdy zobowiązanie staje się wymagalne. Jeżeli spłata miała nastąpić 10-tego, to odsetki naliczane są od 11-tego.
? Data kiedy zobowiązanie będzie regulowane. Jeżeli przypada na dzień ustawowo wolny od pracy, to należy wpisać datę pierwszego kolejnego dnia roboczego.
? Stawkę obniżoną do wysokości 75% stawki podstawowej stosuje się tylko do zaległości powstałych po 1 stycznia 2009 roku. Odsetki w obniżonej stawce pobiera się, gdy podatnik złoży korektę zeznania i w ciągu 7 dni od niej wpłaci zaległość.