Prezydent rozmawiał z prezesem NBP m.in. na temat pomocy dla frankowców

Działania na rzecz kredytobiorców znajdujących się w trudnej sytuacji w związku z "obsługą kredytów odnoszonych do walut obcych" - były jednym z tematów poniedziałkowego spotkania prezydenta Andrzeja Dudy z prezesem NBP Adamem Glapińskim.

Prezydent Andrzej Duda
Prezydent Andrzej Duda (fot. Łukasz Gagulski / FORUM)

"Prezydent Andrzej Duda wraz z Sekretarzem Stanu w Kancelarii Prezydenta RP Pawłem Muchą spotkali się z Prezesem Narodowego Banku Polskiego oraz Przewodniczącym Komitetu Stabilności Finansowej, prof. Adamem Glapińskim. Tematem spotkania były m.in. działania na rzecz kredytobiorców znajdujących się w trudnej sytuacji w związku z obsługą kredytów odnoszonych do walut obcych" - poinformowała Kancelaria Prezydenta.

Prezydent podkreślił potrzebę intensyfikacji prac nad prezydenckim projektem ustawy o zasadach zwrotu niektórych należności wynikających z umów kredytu i pożyczki, która zakłada zwrot nienależnie pobranych przez banki świadczeń z tytułu stosowania tzw. spreadów walutowych.

Ponadto - poinformowała Kancelaria Prezydenta - Andrzej Duda zainteresowany jest harmonogramem działań i szczegółowym planem wdrażania w życie inicjatyw zawartych w uchwale Komitetu Stabilności Finansowej z 13 stycznia 2017 roku w sprawie rekomendacji dotyczącej restrukturyzacji portfela kredytów mieszkaniowych w walutach obcych.

"Wszystkie powyższe działania mają na celu ochronę interesu kredytobiorców, którzy zawarli umowy pożyczek lub kredytów indeksowanych lub denominowanych do walut obcych, przy zachowaniu stabilności systemu finansowego" - podkreślono w komunikacie Kancelarii Prezydenta.

8 lutego br. na pierwszym merytorycznym posiedzeniu spotkała się sejmowa podkomisja ds. projektów frankowych. Ma się zajmować trzema projektami - złożonym przez prezydenta Andrzeja Dudę, a także przez kluby PO i Kukiz'15. Ich pierwsze czytanie w Sejmie odbyło się jeszcze w październiku ub. roku.

Podkomisja nie podjęła na razie decyzji, który z projektów będzie "wiodący". Obecny na obradach wiceminister finansów Piotr Nowak oraz przedstawiciel NBP udzielili poparcia projektowi prezydenckiemu.

Projekt prezydencki przewiduje, że banki będą musiały zwrócić swoim klientom różnicę między dopuszczalnym spreadem a tym, który w rzeczywistości pobrały. Projekt ma obejmować umowy kredytu zawarte od 1 lipca 2000 roku do wejścia w życie "ustawy antyspreadowej" (26 sierpnia 2011 roku). Dotyczyć ma konsumentów, a także osób prowadzących działalność gospodarczą, które nie dokonywały odpisów podatkowych w związku z kredytami.

Z kolei w myśl projektu PO kredytobiorca mógłby ubiegać się w swoim banku o przewalutowanie posiadanego kredytu hipotecznego w walucie obcej, czyli m.in. w szwajcarskim franku. Przewalutowanie miałoby następować po kursie z dnia sporządzenia umowy restrukturyzacyjnej i polegać na wyliczeniu różnicy między wartością kredytu po przewalutowaniu, a kwotą zadłużenia, jaką posiadałby w tym momencie kredytobiorca, gdyby w przeszłości zawarł z bankiem umowę o kredyt w polskich złotych. Bank miał umarzać część tej kwoty. Jeżeli natomiast różnica byłaby wartością ujemną, to nie podlegałaby umorzeniu, ale stanowiła zobowiązanie kredytobiorcy w całości.

Złożony przez klub Kukiz'15 projekt ustawy o "restrukturyzacji kredytów denominowanych lub indeksowanych do waluty innej niż waluta polska oraz o wprowadzeniu zakazu udzielania takich kredytów" zakłada, że kredyty w złotówkach i kredyty denominowane w obcych walutach zostaną zrównane, co ma oznaczać potraktowanie kredytów frankowych tak, jakby od początku były kredytami w złotówkach. Właśnie ten projekt najmocniej popiera środowisko frankowców. (PAP)

mzk/ mok/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
0 0 ~xio

Przewalutowanie miałoby następować po kursie z dnia sporządzenia umowy restrukturyzacyjnej i polegać na wyliczeniu różnicy między wartością kredytu po przewalutowaniu, a kwotą zadłużenia, jaką posiadałby w tym momencie kredytobiorca, gdyby w przeszłości zawarł z bankiem umowę o kredyt w polskich złotych. Bank miał umarzać część tej kwoty. Jeżeli natomiast różnica byłaby wartością ujemną, to nie podlegałaby umorzeniu, ale stanowiła zobowiązanie kredytobiorcy w całości. Czyli co nakradli to nakradli a teraz zwrócą po 20000 zł ludziom ,których wyrąbali prawie na 100% pobranego kredytu.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~GNB

To co wyprawia pan Glapiński z Prezydentem jest skandalem o skali światowej . Wbrew KONSTYTUCJI i wielu przepisom prawa polskiego i unijnego przygotowali PREMIĘ DLA ZŁODZIEI BANKOWYCH . Lobbowanie na rzecz zachodnich korporacji lichwiarskich ma znamiona wg. mnie narodowej zdrady . Wszyscy liderzy obecnej władzy weszli w buty partii oszustów i pomaga banksterom w pacyfikacji polskich rodzin. W/w z banksterami wymyślają różne sztuczki , podziały , żeby tylko złodzieje bankowi nie ponieśli żadnych strat . Nowa zmiana naprawia naszą Ojczyznę NA KRZYWDZIE LUDZKIEJ . Przed wyborami piękne deklaracje , piękne słowa . Minęło 1,5 roku poza współpracą z kryminalistami bankowymi , POMOC NA POZIOMIE MNIEJ NIŻ ZERO ( 0 ). Na Komisji Sejmowej ds. Amber Gold dopiero ludzie zobaczyli prawdziwy obraz Polski (dramat) , 95% zeznających to ludzie po UDARACH MÓZGU , nic nie pamiętają i mają myślenie DEBILI . Szokiem dla ludzi związanych z PIS jest kopia poczynań partii oszustów i brak wrażliwości na dramaty ludzkie. Kolejny sprawdzian to poparcie projektu Kukiza 15 zmian w Kodeksie Cywilnym na podstawie dyrektywy unijnej 93/13/ Ewg ( TSUE ) ochrona praw klienta finansowego proj.sejmowy nr. 1210. Opinie wszystkich profesjonalistów jak RF , UOKiK , biuro legislacyjne przy Sejmie bardzo pozytywne wszyscy na TAK . Koszmarnym wyjątkiem okazał się Prezes NBP Glapiński , który pomijając obowiązujące prawo , używając języka banksterskiego , bełkocząc LOBBUJE NA RZECZ BANKSTERÓW . Okazał swoją twarz ZDRAJCY , współczuję Panu Naczelnikowi Kaczyńskiemu bo spudłował strasznie ( drugi Marcinkiewicz albo Giertych ewentualnie Kamiński ). Zrobienie z wroga Polski szefem NBP a konsekwencje tego wyboru to dalsze POZOROWANIE NADZORU przez b.kosztowny KNF. Gdzie tu miejsce na kreację pieniądza przez państwo polskie ? Naczelny lobbysta pilnuje jako OKUPANT niewoli bankowej . Oby ignorowanie nie zakończyło się KLĘSKĄ BO LUDZIE PO RAZ KOLEJNY ZOSTALI OSZUKANI .

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 3 ~GoldMANTajemnica ratowania banków: https://www.youtube.com/watch?v=zDtOouqU5nQ"Są tylko dwie kategorie prawdziwych bandytów: prawnicy i bankierzy" - stara amerykańska mądrość.

Warto obejrzeć:

Tajemnica ratowania banków: https://www.youtube.com/watch? v=zDtOouqU5nQ

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 2 ~IT_MAN


Kredyty niby-to-walutowe to typowy przykład inżynierii finansowej 21 wieku.

Banki malipulowały kursem http://tvn24bis.pl/ze-swiata,75/piec-wielkich-bankow-musi-zaplacic-5-6-mld-dolarow,544130.html
i udzielały kredytów tylko wtedy gdy miały pewność sowitego zarobku


2006 - wartość udzielonych kredytów (25mld PLN), 118tys kredytow- cena franka ~2.5PLN, marża pow 1%
2007 - wartość udzielonych kredytów (33mld PLN) 98tys kredytow- cena franka ~2.2PLN, marża ok 1%
2008 - wartość udzielonych kredytów (56mld PLN) , 165tys kredytow- cena franka ~2.0PLN, marża ok 0.5-1%
2009 - wartość udzielonych kredytów (5mld PLN) , 18tys kredytow- cena franka ~3 PLN marża 2-3%
2010 - wartość udzielonych kredytów (3mld PLN) , 8tys kredytow- cena franka ~2.8PLN marża 2-3%
2011 - wartość udzielonych kredytów (3mld PLN), 10tyskredytow - cena franka ~3 PLN marża 2-3%

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 9 ~MarekPopowicz

Od kiedy korekta w zapisach księgowych nieuczciwych banków jest pomocą?

Od zawsze nadzór finansowy zmuszał do korekt - bo nie może pozwolić na działanie podmiotów gospodarczych naruszających normy prawne.
Inaczej nadzór można skasować

! Odpowiedz
0 9 ~brawoPIS

Ludzkie Pany - a mógł znów coś wygasić i jeszcze bardziej osłabić złotówkę

! Odpowiedz
2 1 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
0 7 ~wyborca

Bla bla bla

! Odpowiedz
0 13 ~skiiiiii

Pogorszyly sie warunki narciarskie?

! Odpowiedz