REKLAMA

Prezydent Andrzej Duda ratyfikował decyzję ws. zasobów własnych w budżecie UE

2021-05-31 11:12, akt.2021-05-31 17:07
publikacja
2021-05-31 11:12
aktualizacja
2021-05-31 17:07
Prezydent Andrzej Duda ratyfikował decyzję ws. zasobów własnych w budżecie UE
Prezydent Andrzej Duda ratyfikował decyzję ws. zasobów własnych w budżecie UE
fot. Jakub Szymczuk / / Kancelaria Prezydenta

Prezydent Andrzej Duda ratyfikował w poniedziałek decyzję unijnych liderów dotyczącą zwiększenia zasobów własnych w budżecie UE. To kolejny krok, po podpisaniu ustawy ratyfikacyjnej, pozwalający na uruchomienie środków z unijnego budżetu i Funduszu Odbudowy.

Andrzej Duda podpisał ustawę, w której parlament wyraża zgodę na dokonanie przez prezydenta ratyfikacji decyzji Rady o systemie zasobów własnych UE w piątek. Ustawa została opublikowana w Dzienniku Ustaw.

Sejm uchwalił ją 4 maja, w czwartek poparł ją Senat.

To bardzo ważny moment w dziejach UE, bo przez złożenie podpisu nastąpiło zakończenie procesu ratyfikacji decyzji Rady UE ws. zasobów własnych, co umożliwia uruchomienie budżetu UE na lata 2021-27 wraz z Funduszem Odbudowy - mówił prezydent podczas uroczystości ratyfikacji przez niego decyzji Rady.

"To bardzo ważny moment dla RP, ale także bardzo ważny moment dla całej UE, dlatego że dzisiaj poprzez złożenie tego podpisu nastąpiło zakończenie całego procesu ratyfikacji decyzji Rady UE w sprawie zasobów własnych, decyzji, która zamyka proces ustalania wieloletnich ram finansowych na lata 2021-27" - powiedział Andrzej Duda.

Przypomniał, że decyzja o zwiększeniu zasobów własnych wprowadza do systemu prawa UE "coś, co nazwano instrumentem na rzecz odbudowy Unii Europejskiej". "Będzie to instrument o charakterze wyjątkowym, pozwalający Komisji Europejskiej w imieniu Unii Europejskiej zaciągać pożyczki na rynkach kapitałowych" - mówił.

Zaznaczył, że jest to określone jako instrument o charakterze wyjątkowym, pozwalający "zaciągać pożyczki na rynkach kapitałowych całego świata na potrzeby odbudowy gospodarek państw UE po wszystkich problemach spowodowanych kryzysem gospodarczym wywołanym pandemią COVID-19".

Jest to instrument niezwykle ważny, dodał, bo opiewa "na niewyobrażalną kwotę 750 mld euro". Podkreślał, że Polska ma być jednym z największych udziałowców i beneficjentów tego planu w kwocie netto ok. 80 miliardów euro. "W istocie jest to ogromna, niewyobrażalna kwota, która będzie mogła być wykorzystana na rozmaite cele" - podkreślał Duda. 

Polska oficjalnie powiadomiła Brukselę o ratyfikacji decyzji o zasobach własnych

"Stałe Przedstawicielstwo RP przy UE oficjalnie powiadomiło o ratyfikacji przez Polskę decyzji o zasobach własnych. Polska otrzyma 170,7 mld euro środków z Wieloletnich Ram Finansowych oraz Instrumentu Naprawczego NextGenerationEU" - podało Stałe Przedstawicielstwo RP przy UE.

Dokument, skierowany do sekretariatu Rady i podpisany przez Stałego Przedstawiciela RP przy UE Andrzeja Sadosia, został opublikowany na Twitterze.

Po tym, jak kraje ratyfikowały decyzję dotyczącą zwiększenia zasobów własnych w budżecie UE, kolejne kroki ws. uruchomienia Funduszu Odbudowy są teraz po stronie Komisji Europejskiej.

KE musi zaakceptować każdy z 27 Krajowych Planów Odbudowy. Od momentu ich otrzymania Komisja ma dwa miesiące na wydanie opinii. Termin ten może być jednak wydłużony w razie konieczności za zgodą obu stron. W tym okresie KE może się zwracać do kraju z prośbą o wyjaśnienia lub dodatkowe informacje dotyczące treści planu.

Po pozytywnej opinii KE Rada musi wydać ostateczną zgodę na przyjęcie każdego z 27 dokumentów. To otworzy drogę do wypłaty pierwszych środków z funduszu. Środki, które zasilą fundusz KE pożyczy na rynkach finansowych.

"Po zakończeniu procesu ratyfikacji Komisja określi najlepszy czas na rozpoczęcie pożyczek, biorąc pod uwagę warunki rynkowe” – powiedział niedawno rzecznik KE Balazs Ujvari. "Naszym celem jest dotarcie do szerokiego grona inwestorów i osiągnięcie optymalnych warunków cenowych. Aby osiągnąć ten cel, niezbędny jest odpowiedni czas" - dodał.

Decyzja dotycząca zwiększenia zasobów własnych to efekt ubiegłorocznego szczytu UE, podczas którego 27 krajów członkowskim zawarło bezprecedensowe porozumienie, by utworzyć poza standardowymi Wieloletnimi Ramami Finansowymi specjalny instrument naprawczy po kryzysie wywołanym pandemią koronawirusa nazywany potocznie Funduszem Odbudowy. Żeby jednak Fundusz Odbudowy został uruchomiony, podobnie jak środki z wieloletniego budżetu na lata 2021-2027, wszystkie 27 państw unijnych musiało ratyfikować decyzję o nowych zasobach własnych.

Polska z unijnego budżetu na lata 2021-2027 i Funduszu Odbudowy ma otrzymać łącznie 770 mld zł w ciągu kilku lat, z czego ok 520 mld zł stanowić będą środki z wieloletniego budżetu, a ok. 250 mld zł z Funduszu Odbudowy. Podstawą do wypłaty środków z Funduszu Odbudowy jest Krajowy Plan Odbudowy, który został przez polski rząd wysłany do Komisji Europejskiej 3 maja.

Źródło:PAP
Tematy
Sprawdź jak zyskać 300 zł z Kontem Jakie Chcę

Sprawdź jak zyskać 300 zł z Kontem Jakie Chcę

Advertisement

Komentarze (9)

dodaj komentarz
nostsherlock
Prawidłowa nazwa powinna brzmieć następująco: Europejski Fundusz Zastoju i Zadłużenia.
pozhoga
Oczywiście, że to ważny moment: właśnie poza traktatami powstaje superpaństwo, a polski rząd sprzedał naszą niepodległość za worek Euro. Po szwindlach z wirusem i globalnym ociepleniem ten jest trzeci na liście.
vonmisses
Przy największym szwindlu na "życie wieczne", to i tak tylko szwindelki maleńkie...
tak_sobie_pisze
od momentu wejścia Polski do EU (2004) różnica w GDP per capita pomiędzy Polska a Niemcami wzrosła z 27,4 tys USD do 30,8 tys USD.
https://data.worldbank.org/indicator/NY.GDP.PCAP.CD?end=2019&locations=DE-PL&start=2004
talmud
dlaczego nie "na stojąco" ? jak jest "w gościach" zawsze podpisuje "na stojaka"......ma to wtedy większy wydźwięk & zasięg medialny......(chodzi o wstanie z kolan)......LMAO
shadow_xx
A dlaczego miałby nie podpisać? Po to partia ma swój długopis, żeby podpisywał.
vonmisses
Znowu takie zdjęcie. Dlaczego on się tak z tym obnosi! Czy nie może tego robić w zaciszu swojego mieszkania? Nikt mu nie będzie zaglądał. Ale publicznie? Rozumiem, że się taki urodził. Tylko, że większość ludzi jest normalna i nie musi na to patrzeć. Normą jest praworęczność. Co mam dzieciom powiedzieć, jak na Znowu takie zdjęcie. Dlaczego on się tak z tym obnosi! Czy nie może tego robić w zaciszu swojego mieszkania? Nikt mu nie będzie zaglądał. Ale publicznie? Rozumiem, że się taki urodził. Tylko, że większość ludzi jest normalna i nie musi na to patrzeć. Normą jest praworęczność. Co mam dzieciom powiedzieć, jak na to patrzą? Zaraz też im się zachce pisać lewą ręką... To nie jest normalne.
grab
Długopis prezesa wszystko podpisze co mu się każe. Machloje zaczną się kiedy UE przeleje pieniądze. Ale to i tak będzie miało "krótkie nogi", przy tak skłóconym społeczeństwie.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki