Prezes ZUS: Dzięki e-zwolnieniom dzień po dniu możemy badać strukturę absencji

Elektroniczne zwolnienia lekarskie (e-ZLA) to znakomity instrument nie tylko do kontrolowania i uszczelniania systemu, ale także badania przyczyn zachorowalności krótkookresowej. Musimy wykorzystać to narzędzie - podkreśliła w rozmowie z Prawo.pl szefowa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych prof. Gertruda Uścińska.

(fot. Adam Chełstowski / FORUM)

Z danych ZUS wynika, że e-ZLA średnio dziennie wystawianych jest ok. 75 tys., czyli 3125 na godzinę i 52 na minutę i prawie jedno zwolnienie na sekundę. Można będzie sprawdzić na co najczęściej chorują Polacy.

Prezes ZUS podkreśliła w rozmowie z Prawo.pl, że dzięki e-ZLA można teraz na bieżąco monitorować zachorowalność Polaków. "Od grudnia do połowy lutego zarejestrowaliśmy już blisko 6 mln elektronicznych zaświadczeń lekarskich. Dzięki e-zwolnieniom dzień po dniu możemy badać strukturę absencji i przyczyny chorób oraz wydatki na świadczenia. Sprawą otwartą jest kwestia wykorzystania tych wszystkich danych na rzecz tworzenia polityki prozdrowotnej państwa. Na podstawie danych gromadzonych przez ZUS można przecież planować profilaktykę zdrowotną. Mamy obecnie pełną informację dlaczego ludzie chorują i na co. Warto to wykorzystać" - powiedziała.

Zwróciła uwagę, że w ostatnim czasie aż 40 proc. zwolnień wystawianych jest na okres do 7 dni. "Niestety często zwolnienia te biorą stosunkowo młode osoby. Trzeba zdiagnozować, z czym tak naprawdę mamy tu do czynienia, z czego wynika taka struktura wystawianych zwolnień. E-ZLA to znakomity instrument nie tylko do kontrolowania i uszczelniania systemu, ale także badania przyczyn zachorowalności krótkookresowej. Musimy wykorzystać to narzędzie" - powiedziała a profesor.

Od grudnia lekarze mogą wystawiać zwolnienia wyłącznie w postaci elektronicznej. Od 1 grudnia ubiegłego roku wpłynęło do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych tylko 28 tys. papierowych zaświadczeń, stanowi to niecałe 0,6 procent wszystkich zwolnień. (PAP)

je/ jbp/

Źródło: PAP
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
2 2 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
6 27 tomitomi

zus do likwidacji ! natychmiast i nieodwołalnie !! dla dobra Polski i Plaków ! ! !

==================

utrzymanie takiego molocha jakim jest zus kosztuje nas rocznie ok 4 MILIARDY złotych !
.....licząc średnio 10 000 000 dziennie ( milionów , w zaokrągleniu w dół ) X 365 dni - to jaki sens ma liczenie L-4 ?????
i po co ? sztuka dla sztuki ?
po roku 89 , w zusie forma przerosła treść .

tej patologii społecznej mówię :DOŚĆ !

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
3 20 tomitomi

obrońcy swoich miejsc pracy proszę łapki w dół - a wiecie ile ich jest ? ////// ok 47 000 ludków !
...a , wiecie jak szerokie i głębokie ubezpieczenie można uzyskać za 1300 złotych miesięcznie ??? ( w wersji podstawowej składki ) a , jakby była wyższa np :2000 złotych miesięcznie ?
...........zapraszam do myślenia . pozdrawiam ;tomitomi .

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,8% VIII 2019
PKB rdr 4,4% II kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% VIII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 125,26 zł VIII 2019
Produkcja przemysłowa rdr -1,3% VIII 2019

Znajdź profil