REKLAMA
CHCESZ ZACZĄĆ INWESTOWAĆ?

Prezes ZUS: Łączny koszt dodatkowych emerytur wyniesie 22 mld zł

2022-07-28 21:30
publikacja
2022-07-28 21:30
Prezes ZUS: Łączny koszt dodatkowych emerytur wyniesie 22 mld zł
Prezes ZUS: Łączny koszt dodatkowych emerytur wyniesie 22 mld zł
fot. Krystian Maj / / Kancelaria Prezesa Rady Ministrów

Trzynaste i czternaste emerytury to wsparcie dla gospodarstw domowych, ich łączny koszt w tym roku to ponad 22 mld zł - powiedziała w czwartek prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska.

Szefowa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych podała na antenie TVP Info, że koszt "czternastek" to 11 mld 400 mln, zaś "trzynastek" - w granicach 11 mld 100 mln. Łącznie to ponad 22 mld zł.

Dopytywana o wypowiedź polityka PO Tomasza Lenza, że gdyby tych środków nie przekazano emerytom, nie byłoby takiej inflacji, prof. Uścińska zaznaczyła, że trzeba patrzeć na strukturę osób, które pobierają świadczenia emerytalno-rentowe i w jakiej wysokości.

"W Polsce 94 proc. osób pobierających emeryturę mieści się w przedziale do 2500 zł. (…) Aż 98 proc. rencistów pobiera świadczenie do 2500 zł" – powiedziała szefowa ZUS.

"Cała ta idea - całe założenie jednorazowych świadczeń, które mają wesprzeć budżety gospodarstw domowych - pomyślana jeszcze w czasach niższej inflacji, w czasach bardziej sprzyjających, jeśli chodzi o wskaźniki gospodarcze - ona się realizuje w tej chwili bardziej skutecznie" – zaznaczyła.

Tomasz Lenz w TVP Info, wypowiadając się na temat inflacji, powiedział: "Zastanówmy się, czy okresowo nie ograniczyć wypływ pieniądza na rynek". "Czyli może jednak zawiesić czternastkę, piętnastkę" - dodał. "Jeżeli obiecujemy czternastkę, piętnastkę, ludzie te pieniądze otrzymują, biegną do sklepu, te pieniądze wydają i znowu nakręcają inflację" - stwierdził poseł. Nagranie z wypowiedzią Lenza zamieścił w mediach społecznościowych sekretarz stanu w KPRM Adam Andruszkiewicz. (PAP)

Autor: Katarzyna Lechowicz-Dyl

ktl/ mir/

Źródło:PAP
Tematy
Przekonaj się, dlaczego warto wziąć kredyt gotówkowy w mBanku (RRSO 20,53%)

Przekonaj się, dlaczego warto wziąć kredyt gotówkowy w mBanku (RRSO 20,53%)

Komentarze (8)

dodaj komentarz
prawnuk
no jak rolnik płaci 100 zl składki czyli 30.000 zł przez całe życie, to ile ma mieć emerytury?
faramir_z_gondoru
Czy stać nas na tak drogą kiełbasę wyborczą na kredyt?
inflacjakiedysbedziespadac
Inflacją ograbili ludzi i teraz dobrodzieje rozdają. Śmiech na sali. Komusze plenum okrada ten naród.
andregru
"W Polsce 94 proc. osób pobierających emeryturę mieści się w przedziale do 2500 zł" czy to na pewno prawda ? Owszem mnie ZUS wylicza taką emeryturę po 45 latach pracy głównie na JDG z obowiązkowymi składkami .
dariuszpiasecki
Młodym, zdolnym specjalistom czy przedsiębiorcom którzy chcą wybić się poza przeciętność dopierd..my kolejnymi podatkami i regulacjami (4,5 tys stron nowych aktów prawnych w 2022), a pieniądze inwestujmy w niepracujących. Brawo, to przepis jak zrobić z Polski dziadowski rolniczy skansen.
kacz-jong-un
A dlaczego się wybijać? Wszyscy równo w rządku, oklaski dawać naczelnikowi i grzecznie do kościoła.
zlomufka
Dzięki tej inwestycji o giełgowej w innowacje, rozwój i nowoczesne technologie o hiper-stopie zwrotu moja wartość w czasie będzie mierzona w skali logarytmicznej.
szprotkafinansjery
I cyk 1/3 elektrowni atomowej nie ma.

Powiązane: Emerytura Plus

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki