REKLAMA

Prezydent Duda rozmawiał z Xi Jinpingiem m.in. o zakupie szczepionek z Chin

2021-03-01 15:07, akt.2021-03-01 15:22
publikacja
2021-03-01 15:07
aktualizacja
2021-03-01 15:22
fot. Krystian Maj / FORUM

Prezydent Andrzej Duda rozmawiał telefonicznie prezydentem Chin Xi Jinpingiem; na wniosek premiera Mateusza Morawieckiego, prezydent poruszył m.in. kwestię możliwości zakupu przez Polskę szczepionek na COVID-19 wyprodukowanych w Chinach - poinformował PAP prezydencki minister Krzysztof Szczerski.

"Na wniosek premiera Mateusza Morawieckiego, prezydent poruszył także kwestie współpracy polsko-chińskiej w zakresie walki z pandemią koronawirusa, w tym możliwości zakupu przez Polskę szczepionek wyprodukowanych w Chinach" - poinformował Szczerski.

Jak zaznaczył, kwestia ewentualnego zakupu chińskiej szczepionki "będzie przedmiotem dalszych ustaleń na poziomie międzyrządowym".

"Niemniej prezydent z zadowoleniem przyjął deklarację chińskiego przywódcy o gotowości Pekinu do uczynienia z produkowanych przez chińskie firmy szczepionek przeciw COVID-19 globalnego dobra publicznego" - przekazał minister.

Według niego, Andrzej Duda wskazał, że "solidarność i współpraca międzynarodowa odgrywają kluczową rolę w działaniach na rzecz przezwyciężenie zdrowotnych i ekonomicznych skutków pandemii".

Prezydent podczas rozmowy pogratulował chińskiemu przywódcy organizacji IX Szczytu Przywódców Państw Europy Środowo-Wschodniej i Chin (17+1). Jak wskazał Szczerski, Polska postrzega tę platformę współpracy z Chinami, jako uzupełnienie relacji dwustronnych, które mają dla Warszawy znaczenie priorytetowe.

"Prezydent podkreślił, że jego osobisty udział w spotkaniu był potwierdzeniem woli utrzymana intensywnych relacji z ChRL, a także był praktyczną realizacją zasady, że wszystkie ważne wydarzenia dot. Europy Środkowej muszą odbywać się przy aktywnym udziale polskich władz" - przekazał Szczerski.

W zakresie relacji dwustronnych w rozmowie poruszono - obok walki z pandemią koronawirusa - także kwestie współpracy gospodarczej.

Jak przekazał minister, Andrzej Duda "otrzymał zapewnienie chińskiego rozmówcy o dołożeniu wszelkich starań w celu realizacji ułatwień handlowych dla polskich eksporterów do Chin, szczególnie w branży rolniczej".

"Strona chińska przychylnie odnosi się też do postulatu uruchomienia szybkiej ścieżki dla polskich przedsiębiorców, którzy chcieliby odmrozić współpracę biznesową z partnerami chińskimi oraz ułatwień w kontaktach dyplomatycznych. Powinno to przyczynić się dalszego wzrostu wymiany towarowej pomiędzy naszymi państwami" - stwierdził Szczerski.

Zaznaczył, że pomimo pandemii wymiana ta osiągnęła w 2020 roku rekordową wielkość 40 mld dolarów. "Dobrym krokiem w pożądanym przez polskie władze kierunku" była - zaznaczył prezydencki minister - deklaracja prezydenta Xi Jinpinga, wygłoszona w trakcie ostatniego Szczytu Przywódców Państw Europy Środowo-Wschodniej i Chin, o gotowości zwiększenia w przeciągu najbliższych 5 lat importu towarów z regionu o wartości 170 mld USD.

Szczerski poinformował, że przywódcy rozmawiali również o znaczeniu polskiej infrastruktury transportowej, szczególnie kolejowej dla rozwoju handlu pomiędzy Europą i Chinami oraz o kwestii umowy inwestycyjnej UE – Chiny.

Xi Jinping zaprosił prezydenta Dudę do złożenia wizyty państwowej w Chinach.(PAP)

autor: Marzena Kozłowska

Źródło:PAP
Tematy

Komentarze (13)

dodaj komentarz
mooooo
Amerykanskie szczepionki są bardzo,bardzo,drogie jak by się ktoś zastanawiał o co w tym wszystkim chodzi.
pomorzaninm
przeciez my mamy juz szczepionki które obiecał nam Trump tylko trzeba je znależć w jednym z 3 mln mieszkan które obiecał nam wybudować Kaczynski, a zapłacą za nas Niemcy w ramach reparacji za zniszczenie Wawy ... nieprawdaz???
langdon25
I jeszcze należy dodać że przewiezie je milion aut elektrycznych wyprodukowanych przez szczupłego Mateusza
dlaczego_nie
Według wstępnych doniesień chińska szczepionka będzie podawana w postaci czopka. Duda tego nie przemyślał. Internet zalewa już fala komentarzy prawicowych mężczyzn deklarujących, że wolą umrzeć na covid, ale za żadne skarby świata nie dadzą sobie nic do dudy
langdon25
Kto Adrianowi wybrał numer do Xi - i kto później tłumaczył - Suski, Cholecka czy Pan Majteczki są w kropeczki? - bo to wielka gwiazda w Chinach jest
jes
Jeżeli Duda rozmawiał "po angielskiemu" to zamiast szczepionek przyjadą traktory.
jjmm2u
Mieszkam w Malezji, mamy tutaj 23% Chińczyków. I jak się okazało onk protestują ponieważ nie chcą się szczepić chińska szczepionką prędzej się zaszczepia Sputnikiem niż Sinovac.
demeryt_69
Szczerze współczuję.
itso_nie_oddawaj_figur
to już w ogóle bez komentarza szkoda gadać
najmadrzejszy
Zastanawiam sie czy posiadam cokolwiek ruchomego, oprocz warzyw i nabiału , co chocby w czesci z Chin nie pochodzilo.

Powiązane: Chiny

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki